Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασύρματο δίκτυο διαμοιρασμού Διαδικτύου.


paktomenos

Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή συνδέομαι με το ασύρματο modem/router Linksys WAG 200G που είναι δυο ορόφους παρακάτω. Μεσολαβούν δηλαδή δύο πλάκες Ο/Σ και όχι τρεις. Το σήμα είναι στο ελάχιστο και η σύνδεση επιτυγχάνεται μόνο σε συγκεκριμένα σημεία του χώρου. Μόνο το modem/router πρέπει να είναι ανοιχτό, όχι και ο Η/Υ στον οποίο συνδέεται. Το συγκεκριμένο που έχω κόστιζε 60€ και δεν έχει και την πιο ισχυρή κεραία ενώ δεν μπορείς να προσθέσεις άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ελπίδα δηλαδή Χάρη...(οι δικές μου οι πλάκες είναι και τσιγαρόχαρτα, παλιά οικοδομή βλέπεις). θα δοκιμάσω μάλλον ασύρματα από μπαλκόνι σε μπαλκόνι. Και με μια κεραία να με το συμπάθιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καλή κεραία δε νομίζω ότι έχεις πρόβλημα.

Ψάξε στο adslgr και θα βρεις παρόμοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το γραφειο μου ειναι στο ισογειο και το σπιτι στον 2ο οροφο...Το ρουτερ ειναι στο σπιτι...Καινουρια οικοδομη με 20εκ πλακες...εξω απο το γραφειο το σημα ειναι μια χαρα...μεσα στο γραφειο δεν υπαρχει τπτ...Γιαυτο ελεγα να τραβηξω ενα καλωδιο απο το φωταγωγο κ να βαλλω κ στο ισογειο (στο γκαραζ για παραδειγμα) ενα access point...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πλέον υπάρχουν και οι συσκευές homeplug (ή powerline).

Βάζεις μία σε κάθε πρίζα και κάνουν δίκτυο μεταξύ τους χρησιμοποιώντας τα καλώδια ρεύματος.

Αν μπορείς να δανειστείς ένα ζευγάρι και να το δοκιμάσεις. Αν είσαι τυχερός και οι πρίζες είναι στην ίδια φάση, ίσως και να συνδεθούν ακόμα και σε διαφορετικά διαμερίσματα/ρολόγια, λόγω της μικρής απόστασης.

 

update.

Μόλις μου ήρθε και άλλη ιδέα. Σε μερικές πολυκατοικίες για το τηλέφωνο περνάνε περισσότερα από 1 ζεύγη καλωδίων. Αν έχεις αρκετά ζεύγη διαθέσιμα, μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ως καλώδιο δικτύου (ενώνεις τα αντίστοιχα καλώδια των δύο διαμερισμάτων στο κουτί των γραμμών του ΟΤΕ στο ισόγειο) ώστε να επικοινωνούν μεταξύ τους. Δεν θα πιάνεις βέβαια 1Gbit/sec ταχύτητα αλλά και 10 να πιάνεις θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

μεχρι προτινος μεσω adaptor plc της Dlink ειχα δικτυο σε ξεχωριστα δωματια στο σπιτι,εδω και λιγες μερες δεν μπορω με τιποτα να ανακτησω τη συνδεση.εχω κατεβασει manual και ενα utility αλλα δυστυχως δεν τα καταφερνω.πατω safety buttons κλπ,reset τους adaptors,..εχετε μηπως καμια συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.