Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Ελπίζω το ερώτημά μου να μην έχει ξανατεθεί, αν ναι ζητώ συγγνώμη. 

Εϊμαι μηχανικός ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και όλα τα συναφή με μπλοκάκι και μέχρι 2 εργοδότες, εκ των οποίων ο βασικός είναι το Ε.Μ.Π.

Μου έχει έρθει ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ για τους πρώτους μήνες του 2017. Και αύριο σκοπέυω να κόψω τιμολόγιο για αμοιβή μου για το Γενάρη του 2017 στο ΕΜΠ. Εδώ πέρα όμως, μου λένε ότι πρέπει να βάλω στο τιμολόγιο σημείωση προκειμένου να μου παρακρατήσουν το πσοοστό που μου αναλογεί για την ασφάλισή μου (περίπου 16-17%) και αντίστοιχα το υπόλοιπο 21% περίπου να το αποδώσει ο εργοδότης. 

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει...?? Γιατί 2 φορές?? Αφού μου έχει έρθει ειδοποιητήριο για το 2017 με βάση τα εισοδήματα του 2015.. γιατί μου ξαναζητάνε να πληρώσω μέσω του τιμολογίου που κόβω; Πάλι για το 2017 δε θα είναι και αυτά;;

 

Εάν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει παρακαλώ γιατί πραγματικά δε βγαίνει άκρη...

Ευχαριστώ!

 

 

Τι σημαίνει "να παρακρατησουν"?

Οι εισφορες δεν ειναι αποδιδονται με "παρακρατηση" απο την αμοιβη.

Θα σου δωσουν την αμοιβη κανονικα και εσυ θα αποδοσεις τις ασφαλιστικές εισφορες οποτε θες μεχρι 28/2 ή και αργότερα εαν δεν σε απασχολουν οι προσαυξησεις. Απλως θα γραψεις στο τιμολογιο οτι θες να υπαχθεις στο αρθρο 39, υπάρχει σχετικη εγκύκλιος που το εξηγεί

 

 

Paul_Mix σε ευχαριστώ. Επομένως για να καταλάβω... Το 17% θα μου το δώσουν και θα το αποδώσω εγώ. Το 21% του εργοδότη επίσης θα μου το δώσουν για να το αποδώσω ο ίδιος ή θα το διευθετήσουν αυτοί; 

Και τελευταίο και σημαντικότερο... Με το ήδη υπάρχον ειδοποιητήριο που βγήκε στο taxis για Γενάρη 2017 τι κάνω;; Το πληρώνω ή όχι;;

 

 

Δεν το εχω παρακολουθησει αρκετα καλα το θέμα με την ασφάλιση των μισθωτων, αλλα ακομα και αυτοι δεν τα εχουν ξεκαθαρισει απόλυτα. Διαβασε λιγο τα θέματα εδω και τις εγκυκλιους.

Παντως σε καμια περίπτωση δεν θα σου κάνουν "παρακρατηση". Τις εισφορες σου θα τις πληρωσεις εσύ.

Με τις εισφορες που αναλογουν στον εργοδότη δεν ξερω πως γίνεται η πληρωμη.

 

Μάλλον τα έχετε μπερδέψει και ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος.
 
