Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Θελουν απλα να μην υπαρχει ελευθερος επαγγελματιας,οσοι εχουν δουλεια να ειναι απλα υπαλληλακια σε εταιρειες με μηνιατικα πεινας,αρα ουσιαστικα "εξαφανιζουν" τις μισες και βαλε ειδικοτητες των μηχανικων.Ο λογος ειναι γιατι πολυ απλα μας κυβερνουν ανικανοι,κομπλεξικοι,ανεπαγγελτοι κοπριτες (εστω και με πτυχια).Το μελλον της χωρας ειναι τα γκαρσονια,οι καθαριστριες στις ξενοδοχειακες μοναδες,οι συνταξιουχοι,οι δημοσιοι υπαλληλοι και οι κομματικοι κωλογλυφτες τυπου Καρανικα. Σας θυμιζουν κατι ολα αυτα? μηπως την Βενεζουελα?

 

Ειλικρινά θα μπορούσες να μας εξηγήσεις πως τα συνδυάζεις τα παραπάνω (σωστά κατά τη γνώμη μου) με το κλείσιμό σου?

Σου "θυμίζει" Βενεζουέλα η συγκέντρωση πλούτου σε ελάχιστους με τους υπόλοιπους να τους προσφέρουν παμφθηνες υπηρεσίες? Έχεις ακούσει ότι εκεί γίνεται κάτι τέτοιο ακόμα και από την αισχρή και μονόπλευρη πληροφόρηση που έχεις για μια χώρα που βρίσκεται στην άλλη άκρη του κόσμου?

Δεν υπερασπίζομαι κανένα τέτοιο καθεστώς ούτε θα ήθελα να ζήσω κάτι αντίστοιχο αλλά θεωρώ ότι όσο κάνουμε τέτοιες άκυρες κατ' εμε συγκρίσεις λύση δεν προκειται να βρεθεί.

Η εξαθλίωση της μεσαίας τάξης όπως την εννοούσαμε τα προηγούμενα χρόνια δεν ξεκίνησε με αυτήν την κυβέρνηση και μάντεψε, ούτε θα σταματήσει όταν φύγει αυτή ακόμα και αν όντως τα επόμενα χρόνια έχουμε "ανάπτυξη". "Ανάπτυξη" άλλωστε έχουμε ήδη στις τουριστικές περιοχές αλλά αυτή δεν φτάνει σχεδόν ποτέ στους εργαζόμενους απλά μεταφράζεται σε ακόμα μεγαλύτερα κέρδη για τις εταιρείες που αναφέρεις.

Κατά τη γνώμη μου γι' αυτό που θα έπρεπε να βρίζουμε τους συγκεκριμένους αισχρούς ψεύτες είναι η συνέχιση της ίδιας πολιτικής, την οποία μάλιστα τη βαφτίζουν και ως "αριστερή", κατ' εντολή των καλών και φιλελεύθερων δανειστών (αυτό προφανώς δεν αναιρεί τις ευθύνες του λαού και των κυβερνώντων).

 

ΥΓ: Πες μου για να κλάψω από τα γέλια ότι αυτοί οι χαρακτηρισμοί "μας κυβερνουν ανικανοι,κομπλεξικοι,ανεπαγγελτοι κοπριτες (εστω και με πτυχια)" αφορούν μόνο τους τωρινούς και όχι και τους προηγούμενους (και τους επόμενους). Αν αρχίσουμε να κάνουμε μια λίστα με ονόματα από προηγούμενες κυβερνήσεις που μπορούμε να συμπεριλάβουμε σε αυτές τις κατηγορίες το συγκεκριμένο νήμα θα ξεπεράσει σε μέγεθος και αυτά για τα αυθαίρετα...

Link to comment
Share on other sites

Θίχθηκε η κυβέρνηση... Οι προηγούμενοι δεν είχαν καρανικες και διάφορους περιοδεύον γελωτοποιούς όμως...Την "διαπραγμάτευση" πληρώνεις τώρα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά "φιλελευθερισμος" είναι να ανεβάζουμε τους φόρους. Ο,τι να'ναι.Τίποτα δεν εχεις καταλάβει 8 +30 χρόνια τώρα. Τιποτα.

