Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δημιουργία εργοληπτικης επιχειρησης - Εγγραφες


Recommended Posts

Καλησπερα σας και χρόνια πολλα,

 

Συναδελφοι αντιμετωπίζω ένα προβλημα που ίσως καποιοι γνωρίζετε να μου δώσετε κατεύθυνση.

 

Ειμαστε δύο μηχανικοί απο ΤΕΙ και θέλουμε να εγγραφούμε στο ΜΕΕΠ ως εργολήπτες δημοσίων έργων με ιδρυση εταιρειας ΙΚΕ ως μας πρότεινε ο λογιστής μας.

 

Ο λογιστης για την ιδρυση της εταιρειας ζητάει εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ για εγγραφη ως εργοληπτης ζητάει αντίγραφο εγγραφης της επιχειρησης στο ΜΕΕΠ

 

Το ΜΕΕΠ θελει ηδη υπάρχουσα εν λειτουργία επιχείρηση διοτι τα δικαιολογητικά κατάθεσης για εγγραφη στο ΜΕΕΠ , ειναι εγγραφα απο το Πρωτοδικειο σχετικα με αναγκαστική διαχείρηση/πτωχευση της εταιρειας και σφραγίδα της. Πως θα τα έχω όλα αυτά αφού δεν εχω επιχειρηση? ούτε καν ατομική δεν εχουμε επι του παρόντος.

 

Είναι φαύλος ο κύκλος

 

Καποιος που να γνωρίσει κατι πανω στο θεμα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

γράφεσαι στο πρώην ΤΕΒΕ μετά ζητάς διαγραφή από αυτό και εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ 

Έχει κάποιο τρέξιμο μετά να διαγραφείς αλλά αξίζει τον κόπο μονό και μονό οι εγγυητικές που θα βγάζεις ….

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Από 01/01/2017 αλλάζουν όλα. Πιθανών επειδή όλοι θα είναι στον ΕΦΚΑ δε θα έχεις πρόβλημα με τα ταμεία. Και πλέον και οι Μηχανικοι ΤΕ θα γραφόμαστε στο ΤΜΕΔΕ δίχως αστερίσκους. Οπότε περίμενε το 2017 για τετοιες κινήσεις

Link to comment
Share on other sites

Από 01/01/2017 αλλάζουν όλα. Πιθανών επειδή όλοι θα είναι στον ΕΦΚΑ δε θα έχεις πρόβλημα με τα ταμεία. Και πλέον και οι Μηχανικοι ΤΕ θα γραφόμαστε στο ΤΜΕΔΕ δίχως αστερίσκους. Οπότε περίμενε το 2017 για τετοιες κινήσεις

Που μπορώ να τα δώ αυτά όλα συνάδερφε?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Για να βγάλεις ΜΕΕΠ είτε σαν άτομο είτε σαν εταρεία χρειάζεσαι ΜΕΚ. Αυτό πρέπει να βγάλεις πρώτα και δεν βλέπω να αναφέρεις κάτι. Έχοντας ΜΕΚ μέχρι πρόσφατα είχες λύσει τα παραπάνω θέματα

 

Από τα ΜΕΚ που έχετε (η έχεις) βγαίνει η μελλοντική κατάταξη της εταιρείας (Α1,Α2, 1,2,3) στο ΜΕΕΠ.

 

Από την κατάταξη της εταιρείας στο ΜΕΕΠ προκύπτει το κεφάλαιο που θα πρέπει να έχει η εταιρεία.

Με βάση αυτά συστήνεις μια εταιρεία με το κεφάλαιο που απαιτείται σε οποιοδήποτε επιμελητήριο (αν θες το αλλάζεις μετά) πρόσεξε όμως να υπάρχει σωστή περιγραφή των δραστηριοτήτων που έχετε σκοπό να ασκήσετε. Η σύσταση εταιρείας τεχνικής εμπορικής κλπ μπορεί να εγγραφεί σε κάποιο επιμελητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας και καλή χρονιά

 

Συναδελφε APAPA, ΜΕΚ υπαρχει, ΜΕΕΠ δεν υπάρχει. Και η ερωτηση μου ειναι εαν για να δημιουργηθει ΜΕΕΠ χρειαζεται να εχουμε ηδη ενεργη επιχειρηση με ΑΦΜ ή οχι. (????)

 

Συναδελφε Stavros, η ενοποιηση των ταμειων ισως οντως βοηθησει θα το ψαξω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από ότι κατάλαβα το μπέρδεμα το ξεκίνησε ο λογιστής σου που ζήτησε ΤΣΜΕΔΕ. Δεν χρειάζεται καθώς μπορούσες με μία απαλλαγή να κάνεις κάνεις τη δουλειά σου. Το θέμα είναι πως πλέον με τον ΕΦΚΑ δε θα χρειάζεται καν αυτό. Απλά να εγγραφείτε ΤΜΕΔΕ για την εγγυοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Stayros, Paul-Mix,

 

Δεν ειμαστε ασφαλισμενοι πουθένα επί του παρόντος, ειμαστε ανεργοι.

 

Stayros, ο λογιστής ζήτησε κατι λογικό. Η ΔΟΥ για να μας ανοιξει βιβλία Β' ή Γ' κατηγοριας (σε περιπτωση ΙΚΕ) θελει ατομική εγγραφή ή εγγραφή της επιχειρησης σε ασφαλιστικο φορέα. Για τί απαλλαγή ομιλείς και πώς? 

 

Θα παω αυριο Δ15 να ρωτήσω.

 

Ο φιλος παραπανω εδωσε μια καλη ιδεα με εγγραφή ΟΑΕΕ και μετά διαγραφή, αλλά πλεον ισως ειναι πιο απλο με το ΕΦΚΑ και κατι μου διαφεύγει

 

Σας ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.