Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χλιαρα σωματα απο καινουριο λεβητα αεριου


horatio

Recommended Posts

Καλησπερα σας κυριοι,

Εχω βαλει φετος φυσ.αεριο στο διαμερισμα 90τμ., συγκεκριμενα εναν λεβητα Viessman και θερμοστατη Honeywell DT 90A

ο οποίος αναβει καθε ~5 λεπτα για ενα λεπτο και εχω μονιμα χλιαρο νερο στα σωματα.

Τον εχω στους 22 ολη μερα αλλα νομιζω πως πρεπει να εχω πραγματικη θερμοκρασια 21 και

20,5 στο πιο εκτεθημενο και απομακρο δωματιο. Προτεινετε να τον ΄΄γαργαλησω΄΄, να μεγαλωσω το ΟN OFF time (ειναι στο 1Min)

 η το cycles/hour (ειναι στο 6) για να εχω πιο ζεστη? Βεβαια με τη συγκεκριμενη ρυθμιση βλεπω πως δεν καιει και πολυ.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης είναι κοντά σε κανένα σώμα και δεν δείχνει τη σωστή θερμοκρασία?

Κάνε μια εξισορρόπηση στο δίκτυο ώστε να έχουν όλοι οι χώροι την ίδια θερμοκρασία (κλείσε λίγο τα βαννακια των κοντινων στο κολλεκτερ σωμάτων)

Link to comment
Share on other sites

και να τον αλλαξεις τιθα κερδισεις?Σηκωσε λιγο την θερμοκρασια και θα ειναι καλυτερα στα πιο απομακρυσμενα δωματια.ΔΙαφορα θερμοκρασιας στο σπιτι δεν προκειται να μην εχεις με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πράγματα πρέπει να σε απασχολούν....

Ο λέβητας είναι συμπηκνωμάτων;

O λέβητας κάνει αντιστάθμιση με αυτόν τον θερμοστάτη;

Γιατί αν είναι συμπηκνωμάτων και δεν κάνει αντισταθμιση τσάμπα ο λέβητας φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.