Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συναλλαγές με πλαστικό χρήμα & Επαγγελματικός Λογαριασμός"


georgegaleos

Recommended Posts

Μα είναι κατάφωρη αδικία. Είναι σαν ο φορολογικός συντελεστής (και ο συντελεστης ΕΦΚΑ πλέον) να εκτινάσσεται ακόμα περισσότερο, αφού η βάση υπολογισμού είναι εικονική. Άσε που δεν όλοι θα ζητούσαν αποδείξεις για τα οικιακά τους έξοδα σε περιπτώσεις που πλέον δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ζητήσεις (π.χ. όταν αγοράζεις έναν καναπέ για το σπίτι).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και εγώ δεν ζητάω πλέον αποδείξεις μιας και δεν μου μετράνε στα έξοδα επειδή φορολογούμαι σαν μισθωτός... Αλυσίδα είναι αυτά, κάποιος αδικείται κάποιος ευνοείται

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάλι μπάχαλο.

Τι σημαίνει επαγγελματικός δε μας λένε οι βλάκες!!!

Γιατί πρέπει να είναι αυτομάτως όψεως??

πχ όψεως πριν 2 χρόνια στην alpha μου είχαν ζητήσει 3000 ευρω να μπουν, οπότε έκανα τρεχούμενο με μηδέν υποχρεώσεις.

Είμαι μόνος μου μέσα και τον χρησιμοποιώ 90% για δουλειά.

 

Άρα 2 οι βασικές ασάφειες συνοπτικά για τα  " εμβάσματα" : 

-αν πληρώσω δαπάνη γραφείου από λογαριασμό μου που δεν είναι ΟΨΕΩΣ, γίνεται αποδεκτή? γινεται

-όλες οι δαπάνες που δεν αφορούν γραφείο θα πρέπει να γίνονται από άλλους λογαριασμούς ξεχωριστούς?? (πχ μεταφέρω από τον επαγγελματικό σε άλλον απλό ταμιευτηρίου και μετά ψωνίζω για το σπίτι? οχι απαραίτητα .

 

πάω στοίχημα ότι μεχρι να λυθούν αυτά θα φτάσουμε άνοιξη, και τελικά θα ..μισοεφαρμοστεί για το 2017.  κάπως έτσι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

"Καθημερινές" επαγγαλματικές δαπάνες κάτω των 500 ευρώ (π.χ. βενζίνη στο αμάξι, ή αγορά 3 φακέλων κλπ.), μπορούν ακόμη να γίνονται με μετρητά και να εκπίπτουν,  έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

"Καθημερινές" επαγγαλματικές δαπάνες κάτω των 500 ευρώ (π.χ. βενζίνη στο αμάξι, ή αγορά 3 φακέλων κλπ.), μπορούν ακόμη να γίνονται με μετρητά και να εκπίπτουν,  έτσι δεν είναι?

 

Nαι , δεν έχουμε αλλαγές σε αυτό , μέχρι στιγμής πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για χρέωση πιστωτικής κάρτας πελάτη μια στο τόσο, εγώ χρησιμοποιώ τη vivapayments, χωρίς συνδρομή και χωρίς POS, χρεώνεις κάρτα μέσω internet κανονικά. Έχουν προμήθεια κοντά στο 2%, την οποία αν θες τη χρεώνεις στον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 

Στο νομοσχεδιο γαι τις ηλεκτρονικές συναλλαγές αναφέρει:
"[...]
Ως «Επαγγελματικός Λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του Ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου.
[...]"
 
Ολοι οι μηχανικοί, έχουμε ένα λογαριασμό στην ΕΤΕ ο οποίος είναι και χαρακτηρισμένος ως επαγγελματικός.
 

 

 

 

Επισης αυτό το "αποκλειστικά και μόνο" με μπερδευει.

Δηλαδη αν στον λογαριασμό αυτο κατατίθενται οι αμοιβες δεν θα μπορω να αγορασω γαριδακια ή τελοσπαντων πραγματα για το σπίτι?

Πως δηλαδη θα κανω αγορες πλην επαγγελματικης φυσης?

Θα πρεπει να μεταφερω σε αλλο μη επαγγελματικό λογαριασμό και απο αυτον να αγοραζω πράγματα π.χ. για το σπιτι?

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

1.τελικά αυτο ισχύει?

πρέπει να υπάρχει επαγγελματικός?

2. δεν μπορείς να κάνεις εξοδα για το σπίτι σου από αυτόν?

3. οι περισσότεροι έχουμε στην ΕΤΕ τον όψεως. Αυτός θα είναι υποχρεωτικά ο επαγγελματικός? πρέπει να είναι όψεως?

4. το pos θα πρέπει να είναι με αυτόν συνδεμένο?

Link to comment
Share on other sites

Του ίδιου του υπουργείου τα κείμενα αλληλοαναιρούνται.

Τα δικά μου συμπεράσματα απο συζήτηση εδώ και με λογιστή ΤΕΕ :

1. Όχι αναγκαστικά όψεως.

2. Μπορείς

3. Όχι υποχρεωτικά προφανώς. Εγώ χρησιμοποιώ και τις 4 τράπεζας όπως έχει γίνει πλέον με τα κοντρόλ

4. Για τα pos .. βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.