Εφοσον ο φίλος ΕΠΙΛΕΞΕΙ την υπαγωγή του στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39 (με ΑΙΤΗΜΑ του στον ΕΦΚΑ. Η διαδικασία αυτή δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα), οπότε περνάμε [λογικά ή όχι δεν θα το εξετάσω το πως περνάμε] στο επόμενο στάδιο όπου τότε οφείλει να αναγράφει στο ΔΠΥ που εκδίδει στον αντισυμβαλλόμενό του, ότι υπάγεται στην εν λόγω ρύθμιση. Τότε ο εν λόγω αντισυμβαλλόμενος υποχρεούται να υποβάλει για τον ασφαλισμένο που υπάγεται στην ανωτέρω ρύθμιση ΑΠΔ, προβαίνοντας σε κατανομή της συμφωνηθείσας αμοιβής ανά μήνα, με βάση τη διάρκεια της σύμβασης. Με την υποβολή της ΑΠΔ αυτής ενεργοποιείται αυτομάτως η καταβολή ασφαλιστικών εισφορών σύμφωνα με τα παραπάνω.[1]
Το ΑΙΤΗΜΑ που αναφέρει η σχετική εγκύκλιος έχει την λογική του να πάψει ο ελ. επαγγελματίας να επιβαρύνεται το σύνολο των εισφορών του και να το "μοιρασθεί" με το εργοδότη του.
Στην περίπτωση αυτή (υποβολή δηλαδή της ΑΠΔ, ακολουθείται η κλασική διαδικασία ΣΑΝ να ήταν μισθωτός, τονίζω το ΣΑΝ γιατί δεν έιναι μισθωτός απλά υπάγεται σε μία ρύθμιση υπό πιθανη από τη νοπμοθεσία αιρεση της) το ποσοστό εισφορών του ασφαλισμένο εκφρασμένο σε ποσό (ευρώ) παρακρατείται και στο τέλος του έτους θα δοθεί η ανάλογη βεβαίωση. Ο εργοδότης αποδείδει τις εισφορές του εργαζόμενου τις οποίες παρακράτησε καθώς και το δικό του (εργοδοτη) τμήμα.
 
Τώρα:
1) Αναφορικά στις εισφορές που ήδη έχει λάβει ο φίλος, σωστά τις έχει λάβει γιατί δεν έχει ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ σχετικά με την νέα του κατάσταση (δηλ. την υπαγωγή του στη σχετική ρύθμιση) αφού δεν έχει υποβληθεί το παραπάνω ΑΙΤΗΜΑ. Εδώ κολλάει αυτό που παραπάνω που έγραψα σχετικά με το αν είναι λογικό ή όχι το άλμα να ξεπεράσουμε το ΑΙΤΗΜΑ (διαδικασία που ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί)και να πάμε στο αμέσως επόμενο στάδιο την ενημέρωση του εργοδότη με την ανάλογη αναγραφή στο παραστατικό.
 
2) Αναφορικά στο πως θα το γνωστοποιήσει στον ΕΦΚΑ (που αυατό είναι και το πρώτο στάδιο γαι την ένταξη στην εν λόγω ρύθμιση) δεν το γνωρίζω. Αλλοι στο forum γράφουν πως πας και το λές στο ΤΣΜΕΔΕ ... Προσωπική γνώμη ότι δεν θα προχωρήσε η διαδικασία. Υπάρχει ίσως και η διαδικασία (δεν την έχω δει κάπου στο νόμο) της υποβολής ένστασης στον ΕΦΚΑ ότι λάθος χρεώθηκαν τα ποσά ως ελ. επαγγ. και να εκδοθεί ίσως νέο ειδοποιητήριο (άραγε με τι ποσά?) ή και αν έχουν πληρωθεί να επιστραφούν ως αχρεωστήτως καταβληθέντα.
 
3) Μην ξεχνάμε και την πανέξυπνη κατ' εμέ διαδιακασία συμψηφισμού που αναφέρεται στον ασφαλιστικό νόμο και στις εγκυκλίους.[1] Οπου πρακτικα σου λένε: πλήρωσε τώρα ότι γράφει το ειδοποιητήριο μέχρι τέλος έτους ή και στο τέλος του έτους θα κάνουμε τους συμψηφισμούς.  
 
[1] Αρ.πρωτ.:Φ.80000/οικ.2460/106/2017 "Οδηγίες για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. 9 του αρ. 39 του ν. 4387/2016"
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

 

1) Εμενα μου ρθε το ειδοποιητηριο 467 ευρω το πλήρωσα, και σημερα πάω να κλείσω βιβλία. Φαντάζομαι θα πλρώσω και του φλεβάρη καποια στιγμή αλλά απο Μάρτη κανονικά δε θα πρεπει να πέσω στις ελα΄χιστες εισφορες μιας και θα ειμαι ανεργος μηχανικος?