 

Δεν έχει νόημα να συνεχίσω γιατί αν κάποιος έχει τόσο λάθος απόψεις προφανώς από ημιμάθεια, δνε έχει νόημα να χαλάμε την ζαχαρένια μας, οποτε καλύτερα ας επανέλθουμε στο πρόβλημα μας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θίχθηκε η κυβέρνηση... Οι προηγούμενοι δεν είχαν καρανικες και διάφορους περιοδεύον γελωτοποιούς όμως...Την "διαπραγμάτευση" πληρώνεις τώρα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Τώρα πρέπει εγώ να κάτσω να εξηγήσω στον οπαδό του αδώνιδος, που φαντάζομαι δεν τον συμπεριλαμβάνεις στους περιοδεύονΤΕΣ (η αριστεία του ... κούλη) γελοτοποιούς, ότι όχι απλά δεν έχω και δεν είχα ποτέ καμία σχέση με αυτήν την κυβέρνηση αλλά την αντιμάχομαι πολύ περισσότερο από αυτόν. Όπως νομίζεις φίλε. Τα έχεις λύσει στο μυαλό σου ότι για ότι ζεις φταίνε οι καρανίκες, οι βαρουφάκηδες, οι μαδούρο και οι κιμ. Για να το λες έτσι θα είναι

 

 

Ναι σωστά "φιλελευθερισμος" είναι να ανεβάζουμε τους φόρους. Ο,τι να'ναι.Τίποτα δεν εχεις καταλάβει 8 +30 χρόνια τώρα. Τιποτα.

 

Δεν έχει νόημα να συνεχίσω γιατί αν κάποιος έχει τόσο λάθος απόψεις προφανώς από ημιμάθεια, δνε έχει νόημα να χαλάμε την ζαχαρένια μας, οποτε καλύτερα ας επανέλθουμε στο πρόβλημα μας.

 

Φαντάζομαι ότι πέρασε η ώρα έχεις πιεί τον καφέ σου και μπορείς να ξαναδιαβάσεις ότι δεν έκανα πουθενά λόγο για φιλελεύθερη πολιτική (και δεν θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον σε όλες τις εκφάνσεις τις). Το μόνο που είπα είναι ότι τα πλεονάσματα και ουσιαστικά τα μέτρα στα επιβάλλουν άτομα και οργανισμοί φιλελεύθεροι. Εκτός αν θεωρείς το ΔΝΤ, την ΕΚΤ, την ΕΕ σοσιαλιστικές οργανώσεις οπότε όντως είμαι ημιμαθής

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως δεν ειναι σοσιαλιστικες. Δόξα τον τουτατις.

 

Αυτό που δεν εχεις καταλαβει λοιπον, για να το πω απλα, είναι ότι το προβλημα μας μια ζωή είναι το ελλειμα! Πάντα ξοδεύαμε περισσότερα από όσα βγάζαμε! Και πως τα καλυπταμε? Με δανεικα! Είτε με μαιμουδιες απο ευρωπαικά κονδυλια (κι εδώ υπάρχει ευθύνη των ξένων που τα αφήναν αντί να μας κόψουν εγκαίρως μπας και βαλουμε μυαλο).

Οπότε από την πρωτη στιγμή αυτό που θέλανε είναι η ψαλίδα εσοδα-εξοδα να είναι σχεδόν μηδενική ή θετική. Αυτό δεν κάνεις κι εσύ στο σπίτι σου?

 

Αυτό με δύο τρόπους γίνεται. Ή αυξάνεις τα έσοδα (φόρους- εισφορές) ή μειώνεις τα έξοδα (μισθοί-συντάξεις). Διαπλανητικά, μαθηματικα και λογικά άλλος τρόπος δεν υπάρχει. Αυτοί από τα πρώτα μνημονια (τα διαβασες? οχι). θελανε περισσότερο το δευτερο, αλλα οι πολιτικοί μας για να μην πειράξουν την πελατεία τους, βαρέσαν στο δευτερο και ενορχηστρωμενα με τα ΜΜΕ λεγανε ότι αυτα τα ζητάνε οι ξένοι. Τρίχες κατσαρες. Οι ξένοι ζήταγαν η εξίσωση να είναι θετικη, το πως θα το κάναμε εμείς, ως κυριαρχο κρατος, ήταν αποκλειστικά δικό μας. Αρα το μονο που έγινε 8 χρόνια τωρα είναι το να αυξάνουν τους φόρους για να μην στενοχωρουν τους πελατες τους. Και λεγανε ότι δεν φταίνε αυτοί.

