Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός, ελ. επαγγελματίας με 41 συντάξιμα χρόνια θα λαμβάνει 679 ευρώ σύνταξη...


brakon

Recommended Posts

Συμπέρασμα: αν φέτος είσαι μισθωτός και πέρυσι ήσουν μπλοκάκιας τότε θα πληρώσεις φέτος και για τα περυσινά μπλοκάκια ΑΣΧΕΤΩΣ αν πλήρωσες το ΤΣΜΕΔΕ σου πέρυσι σαν κύριος!!!

 

Συνάδελφε νομίζω αυτό που λες είναι λάθος.

Ο μισθωτός, εφόσον δεν έχει ανοικτά βιβλία, δεν έχει υποχρέωση καταβολής εισφορών ελ. επαγγελματία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση

Μαγαζάτορας που κλείνει τα βιβλία του (κλείνει την επιχείρηση) δεν υποχρεούται να καταβάλει ούτε τις ελάχιστες εισφορές

Μηχανικός που κλείνει τα βιβλία υποχρεούται να καταβάλει τις ελάχιστες εισφορές η όχι;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι επειδή είναι μέλος ΤΕΕ θα πρέπει να καταβάλει τις ελάχιστες εισφορές 

ο μαγαζάτορας δεν ανήκει σε κάποιον επαγγελματικό-επιστημονικό σύλλογο.

πιθανολογώ γιατί μέχρι 31/12/2016 αυτό ίσχυε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Αυτή η ιδιότητα τι ακριβώς του χρησιμεύει σε περίπτωση που είναι άνεργος ώστε να υποχρεούται να καταβάλει εισφορές, ενώ παράλληλα δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να προσφέρει εργασία μιας και θα είναι κλειστός; (και σίγουρα αν δεν θα μπορεί να είναι συνεπής εκτός αν έχει από άλλου εισόδημα)

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου ερμηνεια λεει οτι αν εισαι μισθωτος με ανενεργα ή κλειστα βιβλια εξαντλεις τις ασφαλιστικες σου εισφορες μεσω της μισθωτης σου εργασιας.

 

Αν δεν εισαι μισθωτος, αλλα ελ. επαγγελματιας μηχανικος πληρωνεις εισφορες ακομη και με ανενεργα μπλοκακια ή κλειστα βιβλια λογω του οτι παραμενεις στα μητρωα του ΤΕΕ ως μηχανικος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Πώς υπολογίζεται η σύνταξη για Μηχανικό με έναρξη το 1987 ; 

Έχει σημασία μόνο η επιλογή της ασφαλιστικής κατηγορίας των τελευταίων ετών ;

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές μετράνε οι εισφορές από 2002 και μετά.

Λεπτομέρειες μη ψάχνεις.... (άλλα ισχύουν για μισθωτούς, άλλα για ΕΕ κλπ)

Είμαι συνταξιούχος από 2017 - έχει βγεί απόφαση, αλλά ποιά θα είναι η σύνταξή μου τελικά... κανείς δεν ξέρει.

(περιμένω αναδρομικά από επανυπολογισμό Βρούτση - άγνωστο πόσα, περιμένω εκδίκαση προσφυγής - άγνωστο αν θα κερδίσω κάτι και πόσα, περιμένω επικουρική, εφάπαξ - άγνωστο πόσα κλπ κλπ)

Υ.Γ. Για ΕΕ με 40 χρόνια και αίτηση 2020 - κάθησε πρώτα!!! -> ιλλιγγιώδες ποσό ...950€

Υ.Γ. 2  Το ότι είμαι βάζελος και εσύ γάβρος... μάλλον δεν μετράει! 😃

Edited by antloukidis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ Αν υποθέσουμε έναρξη το 1987 και αίτηση για σύνταξη το 2021, άρα 34 χρόνια και λογικά 18-20 χρόνια στην ειδική προσαύξηση με αδιάκοπη εργασία από το 2002 ως ελεύθερος επαγγελματίας (καμία μισθωτή απασχόληση). Οι υπολογισμοί μου βγάζουν ασφαλιστέο μισθό 890 ευρώ, ανταποδοτική 309, εθνική 384, προσαύξηση ειδικής 160, σύνολο 854 μικτά... αφαιρούμε 6% υπέρ υγείας 802 και με έναν ελάχιστο φόρο καθαρά κάτω και από 800...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.