 

Το πιο πιθανό είναι όχι. Ο ΕΦΚΑ αργεί να ενημερωθεί για τις μεταβολές απο εφορία ή ΤΣΜΕΔΕ με αποτέλεσμα να ακούγεται οτι τουλάχιστον το Α' εξάμηνο του 2017 ή όλο το 2017 οι εισφορές θα πάνε με τα εισοδήματα του 2015 και το επόμενο έτος θα γίνει η εκαθάριση.

Edited by lefterhs
Link to comment
Share on other sites

 

Μάλλον τα έχετε μπερδέψει και ας με διορθώσετε αν κάνω λάθος.
 
Εφοσον ο φίλος ΕΠΙΛΕΞΕΙ την υπαγωγή του στη διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39 (με ΑΙΤΗΜΑ του στον ΕΦΚΑ. Η διαδικασία αυτή δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα), οπότε περνάμε [λογικά ή όχι δεν θα το εξετάσω το πως περνάμε] στο επόμενο στάδιο όπου τότε οφείλει να αναγράφει στο ΔΠΥ που εκδίδει στον αντισυμβαλλόμενό του, ότι υπάγεται στην εν λόγω ρύθμιση. Τότε ο εν λόγω αντισυμβαλλόμενος υποχρεούται να υποβάλει για τον ασφαλισμένο που υπάγεται στην ανωτέρω ρύθμιση ΑΠΔ, προβαίνοντας σε κατανομή της συμφωνηθείσας αμοιβής ανά μήνα, με βάση τη διάρκεια της σύμβασης. Με την υποβολή της ΑΠΔ αυτής ενεργοποιείται αυτομάτως η καταβολή ασφαλιστικών εισφορών σύμφωνα με τα παραπάνω.[1]
Το ΑΙΤΗΜΑ που αναφέρει η σχετική εγκύκλιος έχει την λογική του να πάψει ο ελ. επαγγελματίας να επιβαρύνεται το σύνολο των εισφορών του και να το "μοιρασθεί" με το εργοδότη του.
Στην περίπτωση αυτή (υποβολή δηλαδή της ΑΠΔ, ακολουθείται η κλασική διαδικασία ΣΑΝ να ήταν μισθωτός, τονίζω το ΣΑΝ γιατί δεν έιναι μισθωτός απλά υπάγεται σε μία ρύθμιση υπό πιθανη από τη νοπμοθεσία αιρεση της) το ποσοστό εισφορών του ασφαλισμένο εκφρασμένο σε ποσό (ευρώ) παρακρατείται και στο τέλος του έτους θα δοθεί η ανάλογη βεβαίωση. Ο εργοδότης αποδείδει τις εισφορές του εργαζόμενου τις οποίες παρακράτησε καθώς και το δικό του (εργοδοτη) τμήμα.
 
Τώρα:
1) Αναφορικά στις εισφορές που ήδη έχει λάβει ο φίλος, σωστά τις έχει λάβει γιατί δεν έχει ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ σχετικά με την νέα του κατάσταση (δηλ. την υπαγωγή του στη σχετική ρύθμιση) αφού δεν έχει υποβληθεί το παραπάνω ΑΙΤΗΜΑ. Εδώ κολλάει αυτό που παραπάνω που έγραψα σχετικά με το αν είναι λογικό ή όχι το άλμα να ξεπεράσουμε το ΑΙΤΗΜΑ (διαδικασία που ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί)και να πάμε στο αμέσως επόμενο στάδιο την ενημέρωση του εργοδότη με την ανάλογη αναγραφή στο παραστατικό.
 