Και ήρθαν οι τελευταίοι, και οι ξένοι απλα δεν ασχολουνται μαζι μας και λενε, αφου εσείς μονο φόρους ξέρετε να βαζετε, καντε ότι καταλαβαίνετε, εμείς θελουμε την εξίσωση θετική. Και επειδή αυτοί έταξαν μεχρι και μονόκερους, για να μην λιντσαριστουν από την πείνα που θα έφερναν αν βγαίναμε απο την ευρωζώνη, λένε ναι σε ολα χωρίς αντιπρόταση.

Τα καταλαβαίνεις αυτα?

Edited by Baudolino
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά θα μπορούσες να μας εξηγήσεις πως τα συνδυάζεις τα παραπάνω (σωστά κατά τη γνώμη μου) με το κλείσιμό σου?

Σου "θυμίζει" Βενεζουέλα η συγκέντρωση πλούτου σε ελάχιστους με τους υπόλοιπους να τους προσφέρουν παμφθηνες υπηρεσίες? Έχεις ακούσει ότι εκεί γίνεται κάτι τέτοιο ακόμα και από την αισχρή και μονόπλευρη πληροφόρηση που έχεις για μια χώρα που βρίσκεται στην άλλη άκρη του κόσμου?

Δεν υπερασπίζομαι κανένα τέτοιο καθεστώς ούτε θα ήθελα να ζήσω κάτι αντίστοιχο αλλά θεωρώ ότι όσο κάνουμε τέτοιες άκυρες κατ' εμε συγκρίσεις λύση δεν προκειται να βρεθεί.

Η εξαθλίωση της μεσαίας τάξης όπως την εννοούσαμε τα προηγούμενα χρόνια δεν ξεκίνησε με αυτήν την κυβέρνηση και μάντεψε, ούτε θα σταματήσει όταν φύγει αυτή ακόμα και αν όντως τα επόμενα χρόνια έχουμε "ανάπτυξη". "Ανάπτυξη" άλλωστε έχουμε ήδη στις τουριστικές περιοχές αλλά αυτή δεν φτάνει σχεδόν ποτέ στους εργαζόμενους απλά μεταφράζεται σε ακόμα μεγαλύτερα κέρδη για τις εταιρείες που αναφέρεις.

Κατά τη γνώμη μου γι' αυτό που θα έπρεπε να βρίζουμε τους συγκεκριμένους αισχρούς ψεύτες είναι η συνέχιση της ίδιας πολιτικής, την οποία μάλιστα τη βαφτίζουν και ως "αριστερή", κατ' εντολή των καλών και φιλελεύθερων δανειστών (αυτό προφανώς δεν αναιρεί τις ευθύνες του λαού και των κυβερνώντων).

 

ΥΓ: Πες μου για να κλάψω από τα γέλια ότι αυτοί οι χαρακτηρισμοί "μας κυβερνουν ανικανοι,κομπλεξικοι,ανεπαγγελτοι κοπριτες (εστω και με πτυχια)" αφορούν μόνο τους τωρινούς και όχι και τους προηγούμενους (και τους επόμενους). Αν αρχίσουμε να κάνουμε μια λίστα με ονόματα από προηγούμενες κυβερνήσεις που μπορούμε να συμπεριλάβουμε σε αυτές τις κατηγορίες το συγκεκριμένο νήμα θα ξεπεράσει σε μέγεθος και αυτά για τα αυθαίρετα...

