Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

georgegaleos, on 13 Mar 2017 - 10:29, said:snapback.png

Δεν αναφέρεται καπου στην μεχρι σημερα εκδοθεισα σχετικη νομοθεσια οτι αποτελει ααφαλιστικη οφειλη. Αρα γιατι να αποτελει;

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Αναφέρεται όμως ότι : ''Επισημαίνεται ότι η μείωση στο ύψος της ασφαλιστικής εισφοράς που προκύπτει για τους ασφαλισμένους κάτω 5ετίας, κατ' εφαρμογή του άρθρου 98 του ν.4387/2016, δεν αποτελεί ασφαλιστική οφειλή του ασφαλισμένου και ως εκ τούτου δεν καταβάλλεται μεταγενέστερα η διαφορά από τον ασφαλισμένο.
Τα ανωτέρω εφαρμόζονται για τους λοιπούς κλάδους ασφάλισης (επικουρική ασφάλιση, πρόνοια, ασθένεια).''

Από αυτό δε θα μπορούσε να καταλάβει κάποιος οτι για τους υπόλοιπους αποτελεί ασφαλιστική οφειλή?

Edited by christopografow
Link to comment
Share on other sites

Οχι και σε παραπεμπω στο προηγουμενο post μου. Με την λογικη αυτη θα μπορούσε θα ισχυριστει καποιος οτι οι μειωσεις στα φορολογικα προστιμα που κατα καιρους δίδονται αποτελουν φορολογικη οφειλη για κάποιους αφου δεν αναφέρεται καπου οτι δεν αποτελουν.

Δεν λειτουργει έτσι η νομοθεσια. Αν κατι δεν αναφερεται στην νομοθεσια δεν μπορει να εφαρμοσθει μεχρι να νομοθετηθει η αν χρήζει διευκρίνισης να δοθεί η σχετικη. Το παρον θεωρω οτι δεν χρήζει και ειναι ξεκαθαρο.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

georgegaleos, on 13 Mar 2017 - 10:29, said:snapback.png

Αναφέρεται όμως ότι : ''Επισημαίνεται ότι η μείωση στο ύψος της ασφαλιστικής εισφοράς που προκύπτει για τους ασφαλισμένους κάτω 5ετίας, κατ' εφαρμογή του άρθρου 98 του ν.4387/2016, δεν αποτελεί ασφαλιστική οφειλή του ασφαλισμένου και ως εκ τούτου δεν καταβάλλεται μεταγενέστερα η διαφορά από τον ασφαλισμένο.

Τα ανωτέρω εφαρμόζονται για τους λοιπούς κλάδους ασφάλισης (επικουρική ασφάλιση, πρόνοια, ασθένεια).''

Από αυτό δε θα μπορούσε να καταλάβει κάποιος οτι για τους υπόλοιπους αποτελεί ασφαλιστική οφειλή?

 

η εγκύκλιος είναι ερμηνευτική του νόμου. και στο άρθρο 98 ν.4387/2016 δεν υπάρχει διαφορά στους άνω και κάτω 5ετίας για την μείωση

Link to comment
Share on other sites

Οχι και σε παραπεμπω στο προηγουμενο post μου. Με την λογικη αυτη θα μπορούσε θα ισχυριστει καποιος οτι οι μειωσεις στα φορολογικα προστιμα που κατα καιρους δίδονται αποτελουν φορολογικη οφειλη για κάποιους αφου δεν αναφέρεται καπου οτι δεν αποτελουν.

Δεν λειτουργει έτσι η νομοθεσια. Αν κατι δεν αναφερεται στην νομοθεσια δεν μπορει να εφαρμοσθει μεχρι να νομοθετηθει η αν χρήζει διευκρίνισης να δοθεί η σχετικη. Το παρον θεωρω οτι δεν χρήζει και ειναι ξεκαθαρο.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Μακάρι συνάδελφε . Αλλά εξακολουθεί να μου φαίνεται περίεργο το γεγονός οτι αναφέρεται οτι δεν αποτελέι οφειλή για τους κάτω 5ετίας.Θα συμφωνούσα μαζί σου εύκολα αν δεν υπήρχε η αναφορά στους κάτω 5ετίας.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, astran. Οπου αποτελεί ααφαλιστικη το αναφερει στην νομοθεσια και στις διευκρινιστικές και μάλιστα και τον τροπο εξοφλησης της οπως σωστα πρεπει. Το αντιθετο δεν εχει νόημα εφοσον αναφέρεται που ισχυουν οι οφειλες.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχει εμφανιστεί σε κάποιον άλλο συνάδελφο στο site του Ε.Φ.Κ.Α. στην καρτέλα "Στοιχεία Κοινωνικής Ασφάλισης" η ειδικότητα 918 που να αντιστοιχεί στην περίοδο ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ? Αν ναι, τι ακριβώς αντιπροσωπεύει?

 

Ευχαριστώ.

post-107195-0-46234400-1489410220_thumb.jpg

Edited by Panagiotis T.
Link to comment
Share on other sites

Δούλευες ποτέ σε ΟΛΠ ή ΟΛΘ;

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δούλευες ποτέ σε ΟΛΠ ή ΟΛΘ;

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Georgegaleos καλησπέρα,

 

όχι ποτέ δεν εργάστηκα σε ΟΛΠ ή σε ΟΛΘ. Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι έχω ταυτοποιήσει τα στοιχεία μου με το ΤΣΜΕΔΕ και τα στοιχεία που εμφανίζονται στην καρτέλα μου είναι σωστά κατ' επέκταση εικάζω ότι κατά την μηχανογράφηση από τον Ε.Φ.Κ.Α. έχει γίνει κάποιο σφάλμα. Το ΤΣΜΕΔΕ με παρέπεμψε στο ΕΦΚΑ (το οποίο θεωρώ και το λογικό εφόσον στο site του ΤΣΜΕΔΕ τα στοιχεία μου είναι σωστά). 

Σε γραπτή ερώτηση προς τον ΕΦΚΑ έλαβα γραφική απάντηση ότι αυτά τα στοιχεία μας έδωσε το ΤΣΜΕΔΕ κι όταν τους απάντησα πίσω ότι τα στοιχεία που έχει το ΤΣΜΕΔΕ είναι σωστά, δεν ξανα-απάντησαν. Σε τηλ. επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ, πέρα του ότι η υπάλληλος δεν ήθελε να αποκαλύψει το όνομά της (απαράδεκτο για δημόσια υπηρεσία) κι ότι δεν υπήρχε αρμόδιος συνάδελφός της να γνωρίζει το θέμα και να απαντήσει θίχτηκε που ανέφερα το όνομα του ΤΣΜΕΔΕ καθώς όλα είναι ενιαία πλέον (έχουμε ΕΦΚΑ πρέπει να πανηγυρίζουμε :P ).

Edited by Panagiotis T.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.