Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Τελικά υπάρχει κάποιο νέο για το αν οι μειώσεις του άρθρου 98 αποτελούν ασφαλιστική οφειλή για τους άνω 5ετίας?

 

Όχι, δεν αποτελούν οφειλή.

Το άρ. 98 αναφέρει ότι "τα ποσά των μηνιαίων ασφαλιστικών εισφορών ... μειώνονται ..." βάσει του πίνακα. Δεν κάνει λόγο για οφειλή.

Αντίθετα, για τις μειώσεις της παρ. 2 άρ. 39 (κάτω πενταετίας) αναφέρεται ρητά ότι αποτελούν οφειλή.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Απλά η απορία μου είναι γιατί ο νόμος αναφέρει ότι η μείωση δεν αποτελεί ασφαλιστική οφειλή για τους κάτω 5ετίας και δεν αναφέρει τίποτα για τους άνω.

Ότι λέω δεν το βγάζω από το μυαλό μου αλλά απ ότι κυκλοφορεί μεταξύ των μηχανικών. Το θέμα είναι αν έχει επικοινωνήσει κάποιος με το ΕΦΚΑ για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε ξεκόλλα ... και στο 11880 να πάρεις για να μην είσαι αδικαιολόγητος θα σου πούν ότι ο νόμος ειναι ξεκάθαρος (πιο σίγουρη απάντηση θα πάρεις σε σχέση με τον ΕΦΚΑ). Δεν το οριζει ο νομος, δεν αναφερει ουτε τροπο αποπληρωμης. Δεν αποτελουν οφειλη.

Με καθε σεβασμό στους συναδελφους-μηχανικούς, αυτό που λες ότι "κυκλοφορεί μεταξύ των μηχανικών", σκοπιμο ειναι οτι λενε να αναφέρουνε και την παραπομπή στη νομοθεσια και να μην συμπεριφερομαστε σαν τον Πετρόπουλο. Με την ιδια λογικη των συναδελφων να ρωτησω: οι μειωσεις των προσαυξήσεων σε διάφορα φορολογικα πρόστιμα που γινονται κατα καιρούς (και οι υπόχρεοι ακολουθούν ευλαβικά τη ρύθμιση) θα αποτελούν φορολογικη οφειλη αφου δεν ορίζει η φορολογικη νομοθεσία, ρητα, οτι δεν αποτελουν;

 

(παρεπιπτόντως George24 ενημέρωσε το προφίλ σου με την ειδικότητά σου)

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

εχω διαγραφει απο ΤΕΕ -(ΤΣΜΕΔΕ) απο ΙΟΥΛΗ 2015.,την ιδια περιοδο εχω κλεισει βιβλια απο ΔΟΥ και διαγραφηκα απο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ 


σημερα μου ηρθε ειδοποιητηριο απο ΕΦΚΑ που υπολογιζει εισφορες 167,95 ευρω το μηνα απο 1/1/17 βασει του ΚΑΘ.ΦΟΡ.ΕΙΣΟΔ 586,07 ευρω του ετους 2015.!!!


 


τι κανουμε?ΕΧΟΥΝ λαθος ?υπαρχει περιπτωση να μην με εχουν διαγραψει?ή στελνουν σε ολους? που απευθυνομαστε σε γραφεια ΕΦΚΑ ή σε πρωην ΕΤΑΑ?


Link to comment
Share on other sites

 

εχω διαγραφει απο ΤΕΕ -(ΤΣΜΕΔΕ) απο ΙΟΥΛΗ 2015.,την ιδια περιοδο εχω κλεισει βιβλια απο ΔΟΥ και διαγραφηκα απο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ 

σημερα μου ηρθε ειδοποιητηριο απο ΕΦΚΑ που υπολογιζει εισφορες 167,95 ευρω το μηνα απο 1/1/17 βασει του ΚΑΘ.ΦΟΡ.ΕΙΣΟΔ 586,07 ευρω του ετους 2015.!!!

 

τι κανουμε?ΕΧΟΥΝ λαθος ?υπαρχει περιπτωση να μην με εχουν διαγραψει?ή στελνουν σε ολους? που απευθυνομαστε σε γραφεια ΕΦΚΑ ή σε πρωην ΕΤΑΑ?

 

 

Αν ισχύουν αυτά που αναφέρατε δεν έχετε υποχρέωση καταβολής εισφορών με βάση το άρθρο 39 του νέου ασφαλιστικού νόμου . Απευθύνσου όπου θέλεις , άκρη επί του παρόντος δε θα βγάλεις  (κάνε μια επιστολή και ζήτησε τη διαγραφή των εισφορών. Να την καταθέσεις στο ΕΤΑΑ και να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου . Αν γκρινιάξουν , που θα το κάνουν , να επιμένεις , υπηρεσία δημόσια είναι και υποχρεούται να παραλαμβάνει αιτήματα των πολιτών .)