2) Αναφορικά στο πως θα το γνωστοποιήσει στον ΕΦΚΑ (που αυατό είναι και το πρώτο στάδιο γαι την ένταξη στην εν λόγω ρύθμιση) δεν το γνωρίζω. Αλλοι στο forum γράφουν πως πας και το λές στο ΤΣΜΕΔΕ ... Προσωπική γνώμη ότι δεν θα προχωρήσε η διαδικασία. Υπάρχει ίσως και η διαδικασία (δεν την έχω δει κάπου στο νόμο) της υποβολής ένστασης στον ΕΦΚΑ ότι λάθος χρεώθηκαν τα ποσά ως ελ. επαγγ. και να εκδοθεί ίσως νέο ειδοποιητήριο (άραγε με τι ποσά?) ή και αν έχουν πληρωθεί να επιστραφούν ως αχρεωστήτως καταβληθέντα.
 
3) Μην ξεχνάμε και την πανέξυπνη κατ' εμέ διαδιακασία συμψηφισμού που αναφέρεται στον ασφαλιστικό νόμο και στις εγκυκλίους.[1] Οπου πρακτικα σου λένε: πλήρωσε τώρα ότι γράφει το ειδοποιητήριο μέχρι τέλος έτους ή και στο τέλος του έτους θα κάνουμε τους συμψηφισμούς.  
 
[1] Αρ.πρωτ.:Φ.80000/οικ.2460/106/2017 "Οδηγίες για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. 9 του αρ. 39 του ν. 4387/2016"

 

 

 

Γιώργο δεν γνωρίζω πως λειτουργεί το αρθρο 39 και δεν νομίζω να ξερουν και αυτοι πως ακριβως θα δουλεψει.

 

Εγω του απαντησα γιατι ηθελα να αναφερθω σε αυτο που του είπαν οτι αυτοι (ως εργοδοτης) θα του "παρακρατησουν" τις εισφορες από την αμοιβή!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενημερώθηκα από τον υπέυθυνο φορέα του ΕΜΠ σχετικά με το ποιος αποδίδει τι...

Στην περίπτωση λοιπόν της ένταξης στη ρύθμιση της Παρ. 9 Άρθρου 39 Νόμου 4387/2016, ο εργοδότης υποβάλλει ΑΠΔ (όταν με το καλό ανοίξει το σύστημα) με την οποία αποδίδει ο ίδιος όλο το ποσό (δηλ. αυτό που του αναλογεί + αυτό που μου αναλογεί και επομένως μου έχει κρατηθεί). Αυτό δεν ξέρω βέβαια εάν ισχύει καθολικά ή εάν το ΕΜΠ έχει λάβει σχετική οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

σε άλλη περίπτωση που γνωρίζω πάντως το εφαρμόζουν αυτό, δηλαδή στο ΤΠΥ γίνεται κράτηση του τμήματος των εισφορών που αναλογεί στον ασφαλισμένο. Τώρα αν και πότε θα αποδοθεί αυτό το τμήμα μαζί με το υπόλοιπο τμήμα που αντιστοιχεί στον εργοδότη παραμένει ένα ερώτημα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενημερώθηκα από τον υπέυθυνο φορέα του ΕΜΠ σχετικά με το ποιος αποδίδει τι...

Στην περίπτωση λοιπόν της ένταξης στη ρύθμιση της Παρ. 9 Άρθρου 39 Νόμου 4387/2016, ο εργοδότης υποβάλλει ΑΠΔ (όταν με το καλό ανοίξει το σύστημα) με την οποία αποδίδει ο ίδιος όλο το ποσό (δηλ. αυτό που του αναλογεί + αυτό που μου αναλογεί και επομένως μου έχει κρατηθεί). Αυτό δεν ξέρω βέβαια εάν ισχύει καθολικά ή εάν το ΕΜΠ έχει λάβει σχετική οδηγία.

Αυτο ειπα κι εγώ.

Προς το παρον λοιπον το χαος γιατι απ' οσο γνωρίζω ΠΚ για ΑΠΔ μηχανικού, ενω εχει προβλεφθεί σε εγκυκλιο, δεν εχει ενεργοποιηθει.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειπα κι εγώ.

