Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συναλλαγές με πλαστικό χρήμα & Επαγγελματικός Λογαριασμός"


Recommended Posts

Πάλι μπάχαλο.

Τι σημαίνει επαγγελματικός δε μας λένε οι βλάκες!!!

Γιατί πρέπει να είναι αυτομάτως όψεως??

πχ όψεως πριν 2 χρόνια στην alpha μου είχαν ζητήσει 3000 ευρω να μπουν, οπότε έκανα τρεχούμενο με μηδέν υποχρεώσεις.

Είμαι μόνος μου μέσα και τον χρησιμοποιώ 90% για δουλειά.

 

Άρα 2 οι βασικές ασάφειες συνοπτικά για τα  " εμβάσματα" : 

-αν πληρώσω δαπάνη γραφείου από λογαριασμό μου που δεν είναι ΟΨΕΩΣ, γίνεται αποδεκτή?

-όλες οι δαπάνες που δεν αφορούν γραφείο θα πρέπει να γίνονται από άλλους λογαριασμούς ξεχωριστούς?? (πχ μεταφέρω από τον επαγγελματικό σε άλλον απλό ταμιευτηρίου και μετά ψωνίζω για το σπίτι?

 

πάω στοίχημα ότι μεχρι να λυθούν αυτά θα φτάσουμε άνοιξη, και τελικά θα ..μισοεφαρμοστεί για το 2017.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω έναν λογαριασμό όψεως της εθνικής (αυτόν του μηχανικού). Σε αυτόν με πληρώνει η εταιρεία μου και τον χρησιμοποιώ για όλες τις υποχρεώσεις μου, αγορές, διασκεδάσεις κτλ.. Κανένα πρόβλημα.

Έχω στην αττικά έναν άλλο μόνο για τη ρύθμιση του ΤΣΜΕΔΕ και τέλος έναν στην Πειραιώς για κάτι ενοίκια που εισπράττω

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 62, παρ. ιη). <<Ως «Επαγγελματικός Λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου>>.

Ίκαρε, υποθέτω πως ως τώρα δεν είχες πρόβλημα, καθώς δεν είχε ψηφιστεί ο νόμος. Για από δω και πέρα όμως;

<<Άρθρο 129
Έναρξη ισχύος
Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός εάν ορίζεται διαφορετικά σε επιμέρους διατάξεις του>>
.

Link to comment
Share on other sites

Και αν ολες οι πληρωμες επαγγελματικές και μη περνάνε μεσα απο πιστωτικη καρτα (απο ερώτηση σε τράπεζα επαγγελματικη-εταιρικη πιστωτικη βγαινει μονο σε νομικα προσωπα) τοτε τι γινεται?

Απο ποιον λογαριασμο θα πληρωνεται πχ η ελαχιστη δόση, που ουσιαστικά δεν μπορεις να ξεχωρισεις στην δοση επανω, επαγγελματικες δαπάνες και μη;

 

Αναμονη διευκρινιστικων και εδω λοιπόν;

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αντί να κάνουν το απλό, "Έσοδα όλα - έξοδα όλα", διαφορά τόσο, αφορολόγητο τόσο, φόρος τόσο", βάζουν κι άλλα εμπόδια, τρικλοποδιές, ξεζουμίζουν τη λεμονόκουπα και τα κάνουν εντέλει @@@. 

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 62, παρ. ιη). <<Ως «Επαγγελματικός Λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου>>.

Ίκαρε, υποθέτω πως ως τώρα δεν είχες πρόβλημα, καθώς δεν είχε ψηφιστεί ο νόμος. Για από δω και πέρα όμως;

<<Άρθρο 129

Έναρξη ισχύος

Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός εάν ορίζεται διαφορετικά σε επιμέρους διατάξεις του>>.

Ακριβώς για αυτό το αναφέρω για να δω τι ενέργειες πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα... Πρέπει να κρατήσω της εθνικής μόνο για επαγγελματικές πληρωμές; Να έχω άλλον για αγορές κτλ δικά μου θέματα; Είναι και μια διαδικασία όχι εύκολη για κάποιον και περίεργη να μεταφέρει πχ λεφτά από τη μια τράπεζα στην άλλη.. Είναι και η προμήθεια γιατί με μετρητά μανούρα τρελή

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντί να κάνουν το απλό, "Έσοδα όλα - έξοδα όλα", διαφορά τόσο, αφορολόγητο τόσο, φόρος τόσο", βάζουν κι άλλα εμπόδια, τρικλοποδιές, ξεζουμίζουν τη λεμονόκουπα και τα κάνουν εντέλει @@@.

 

Εγω εχω αλλη απορια. Ποιο δικαστηριο σε αυτη τη μπανανια εχει δεχτει να μην μετρανε στο φορολογητεο εισοδημα οι προσωπικες και οιλογενειακες δαπανες που χρηματοδοτουνται απο αυτο!!! Π.χ. Σουπερ μαρκετ, ενδυση και γιατι οχι και (νομιμος) τζογος!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω msxoin! Τι σ@τ@; Ο επαγγελματίας δεν έχει ατομικά και οικογενειακά έξοδα;

Και στους μισθωτούς/συνταξιούχους, πάλι και 'κει μόνο ορισμένες δαπάνες και με υποχρεωτικά ελάχιστο ποσοστό (%) επί του φορολογητέου. ηλεκτρονικά ή γενικά μέσω τραπέζης διενεργούμενες, δικαιολογούνται.

Τι θα πει ρε μάγκες; Δικά μας είναι και ό,τι και όπως και όσα θέλουμε δαπανούμε.

Ενώ κι εκεί θα έπρεπε να είναι: έσοδα γενικώς, τόσα - έξοδα, όλα μα όλα μέσα -> διαφορά τόση, αφορολόγητο τόσο, φόρος τόσος.

 

Ίδωμεν Ίκαρε. Δηλαδή, αναμένοντας διευκρινίσεις επί των διευκρινήσεων των διευκρινιστικών εγκυκλίων. Η χαρά του χαρτογιακά.

Δεν είναι μόνο περίεργη η διαδικασία, αλλά κάνοντας τον δικηγόρο του διαόλου, θα μπορούσα να ρωτήσω γιατί και πως μπήκαν π.χ. λεφτά στον επαγγελματικό κάποιου, από απλό ταμιευτηρίου του ίδιου, άσχετα να χρησιμοποιήθηκαν π.χ. για πληρωμή εισφορών ή άλλων εξόδων της επιχείρησης.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 γιατί μου άρεσε αυτή .... η σκέψη του δικηγόρου ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι νόμοι βγαίνουν για τις τράπεζες. Καλά έκανα και έκλεισα το ΑΠΥ και πλέον κινούμαι μόνο με το ΤΠΥ, να είχα κανα περίεργο να μου έλεγε αν έχω pos...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Σωστός...το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ ....Μην σου πω ότι πάω να βγω και εκτός φπα...σιγά τα έξοδα που έχουμε .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.