Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με θερμαντικά σώματα (ζεστό πάνω, κρύο κάτω)


nkostas

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Πρόσφατα μετακόμισα σε νέο διαμέρισμα με σύστημα φυσικού αερίου αυτόνομου (επιτοίχιο λέβητα).

 

Παρατηρώ ότι 2 από τα σώματα (τα μεγαλύτερα) δεν ζεσταίνονται από την μέση και κάτω.

Οι ενέργειες που δοκίμασα ήταν τα εξής:

 

1) Εξαέρωση -> χωρίς φυσικά να δω κάποια διαφορά όπως ήταν αναμενόμενο.

2) Αύξηση της θερμοκρασίας του νερού από 70 στους 75 C -> μικρή βελτίωση όχι όμως σημαντική 

3) Αύξηση του κυκλοφορητή από τις ρυθμίσεις του καυστήρα (Valliant ecotech) -> μικρή βελτίωση 

4) Καθαρισμός του σώματος (αποσύνδεση από το δίκτυο και πλύσιμο εσωτερικά με νερό με πίεση) -> Αν και βγήκε αρκετή μαυρίλα δεν είδα διαφορά

 

Έπειτα από τα παραπάνω και αφού δεν είδα σημαντική διαφορά άρχισα να διαβάζω κάποια πράγματα στο forum μπας και βγάλω κάποια άκρη.

Το σπίτι έχει συνολικά 8 σώματα. Για να διαπιστώσω αν είναι μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο εντόπισα τα collecter όπου είδα ότι υπάρχουν 4 και το κάθε ένα έχει 4 σωλήνες (16 σωλήνες σύνολο). Υποθέτω από αυτό ότι πρόκειται για δισωλήνιο σύστημα όπου κάθε σώμα έχει 2 σωλήνες.

Ωστόσο παρατηρώ ότι τα σώματα έχουν διακόπτες μονοσωλήνιου τύπου όπως περίπου αυτός

http://www.mgavrielatos.gr/Diakoptes_files/0702.jpg  

 

Η ερώτηση που έχω είναι γιατί εφόσον πρόκειται για δισωλήνιο σύστημα ο μηχανικός χρησιμοποίησε διακόπτες μονοσωλήνιου και αν πιστεύετε ότι αντικαταστήσω τους διακόπτες θα λυθεί το πρόβλημα μου?

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να στραγγαλίσετε τα βανάκια του συλλέκτη, στους σωλήνες που επιστρέφουν από τα σώματα που θερμαίνονται κανονικά.

 

Αν μπορείτε να μετρήσετε θερμοκρασίες, τα βανάκια αυτά πριν τη ρύθμιση θα έχουν μεγαλύτερη θερμοκρασία.

 

Η ιδανική ρύθμιση είναι όταν όλα τα βανάκια (επιστροφής από τα σώματα) έχουν την ίδια θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε και μια μικρή (ή και περισσότερο) αύξηση πίεσης στο δίκτυο μέσα στο επιτοίχιο λέβητα ... πιθανόν να έχει χαμηλή πίεση το δίκτυο !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ωστόσο τα είχα δοκιμάσει αλλά ξέχασα να τα αναφέρω

5) Αύξηση της πίεσης = καμία διαφορά

6) Έκλεισα όλους τους διακόπτες σε όλα τα σώματα εκτός από το προβληματικό = καμία διαφορά

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να στραγγαλίσετε τα βανάκια του συλλέκτη, στους σωλήνες που επιστρέφουν από τα σώματα που θερμαίνονται κανονικά.

 

Αν μπορείτε να μετρήσετε θερμοκρασίες, τα βανάκια αυτά πριν τη ρύθμιση θα έχουν μεγαλύτερη θερμοκρασία.

 

Η ιδανική ρύθμιση είναι όταν όλα τα βανάκια (επιστροφής από τα σώματα) έχουν την ίδια θερμοκρασία.

Αντιλαμβάνομαι ότι εννοείς ότι απαιτείται μία εξισορρόπηση στους συλλέκτες σωστά?

Αν και δεν γνωρίζω πως γίνεται πιστεύεις ότι αυτό εξηγεί την μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας στο πάνω και κάτω μέρος του σώματος?

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πίστευα ότι οφείλεται σε μη εξισορρόπηση, όμως μετά το "6" στο post #5, οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο στραγγάλισμα - βούλωμα στους κλάδους που τροφοδοτούν τα προβληματικά σώματα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχουν εξαεριστικά σε κάποιο σημείο που ρουφάνε αέρα, επειδή υπάρχουν υποπιέσεις στο δίκτυο λόγω λάθους στην συνδεσμολογία του κυκλοφοηρτή σε σχέση με το δοχείο διαστολής: Το συναντάμε όταν το δοχείο διαστολής βρίσκεται αμέσως μετά την προσαγωγή του κυκλοφορητή (πράγμα που απαγορεύεται).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι περισσότεροι διακόπτες μονοσωληνίου είναι διπλής ροής (εισαγωγή νερού από την εσωτερική ή εξωτερική πλευρά του σώματος) θεωρώ πως έχει συνδεθεί λάθος ο διακόπτης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν υπήρχε γενικά αέρας στο κύκλωμα θα υπήρχε γενικότερο πρόβλημα και όχι μόνο σε δύο συγκεκριμένα σώματα.

Τώρα όσον αφορά τους διακόπτες από ότι διαβάζω στον συγκεκριμένο τύπο διακόπτη δεν παίζει ρόλο που συνδέεται η παροχή.

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.