Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκδόθηκε η εγκύκλιος για νέες ασφαλιστικές εισφορές


Engineer

Recommended Posts

ok. 

α) σχετικά με το παραπάνω ερώτημα του jamal, ισχύει από φέτος? γιατί ως ΕΕ με ΤΠΥ που εργάζομαι σε μία εταιρεία και που νομίζω ότι το 75% του εισοδήματος είναι από κει δεν έκανα χρήση του παραπάνω δηλαδή σε αυτό να φορολογηθώ ως μισθωτός. βέβαια δεν έχουμε υπογράψει σύμβαση κτλ αλλά έχω σταθερά εισοδήματα...θα υποχρεωθεί φέτος ο εργοδότης να μου κάνει σύμβαση ή πρέπει εγώ να τη ζητήσω? (ΤΠΥ γενικά κόβω σε πάνω από 3 άτομα αλλά το 75% είναι από τον 1)

 

β) επίσης θα ήθελα να ρωτήσω στο έντυπο του ΕΦΚΑ για φολρολογ. εισόδημα πχ. 1000€ λέει εισφορές 20% για σύνταξη και 6,95% για υγεία και 10€ ΟΑΕΔ και στο τέλος κάνει μια έκπτωση της τάξης των 60-70€ λόγω "μείωσης εισφοράς (άρθρο 98 Ν.4387/'16) και βλέπω ότι εφαρμόζεται αναλογικά στους επι μέρους κλάδους σύνταξης και υγείας. αυτή η μείωση τί είναι?

Αν υποθέσουμε ότι μετά θα εφαρμοστούν επιπλέον τα Εφάπαξ 4,00% (Ν.4387/16, άρθρο 35, παράγρ.2) και Επικουρικό 7,00% (Ν.4387/16, άρθρο 97, παράγρ.2). θα υπόκεινται στην ίδια μείωση? δηλαδή ουσιαστικά φτάνουμε σε ένα ποσοστό της τάξης του 35% αντί 38% με αυτή τη μείωση

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

ok. 

α) σχετικά με το παραπάνω ερώτημα του jamal, ισχύει από φέτος? [1] γιατί ως ΕΕ με ΤΠΥ που εργάζομαι σε μία εταιρεία και που νομίζω ότι το 75% του εισοδήματος είναι από κει δεν έκανα χρήση του παραπάνω δηλαδή σε αυτό να φορολογηθώ ως μισθωτός. βέβαια δεν έχουμε υπογράψει σύμβαση κτλ αλλά έχω σταθερά εισοδήματα...θα υποχρεωθεί φέτος ο εργοδότης να μου κάνει σύμβαση ή πρέπει εγώ να τη ζητήσω [2] (ΤΠΥ γενικά κόβω σε πάνω από 3 άτομα αλλά το 75% είναι από τον 1 [1])

 

β) επίσης θα ήθελα να ρωτήσω στο έντυπο του ΕΦΚΑ για φολρολογ. εισόδημα πχ. 1000€ λέει εισφορές 20% για σύνταξη και 6,95% για υγεία και 10€ ΟΑΕΔ και στο τέλος κάνει μια έκπτωση της τάξης των 60-70€ λόγω "μείωσης εισφοράς (άρθρο 98 Ν.4387/'16) και βλέπω ότι εφαρμόζεται αναλογικά στους επι μέρους κλάδους σύνταξης και υγείας. αυτή η μείωση τί είναι? [3]

Αν υποθέσουμε ότι μετά θα εφαρμοστούν επιπλέον τα Εφάπαξ 4,00% (Ν.4387/16, άρθρο 35, παράγρ.2) και Επικουρικό 7,00% (Ν.4387/16, άρθρο 97, παράγρ.2). θα υπόκεινται στην ίδια μείωση?[4] δηλαδή ουσιαστικά φτάνουμε σε ένα ποσοστό της τάξης του 35% αντί 38% με αυτή τη μείωση [5]

 

[1] Η υποχρέωση (όπως γράφει και ο Σωτήρης) ισχύει από τα εισοδήματα των χρήσεων 1/1/2012-31/12/2012 και 1/1/2013-31/12/2013, εφόσον συντρεχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 45 του τότε ισχύοντας ΚΦΕ καθώς και για τα εισοδήματα των φορολογικών ετών 2014 έως και 2016 εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις των διατάξεων της περίπτωσης στ', της παραγρ. 2, του άρθρου 12 του ισχύοντος ΚΦΕ. (για το φορολογικό 2017 είναι νωρίς να πούμε τι θα γίνει)

 

[2] Πρακτικά και θεωρητικά θέση μου είναι να γίνεται σύναψη συμφωνητικού σε ότι αναλαμβάνουμε. Τους λόγους τους έχω αναφέρει αρκετές φορές στο forum. Σε γενικές γραμμές να επαναλάβω ότι αποτελεί κατοχύρωση των συναλλασομένων και νομικά και φορολογικά, και δεν απαιτείται απο νόμο αλλά από τα συναλλακτικά δεδομένα της αγοράς. Σίγουρα βοηθούν στην λεγόμενη "κακή στιγμή" τόσο στην συναλλακτική δραστηριότητά μας όσο και σε πιθανό ελέγχο της εφορίας. Μοναδική (αν δεν κάνω λάθος) υποχρέωση κατά την οποία υπάρχει με βάση τον νόμο είναι η σύνταξη και κατάθεση συμφωνητικού σε τεχνικά έργα άνω των 6.000€.

 

[3] Διάβασε το άρθρο 98 του νόμου και θα καταλάβεις. Είναι μια μεταβατική ρύθμιση μέχρι τις 31/12/2020 ή οποία δεν δημιουργεί ασφαλιστική οφειλή.

 

[4] Ναι. Το αναφέρει το άρθρο 98.

 

[5] Εξαρτάται από υψος του ΚΦΑ το οποίο ανάλογα του ποσοστού προσαρμογής του άρθρου 98, οδηγεί στο μειωμένο ΚΦΑ με το οποίο υπολογίζεται το ποσό εισφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.