 

 

 

 

 

Μαλον σου θιξαμε το κομμα ή και κανεναν  κρατικοδιαιτο κολλητο,αδερφο,συγγενη,συζυγο ή ξερω εγω τι αλλο.  Τα χωνω σε οποιον μου "κλεβει" τον κοπο μου και στερει το φαγητο του παιδιου μου,ειτε ειναι ο Τσιπρας ,ειτε ο οποιοσδηποτε αλλος. Παλιοτερα τα ειχα χωσει στους Σαμαροβενιζελους με το δικο τους ασφαλιστικο εκτρωμα (κατηγοριες ασφαλισης κλπ).

 

Απλα το σημερινο χαλι ,αλλα και το προηγουμενο φυσικα (μην σε αδικησω παλι),ξεκινα απο το γεγονος ,οτι υπαρχουν πολλοι-ες κομματικοι γλυφτες-οπαδοι σαν και εσενα.Εκτος και αν  εισαι ο ιδιος ο Καρανικας,παιζει και αυτο,δεν εχει Μενεγακη αυτη την ωρα.

 

Υ.Γ. και μην ξενχας οτι οι σημερινοι,προερχονται απο τους μισους προηγουμενους.

Edited by tasanto
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα που έγραψα στο αρχικό ποστ είναι ότι θεώρησα άσχετη τη συσχέτιση αυτών που ζούμε με τη Βενεζουέλα που θυμήθηκε ο συνάδελφος, ότι η τωρινή κυβέρνηση συνεχίζει την πολιτική των προηγούμενων (πραγμα στο οποίο με επιβεβαιώνεις) και ότι ακόμα και αν έρθει αυτό που εννοούν ανάπτυξη η ζωή των περισσοτέρων μας θα συνεχίσει να χειροτερέυει.

 

Πρώτα είδες ότι είπα φιλελεύθερη την πολιτική των φόρων και τώρα είπες να μας κάνεις μια διάλεξη - παραμυθάκι με τους καλούς, υπομονετικούς, απατημένους δανειστές που απηύδησαν μαζί μας ενώ το μόνο που ήθελαν ήταν το νοικοκύρεμα αλλά οι κακοί χαραμοφάηδες ντόπιοι στεκόντουσαν εμπόδιο.

 

Πραγματικά τη βλέπω τόσο ρηχή την ανάλυσή σου που δεν ξέρω που να πρωτοσταθώ.

Να σχολιάσω ότι άφησαν χωρίς έλεγχο το φάγωμα των ευρωπαϊκών κονδυλίων γιατί τους συνέφερε καθώς τα περισσότερα γυρνούσαν σε αυτούς?

Ότι εκτός από την παρανοϊκή φορολόγηση έχουν γίνει καμιά δεκαπενταριά μειώσεις συντάξεων και ξεπουλήματα κερδοφόρων οργανισμών και εγκαταστάσεων για να τα πάρουν δικές τους εταιρείες ακόμα και κρατικές?

Καλά αυτό με τα ΜΜΕ που παραποιούσαν αυτά που θέλουν οι ξένοι πρέπει να είναι το καλύτερο. Και αυτό εσύ τώρα το πιστεύεις παρόλο που το πρώτο πράγμα που αποδεδειγμένα έκαναν οι δανειστές ήταν σεμινάρια σε όλα τα μεγάλα ονόματα της δημοσιογραφίας εκείνης της περιόδου (πρετεντέρηδες, πάσχους, μπάμπηδες, πορτοσάλτε κτλ)

Θέλω πολλές σελίδες για να απαντήσω σε όλα αυτά, το νήμα θα ξεφύγει και νόημα δε θα βγει οπότε το αφήνω εδώ. Δε γίνεται να μην απαντάς σε αυτά που γράφω αλλά να με εγκαλείς για αυτά που έχεις στο κεφάλι σου ότι πιστεύω.

 

Εν κατακλείδι γιατί πραγματικά δεν βρίσκω νόημα σε τόσο γενική συζήτηση σε νήμα για την αύξηση των εισφορών. Θεωρείς ότι με την πολιτική που εσύ θέλεις να εφαρμοστεί, και εν μέρει καταλαβαίνω τις ενστάσεις που έχεις με αυτήν που εφαρμόζεται και από αυτούς και από τους προηγούμενους, θα επιβιώσει η μεσαία τάξη ή θα συνεχίσει να συσσωρεύεται ο παραγόμενος πλούτος σε χέρια ελαχίστων και να αυξάνονται οι ανισότητες στην κοινωνία?