Προς το παρον λοιπον το χαος γιατι απ' οσο γνωρίζω ΠΚ για ΑΠΔ μηχανικού, ενω εχει προβλεφθεί σε εγκυκλιο, δεν εχει ενεργοποιηθει.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

 

Στους μηχανικούς δουλεύει το σύστημα για το κομμάτι της μισθωτής απασχόλησης . Για τους αμειβόμενους με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ (για όλους ανεξαιρέτως ) που πληρούν τις προυποθέσεις ένταξης στο άρθρο 39 παρ. 9 του ν 4387/2016 δε λειτουργεί ,

Link to comment
Share on other sites

Χαίρε Φαέθωνα,

(1) Σωστά το έχεις καταλάβει. Και αυτό γιατί το ασφαλιστέο ποσό είναι αυτό που το κάθε φορά αναγράφεται στο κάθε παραστατικό του τρέχοντος έτους. Ενω αν δεν υπαχθεί στη ρύθμιση το ασφαλιστέο προκύπτει από το ΚΦΑ του τελευταίου εκκαθαρισμένου φορολογικού έτους και μάλιστα για με΄χρι τις 31/12/2020 προκύπτει από την εφαρμογή της διάταξης με το μειωμένο ασφαλιστέο είδόδημα.

 

(2) Μην μπερδεύεις τις νομοθεσίες φορολογίας και ασφαλιστικού και για να μην πολυλογώ, οχι. 

Ευχαριστώ συνάδελφε...

Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη εκ των προτερων για την ταλαιπωρια, αλλα οποιος μπορει και ειναι σιγουρος για τις γνωσεις που εχει ας απαντησει μπας και βγαλω καποια ακρη, μην περασουν οι προθεσμιες η οτιδηποτε αλλο...

 

Ειμαι μηχανικος και εργαζομαι αποκλειστικα σε εναν αλλον μηχανικο ''εργοδοτης'' με μπλοκακι τα τελευταια 5 χρονια.το μπλοκακι το κρατησα και θα συνεχιστει αυτη η σχεση.μεχρι τωρα λοιπον ημουν στο τσμεδε ΕΕ και εξομοιωνομουν με μισθωτο ως προς την φορολογηση...

 

1)Τωρα ο ''εργοδοτης'' θα πρεπει να γραφει στο μητρωο εργοδοτων και στο ΕΡΓΑΝΗ (κατι τετοιο μου ειπαν απο το ΙΚΑ) και να πληρωνει το κομματι που του αναλογει καθε μηνα με ΑΠΔ στον ΕΦΚΑ ασχετως αν κοψω 1-2 φορες τον χρονο ΤΠΥ σε αυτον που θα αναγραφει οτι υπαγομαι στο αρθρο 39.παρ9?

2)Ειναι σωστη αυτη η διαδικασια?

3)Στο ΕΡΓΑΝΗ γιατι πρεπει να γραφει ο ''εργοδοτης'' μου?

4)Εγω πρεπει να παρω και ΑΜΑ ΙΚΑ?

5)Ποιος ο λογος να κραταω μπλοκακι πλεον?

6)Ασφαλιστικα πλεον θα θεωρουμαι ως κλασικος μισθωτος ή ως ΕΕ με εισφορες μισθωτου (δεν γνωριζω ποια ειναι η διαφορα αν υπαρχει)?

 

Επισης μεσα στον χρονο προκειται να παρω μια μικρη μελετη απο το δημοσιο καθως και αλλη μια μικρη απο ιδιωτη.

Επειδη ειμαι γεωτεχνης και πληρωνουμε γεωτρυπανιστες, εργαστηριακα κλπ, θα πρεπει

 

1) να παω και εγω να γραφτω στα μητρωα εργοδοτων και στο ΕΡΓΑΝΗ, για να καλυψω τις εισφορες τους συμφωνα με τα τιμολογια που θα μου κοψουν

2) αν ειναι ετσι, αυτο θα ειναι εφαπαξ με την εκδοση του τιμολογιου ή θα ειναι με ΑΠΔ μηνιαια αναλογα με την αξια του συμφωνητικου που θα γινει και της διαρκειας του?

