Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου ειδοποιητήριο που αναρτήθηκε σήμερα (ελεύθερος επαγγελματίας και ετέρος σε εμπορική Ο.Ε.) . Στην πρώτη στήλη το μισό εισόδημα με 10 € ΟΑΕΔ και στην δεύτερη το άλλο μισό χωρίς ΟΑΕΔ. Μάλλον χωρίζουν το εισόδημα στα δύο και το μισό υπολογίζεται ως ΤΣΕΜΕΔΕ και το άλλο μισό ως ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδοποιητηριο σου που αναρτηθηκε σημερα, αναρτηθηκε πρωτη φορα σημερα ή ειχε βγει παλαιοτερα και ειδες σημερα αλλαγες στα ποσά ?

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου ειδοποιητήριο που αναρτήθηκε σήμερα (ελεύθερος επαγγελματίας και ετέρος σε εμπορική Ο.Ε.) . Στην πρώτη στήλη το μισό εισόδημα με 10 € ΟΑΕΔ και στην δεύτερη το άλλο μισό χωρίς ΟΑΕΔ. Μάλλον χωρίζουν το εισόδημα στα δύο και το μισό υπολογίζεται ως ΤΣΕΜΕΔΕ και το άλλο μισό ως ΟΑΕΕ.

 

Ακριβώς. 50% ΤΣΜΕΔΕ και 50% ΟΑΕΕ.

Δείτε την εγκύκλιο (τελευταία σελίδα) https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A8%CE%94%CE%95%CE%9D465%CE%981%CE%A9-%CE%A0%CE%A91 .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

αν γνωρίζει κανείς... εργάζομαι ως μισθωτός σε εταιρεία από το 2013. Ταυτόχρονα είχα βιβλία ανοικτά και δραστηριοτητα ελ. επαγγελματία μηχανικού με εισόδημα έως και Νοέμβριο 2016 όπου έκλεισα τα βιβλία.

 

Σήμερα μου ήρθε ηλεκτρονικά το ραβασάκι για εισφορα Ιανουαρίου που έχει λήξει τον Φεβρουάριο, υπολογισμένη σύμφωνα με το εισόδημα του ελ. επαγγέλματος του 2015 σε ποσοστό 20%.

 

Έτσι θα έπρεπε εφόσον έχω κλείσει τα βιβλία; 

Τι κάνω? πληρώνω και ένσταση;

 

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το ΕΦΚΑ οπότε όποια βοήθεια δεκτή.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, επειδή έχω χάσει λίγα επεισόδια, με τις εισφορές Φεβρουαρίου τι γίνεται? προθεσμία 31 Μαρτίου ή υπάρχει παράταση? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, επειδή έχω χάσει λίγα επεισόδια, με τις εισφορές Φεβρουαρίου τι γίνεται? προθεσμία 31 Μαρτίου ή υπάρχει παράταση? ευχαριστώ

Καλημέρα,

 

οι εισφορές Φεβρουαρίου (όπως και η ΑΠΔ Φεβρουαρίου) έχουν πάρει παράταση μέχρι τις 13 Απριλίου.

Link to comment
Share on other sites

**** συγγνώμη είδα ότι έχει ήδη συζητηθεί.

 

 

 

 

Καλησπέρα,

 

στις περιπτώσεις των αυτοαπασχολούμενων κατά το άρθρο 39  παράγραφος 9, το εφάπαξ και η επικούριση επιμερίζονται όπως στους μισθωτούς μηχανικούς (δηλαδή όπως στο παράδειγμα που αναφέρεις)

ή όπως προκύπτει από το εδάφιο 2 της οδηγίας για τα μπλοκάκια  με αρ. πρωτ Αρ.Φ80000_οικ5547_248_2017 στο οποίο αναφέρεται ότι "οι εισφορές ύψους 20%  .....κατανεμημένο κατά 6,67% σε βάρος του ασφαλισμένου και κατά 13,33% σε βάρος του αντισυμβαλλόμενου. Αντίστοιχα κατανέμονται οι εισφορές υγειονομικής περίθαλψης, καθώς και οι εισφορές επικουρικής ασφάλισης και εφάπαξ σε όσες κατηγορίες ασφαλισμένων υφίσταται....."

 

 

 

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν η έκπτωση της μεταβατικής περιόδου ισχύει για τους αυτοαπασχολούμενους που υπάγονται στην παράγραφο 9 του άρθρου 39;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Νικολέττα

Edited by nikoletta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.