Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

... και η υλοποίηση της εγκυκλίου παραπάνω, με τη νέα επιλογή στις εφαρμογές του ΕΦΚΑ.... :grin: :grin:  :grin:

.. πόσο μπροστά είμαι ....

post-2272-0-30069300-1491582690_thumb.jpg

post-2272-0-31930300-1491583463_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο απλά δεν παίζεσαι...

νομίζω χαραμίζεσαι σαν μηχανικός, έπρεπε ίσως να κάνεις κάτι τύπου Ράδιο Αρβύλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Ας με ξεμπερδέψει κάποιος αν γνωρίζει παρακαλώ.

 

Μισθωτός μηχανικός σε εταιρεία και παράλληλη απασχόληση με μπλοκάκι ως παροχή υπηρεσιών προς ιδιώτες. Για το μπλοκάκι θα οφείλει εισφορές αναλόγως των ποσών που κόβει (37,95%), σωστά; ΝΑΙ, με τις εκπτώσεις του άρ. 98

Αν δεν κοπεί καμιά ΑΠΥ, οφείλει το ελάχιστο ποσό εισφορών (37,95% * 586,08 ευρώ το μήνα); ΟΧΙ

Ή σε αυτή την περίπτωση δε θα καταβάλλει καθόλου εισφορές για την παράλληλη απασχόληση, αφού το κατώτερο ποσό εισφορών καλύπτεται από το βασικό εργοδότη του (εταιρεία); Δε θα καταβάλλει εισφορές για το εισόδημα από παροχή υπηρεσιών.

Με λίγα λόγια στην παράλληλη απασχόληση υπάρχει ή όχι κατώτερο ποσό εισφορών για το μπλοκάκι; ΟΧΙ, δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σημερα πατησα Αποδοχή στην ΑΠΔ της γυναικας μου. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι η γυναικα μου λαμβάνει και κέρδη απο μία ΟΕ που συμμετέχει (οικογενιακη επιχειρηση). Τι κανω, δε πληρωνω το ειδοποιητηριο γιατι τα εχει δωσει ηδη ο εργοδοτης? Τι γινεται με τα υπολοιπα από την ΟΕ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην ειναι σχετικο με το νημα.

Εχει πεσει το συστημα του εφκα?

Γτ παω να κανω ηλεκτρονικη πληρωμη και μου δηλωνει σφαλμα "λαθος κωδικος πληρωμης ή ποσό"

Τον γεναρη τον πληρωσα κανονικα. Λετε να μην θελουν λεφτα? :confused:  :grin:  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επικοινώνησα τηλεφωνικά με Εθνική και με ενημέρωσαν ότι υπάρχει πρόβλημα στο σύστημά τους, το οποίο θα λυθεί είτε το απόγευμα ή αύριο το πρωί.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

τις προηγούμενες μέρες έκανα κλείσιμο βιβλίων-διακοπή εργασιών, και μερικές μέρες μετά έγινε πρόσληψη μου σε εταιρία. Υπάρχει κάποια ελπίδα να ανανεωθεί το σύστημα και να με βλέπουν μόνο ως μισθωτό για τις μελλοντικές εισφορές στο ΕΦΚΑ?? Πέρα από την ελπίδα, υπάρχουν συγκεκριμένες κινήσεις διαδικασίες που γινόντουσαν ανέκαθεν σε τέτοιες περιπτώσεις?

 

Γεια σου συνάδελφε. όμοια με την περίπτωση σου είναι και πολλών άλλων.

Υπάρχει σχετικό topic που ανανεώεται συνέχεια. Δες παρακάτω.

 

http://www.michanikos.gr/topic/49076-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%95%CE%A6%CE%9A%CE%91-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA/page-18?do=findComment&comment=908750

 

Κατά τον εφκα θα υπάρξει ενημέρωση της βάσης δεδομένων, ακόμα βέβαια δεν έχει γίνει τίποτα.

Κατά τους συναδέλφους είναι καλό να κάνουμε ένσταση/ αίτηση θεραπείας κτλ.

Εγω που είμαι απο επαρχία δεν ξέρω που πρέπει να την κάνω. Το τσμέδε εδω δεν την δέχεται.

Γενικά είναι φλου τα πράγματα και δεν ξέρω κατά πόσο σε "παίρνει" να εμφανίζεσαι οτι χρωστάς.. αν έχεις διακανονισμούς ανοικτούς κλτ

Link to comment
Share on other sites

Η βρωμικη ληστοσυμορια αφου αναγκασε τον κοσμο να τρεχει χριστουγενιατικα να σκαει την δεσμιδα με το 2χιλιαρο στο ΤΣΜΕΔΕ τωρα τον αναγκαζει 4 μερες πριν το πασχα και 15 μερες μετα το προηγουμενο σουλτανικο χαρατσι να πληρωσει αλλο κεφαλικο φορο στον πασα του 15μελους......αλλα δεν βλεπω κανενα σας να διαμαρτυρετε....λιπακι ε:;;;;

Edited by ANEMONA
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις να προτείνεις κάτι, μπορείς να το κάνεις μετέχοντας, π.χ., εδώ. Η ειρωνεία ή το να βγάζουμε τον θυμό και την αγανάκτηση μας σε ένα φόρουμ, δεν βοηθούν σε κάτι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.