 

Edit: Φίλε tasanto ναι είμαι κομματόσκυλο. Ναι θεωρώ ότι μόνο με οργανωμένο αγώνα μπορείς να κερδίσεις κάτι στη ζωή σου τόσο για σένα όσο και για την κοινωνία. Κρατικοδίαιτο όμως δε με λες. Η μόνη μου σχέση με το κράτος είναι η ταλαιπωρία που υφίσταμαι σε διάφορους οργανισμούς από αυτό το πράγμα που έστησαν αυτοί που ψήφιζες. Συριζαίο δε με λες ακόμα περισσότερο.Με αυτούς δεν έχω απολύτως καμία σχέση.

Αντίθετα εγώ θεωρώ κρατικοδίαιτους αυτούς τους επιχειρηματίες που έτρωγαν τόσα χρόνια τα ευρωπαϊκα κονδύλια που λέγαμε παραπάνω καθώς και πολιτικούς που επι 3 τουλάχιστον γεννιές ξεκοκκαλίζουν το δημόσιο και έχουν αποκτήσει αμύθητες περιουσίες. Τελικά δεν μα είπες τι σου "θύμισε" Βενεζουέλα. Περιμένουμε με αγωνία να μας εξηγήσεις πως τα έχεις συνδυάσει στο κεφάλι σου

Edited by ilsal
Link to comment
Share on other sites

Ενα απλό παραδειγμα της παρανοιας που διαβασα πιο πάνω.

Με ΑΠΛΑ μαθηματικά, όταν κάποιος έδινε σε ασφάλιση π.χ. 300 Ευρώ τον μηνα για 30 χρόνια (από 25 ετών μεχρι 55) πόσα έχει δώσει? 108000 Ευρώ. Αν αυτός βγεί λοιπόν στην συνταξη τότε (που το κάναμε κατα κόρον στην Ελλάδα), και έχει προσδόκιμο πες 30 χρόνια, θα έπρεπε να πάρει πίσω 300 Ευρώ τον μήνα. Οχι ομως, επαιρνε, ειδικά αυτός, 2 και 3 χιλιάρικα. 

"Λεφτα του"

 

Θες να έδινε 500? Θα έπρεπε να πάρει περίπου 500 πίσω τον μήνα. Εκτός κι αν μας πεις ότι έδινε 3 χιλιάρικα τον μήνα κι ο μισθός του ήταν 10 χιλιαρικα τον μήνα. Πόσοι είναι αυτοί? Ελάχιστοι. Πόσοι ήταν που δίνανε 300 το πολύ και πήραν χιλιάρικα σε συνταξη? οι περισσότεροι. Κι αυτή την λαμογια πολιτικών και συνδικαλιστων πληρωνουμε τωρα.

 

Αλλά αυτά τα μαθηματικά καταλαβαίνω ότι σε κάποια κομματόντογκς είναι δύσκολα. Είναι να απορείς πως έγιναν και μηχανικοί.

Edited by Baudolino
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτα θα ισχυαν αν το ασφαλιστικό ηταν ανταποδοτικό. Δυστυχώς ειναι αναδιανεμητικο, δηλ. ο εργαζομενος πληρωνει την ασφαλεια του για να μπορουν να μπορουν να παίρνουν συνταξη οι συνταξιούχοι, μισθο οι μισθωτοι, επίδομα οι ανεργοι, κλπ. Με απλα λογια η οποια δυνατοτητα είσπραξης απο το ααφαλιστικο εχει ως συνεπεια την αναλογη δυνατοτητα καταβολης συνταξεων, μισθων δημοσιου, κλπ και οχι την δημιουργια μελλοντικης "καβας", αποταμιευσης του εργαζομένου για το μελλον. Δυστυχώς.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ενα απλό παραδειγμα της παρανοιας που διαβασα πιο πάνω.