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν αυτά που αναφέρατε δεν έχετε υποχρέωση καταβολής εισφορών με βάση το άρθρο 39 του νέου ασφαλιστικού νόμου . Απευθύνσου όπου θέλεις , άκρη επί του παρόντος δε θα βγάλεις  (κάνε μια επιστολή και ζήτησε τη διαγραφή των εισφορών. Να την καταθέσεις στο ΕΤΑΑ και να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου . Αν γκρινιάξουν , που θα το κάνουν , να επιμένεις , υπηρεσία δημόσια είναι και υποχρεούται να παραλαμβάνει αιτήματα των πολιτών .)

ευχαριστω.

την αποφαση διαγραφης του ΤΕΕ την εχω και ειχε κοινοποιηθει και στο ΤΣΜΕΔΕ το 2015 (υπηρεσιακως δηλ.απο το ΤΕΕ , δεν την πηγα προσωπικα),

οποτε ή δεν με εχει διαγραψει το τσμεδε-(εταα) και με χρεωνει εισφορες τωρα ή τα εχουν κανει μπαχαλο με την μηχανοργανωση. θα παω ΕΤΑΑ να ρωτησω!

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο πάντως μπαίνει Απρίλιος (εμπρός βήμα ταχύ κλπ κλπ), το σύστημα ακόμα να αναφέρει ότι η πιο πρόσφατη απαίτηση είναι για Μάρτιο (κι όχι Φεβρουάριο), ευτυχώς δείχνει ό,τι πληρώνεις, και πάω στοιχημα ότι και λόγω Πάσχα δεν θα βγάλουν νέα ποσά, θα το πουν τελευταία εβδομάδα (μετά το αρνάκι), και τα εξτραδάκια εφαπαξ κλπ θα τα υπολογίσουν πολυυυ μετά αφού πριν λίγο τελείωσαν με τους διπλής απασχολησης (ρε τι τραβάμε με τους ανίκανους). 

Link to comment
Share on other sites

τελικά επανέρχομαι με την απορία μου,

 

από ποιο πεδίο/άρθρο του νόμου ή ποια εγκύκλιο προκύπτει ότι στην περίπτωση του αυτοαπασχολούμενου με 1-2 εργοδότες που υπάγεται στην παράγραφο 9 του άρθρου 39 ότι ο επιμερισμός για το επικουρικό είναι 3,5% για τον εργαζόμενο, 3,5% για τον εργοδότη και το Εφάπαξ βαρύνει αποκλειστικά τον εργαζόμενο;  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελευθερος επαγγελματιας μηχανικος + Μελος σε Ετερόρρυθμη Εταιρία.

Υποθετικα νουμερα:  

Ετησια καθαρα κερδη σαν ελευθερος επαγγελματιας = 7.033

Ετησια καθαρα κερδη σαν μελος της εταιρίας (εχοντας λαβει υποψιν το ποσοστο συμμετοχης στην εταιρία)  = 7.033

 

Οι μηνιαιες εισφορες θα ειναι 247,18?

Link to comment
Share on other sites

τελικά επανέρχομαι με την απορία μου,

 

από ποιο πεδίο/άρθρο του νόμου ή ποια εγκύκλιο προκύπτει ότι στην περίπτωση του αυτοαπασχολούμενου με 1-2 εργοδότες που υπάγεται στην παράγραφο 9 του άρθρου 39 ότι ο επιμερισμός για το επικουρικό είναι 3,5% για τον εργαζόμενο, 3,5% για τον εργοδότη και το Εφάπαξ βαρύνει αποκλειστικά τον εργαζόμενο;

Εργαζόμενος / Εργοδότης / σύνολο

ΚΣ= 6,67% / 13,33% / 20,00% (ν. 4387/16 § 2 άρθρου 39)

Επικ.= 3,50% / 3,50% / 7,00% (ν. 4387/16 § 2 άρθρου 97)

Εφάπαξ= 4,00% / 0,00% / 4,00% (ν. 4387/16 § 2 άρθρου 35)

Ασθένεια=2,55% / 4,55% / 7,10% (ν. 4387/16 § 2 άρθρου 41)

 

 

Εργοδότης+εργαζόμενος=16,72%+21,38%=38,10%

Όπως πολύ σωστά έγραψε ο georgaleos σε άλλο τόπικ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.