Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συναλλαγές με πλαστικό χρήμα & Επαγγελματικός Λογαριασμός"


georgegaleos

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Τελικά υπάρχει υποχρέωση τήρησης επαγγελματικού λογαριασμού από επιτηδευματίες; 

2.επιπλέον στην ερώτηση του συναδέλφου αν δεν υπάρχει υποχρέωση τήρησης μπορούμε λεφτά π.χ για πεα πάνω απο 500Ε που είναι υποχρεωτικό μέσω τραπέζης, να μάς τα καταθέσουν σε ακατάσχετο που έχω στην Αττικης, απλό λογαριασμό? Το ρωτω διότι έχω και όψεως στην ΕΤΕ αλλά πιθανον να μου τα κατασχέσουν λόγω οφειλών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά είναι σίγουρο ότι πιά μόλις γίνει κατάθεση στον εψεως μας στην ετε από πελάτη είναι ΑΜΕΣΑ αναλήψιμα?

Ή σε λίγες ώρες ώς μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι άμεσα....

Αν μπορείς (σου το επιτρέπει η σχέση σου με τον πελάτη σου) κάνε ...."πείραμα". Πες του να καταθέσει π.χ. σήμερα το πρωί 50 ευρώ, κι αν τα πάρεις μέχρι το μεσημέρι, αύριο σου βάζει τα υπόλοιπα.....
 

 

2.επιπλέον στην ερώτηση του συναδέλφου αν δεν υπάρχει υποχρέωση τήρησης μπορούμε λεφτά π.χ για πεα πάνω απο 500Ε που είναι υποχρεωτικό μέσω τραπέζης, να μάς τα καταθέσουν σε ακατάσχετο που έχω στην Αττικης, απλό λογαριασμό? Το ρωτω διότι έχω και όψεως στην ΕΤΕ αλλά πιθανον να μου τα κατασχέσουν λόγω οφειλών.


Ναι μπορείς!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Απλή κατάθεση από ΕΤΕ σε ΕΤΕ => άμεσα 

Κατάθεση μέσω της διαδικασίας εντολής  πληρωμής =>Αν όχι άμεσα  Ισως μετά την λήξη του τραπεζικού ωραρίου

Απλή κατάθεση από Αλλη τράπεζα σε ΕΤΕ => Βαλέρ από 1 έως 3 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή θέλει αν η αμοιβή είναι λόγω Ε.Δ.

Τότε πρέπει να κατατεθεί υποχρεωτικά σε λογαριασμό όψεως ανεξαρτήτως ποσού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά ποιο είναι το συμπέρασμα σχετικά με το εάν μπορούμε να πληρώνουμε επαγγελματικές δαπάνες κάτω των €500 χρησιμοποιώντας τις προσωπικές μας πιστωτικές κάρτες και όχι τον επαγγελματικό λογαριασμό; Όπου και να ρωτήσει κανείς, ακούει διαφορετικές απόψεις! Προσωπικά, εξοφλώ μέσω προσωπικών πιστωτικών αρκετά πράγματα, ακόμη και δόσεις ΕΦΚΑ ή ρυθμίσεων, λόγω δυνατότητας επιπλέον άτοκων δόσεων μέσω των πιστωτικών.

  • Το σίγουρο είναι πως μπορούμε δαπάνες κάτω των €500 να τις εξοφλούμε με μετρητά και να εκπίπτουν.
  • Το σίγουρο είναι επίσης πως άνω των €500 για να εκπέσουν πρέπει να εξοφληθούν μέσω επαγγελματικού λογαριασμού.
  • Μπορούμε να εξοφλήσουμε δαπάνη κάτω των €500 χρησιμοποιώντας προσωπική πιστωτική κάρτα; Αν όχι, ποια η διαφορά σε σχέση με εξόφληση με μετρητά;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διευκρινίσεις από την ΑΑΔΕ για τον επαγγελματικό λογαριασμό ζητάει ο Πρόεδρος της Ολομέλειας των Δικηγορικών Συλλόγων

http://www.dsa.gr/sites/default/files/news/attached/epistoli_olomeleias_pros_pitsili_kai_ypoyrgo_oikonomias_kai_anaptyxis_-_epaggelmatikos_logarismos_7_12_20180.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ εύστοχες ερωτήσεις που μας έχουν έντονα απασχολήσει και στο forum.

Κάλιο αργά παρά πότε να υποβάλλουν αυτές τις ερωτήσεις .... σε αντίθεση με το ΤΕΕ ... που δεν νομίζω να το έχει πάρει πρέφα το πρόβλημα ... Το θέμα είναι να απαντηθεί έγκαιρα ,αλλά και να δώσουν παράταση στην καταληκτική ημερομηνία όπως ζητούν οι λογιστές ...

Καλό ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.