 

Με ΑΠΛΑ μαθηματικά, όταν κάποιος έδινε σε ασφάλιση π.χ. 300 Ευρώ τον μηνα για 30 χρόνια (από 25 ετών μεχρι 55) πόσα έχει δώσει? 108000 Ευρώ. Αν αυτός βγεί λοιπόν στην συνταξη τότε (που το κάναμε κατα κόρον στην Ελλάδα), και έχει προσδόκιμο πες 30 χρόνια, θα έπρεπε να πάρει πίσω 300 Ευρώ τον μήνα. Οχι ομως, επαιρνε, ειδικά αυτός, 2 και 3 χιλιάρικα. 

"Λεφτα του"

 

Θες να έδινε 500? Θα έπρεπε να πάρει περίπου 500 πίσω τον μήνα. Εκτός κι αν μας πεις ότι έδινε 3 χιλιάρικα τον μήνα κι ο μισθός του ήταν 10 χιλιαρικα τον μήνα. Πόσοι είναι αυτοί? Ελάχιστοι. Πόσοι ήταν που δίνανε 300 το πολύ και πήραν χιλιάρικα σε συνταξη? οι περισσότεροι. Κι αυτή την λαμογια πολιτικών και συνδικαλιστων πληρωνουμε τωρα.

 

Αλλά αυτά τα μαθηματικά καταλαβαίνω ότι σε κάποια κομματόντογκς είναι δύσκολα. Είναι να απορείς πως έγιναν και μηχανικοί.

 

Εντάξει κλαίω από τα γέλια. Πάλι απαντάς σε ότι έχεις στο κεφάλι σου και όχι σε αυτά που γράφω αλλά τουλάχιστον μας φτιάχνεις το κέφι. Με τα "μαθηματικά" σου πάντως όχι δίπλωμα δε θα έπρεπε να έχεις αλλά ούτε απολυτήριο λυκείου...

 

Με τα απλά "μαθηματικά" σου η χώρα δεν έχει χρέος καθώς την ονομαστική αξία των δανείων την έχει αποπληρώσει τουλάχιστον μία φορά.

Με τα απλά "μαθηματικά" σου οι περισσότεροι δε χρωστάνε στις τράπεζες καθώς έχουν αποπληρώσει το κεφάλαιο των δανείων τους.

Αυτά δεν είναι "απλά μαθηματικά". Είναι "μαθηματικά" τσομπάνη που μετράει πρόβατα

 

Ρε τι διαβάζουμε εδω μέσα... Όποτε θες πάντως σου στέλνω ένα λογαριασμό τραπέζης να εφαρμόσουμε αυτά που λες. Θα μου βάζεις ένα ποσό το μήνα και μετά από κάποια χρόνια θα σου επιστρέφω το ίδιο ποσό. "Απλά μαθηματικά" είναι δεν μπορεί εσύ μορφωμένος άνθρωπος να έχεις κάνει λάθος και να βγεις χαμένος...

 

Οι προηγούμενοι βρήκαν τον εχθρό που τους καταστρέφει τις ζωές στους καρανίκες. Εσύ τον βρήκες στους συνταξιούχους. Φαντάζομαι η πρόταση που καταλήγεις είναι να τους αφήσεις να πεθάνουν μετά από 30 χρόνια δουλειάς γιατί αν τυχόν τους κόψεις τόσο τη σύνταξη όσο εσύ ονειρεύεσαι, αντίστοιχα κονδύλια θα πρέπει να κατευθυνθούν προς δομές πρόνοιας.

 

Η ερώτηση παραμένει. Οι πολιτικές θέσεις που εκπροσωπείς οδηγούν στη βελτίωση των συνθηκών ζωής της μεσαίας τάξης ή στην συσσώρευση πλούτου, στην αύξηση των ανισοτήτων και προφανώς αργά ή γρήγορα στην προλεταριοποίησή σου?

 

Υ.Γ.: Μπορεί να έγραψες όλο αυτό το ανέκδοτο για να χωρέσεις κάπου το "κομματοντογκ" και να το παίξεις χιουμορίστας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.