3) αυτοι στα τιμολογια τους θα αναγραφουν οτι υπαγονται στο αρθρο 39. παρ,9?

4) εγω στα τιμολογια που θα κοψω στο δημοσιο και στον ιδιωτη θα αναγραψω οτι υπαγομαι στο αρθρο 39. παρ,9? (εχω την εντυπωση πως οχι μιας και δεν ειναι σχεση εξαρτημενης εργασιας αλλα μια και εξω υπηρεσια )

5) Η συμβαση που υπάρχει μεχρι σημερα με τον ''εργοδοτη'' μου ειναι συμβαση εργου 6μηνη. Μελλοντικα, με τον ''εργοδοτη'' μου είτε με τους μελλοντικους πελατες μου οι συμβασεις θα ειναι ολες συμβασεις εργου ή θα ειναι συμβαση εξαρτημενης εργασιας με τον εργοδοτη μου και συμβαση εργου με τους πελατες μου?εχω συμφωνησει με τον ''εργοδοτη'' μου να μην υπαρχουν δωρα, μισθοι πασχα, χριστουγεννα, ουτε αποζημειωση και θελει να ειναι καλυμμενος πως δεν θα τα ζητησω με τα νεα δεδομενα 

 

δεν σου απαντώ σαν επίσημος φορέας αλλά επειδή με έχει απασχολήσει το θέμα, και μπορείς να ρίξεις και εσυ μια ματιά σε 2-3 thread του τελευταίου μήνα. Απο όσα γράφουν οι συνάδελφοι καταλαβαίνω οτι δεν είναι υποχρεωτική η υπαγωγή σε αυτό το άρθρο, μπορείς να συνεχίσεις κανονικά να κόβεις τα ΤΠΥ σου σαν αμηγως ΕΕ.

 

Το ΕΡΓΑΝΗ δεν ξέρω τι είναι.

 

Επίσης μην μπερδευεις το ασφαλιστικό με το φορολογικό. Το φορολογικό τροφοδοτεί το ασφαλιστικό αυτή την στιγμή αλλά δεν συμβαίνει το αντόστροφο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

 

1) Εμενα μου ρθε το ειδοποιητηριο 467 ευρω το πλήρωσα, και σημερα πάω να κλείσω βιβλία. Φαντάζομαι θα πλρώσω και του φλεβάρη καποια στιγμή αλλά απο Μάρτη κανονικά δε θα πρεπει να πέσω στις ελα΄χιστες εισφορες μιας και θα ειμαι ανεργος μηχανικος?

 

2) Στη γυναικα μου ηρθε 767 ευρω απο εισοδήματα με μπλοκακι(μισθωτη 1 εργοδοτης) αλλα και απο κερδη με τη συμμετοχη της σε εταιρια. Αν κλείσει βιβλία αυριο και προσληφθει κανονικα απο το εργοδοτη πως θα αλλαξει η εισφορα της στον εφκα τους επομενους μηνες?

 

1) Το ίδιο έχω κάνει και εγω. Λάθος φαντάζεσαι....δεν θα είσαι άνεργος μηχανικός μια και το πρωην τσμεδε, νην εφκα, δεν καταλαβαίνει απο αυτά. Θα πληρώσεις κανονικά τις εισφορές σου με βάση το εκκαθαριστικό του 2016 και εφόσον δεν θα έχεις φετος εισοδήματα θα πληρώσεις του χρόνου τα ελάχιστα.

 

2) Η γυναίκα σου θα πληρώνει εισφορές σαν μισθωτή αν κάνει όσα γράφεις. υπάρχει ένα θέμα με το πως θα ενημερωθεί το μητρώο του εφκα να μην σε ενοχλούν με τα ειδοποιητήρια σαν ΕΕ. Σε αυτήν την περίπτωση είμαι εγώ αλλά χωρίς τα κέρδη απο εταιρία.

Edited by silentscream
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.