Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Μηχανικος που εχει διαγραφει απο το ΤΣΕΜΔΕ (μέσα στο 2016) και εχει διαγραφει και απο μελος εταιριας τον Ιανουνιαριο του 2017.

Ηρθαν εισφορες ΕΦΚΑ Ιανουαριος 2017 = πληρωσε.

Συνεχιζουν να ερχονται εισφορες ΕΦΚΑ = η υπαλληλος λεει οτι θα ενημερωθει καποια στιγμη το συστημα και θα τις διαγραψει μονο του.

 

Εχετε ακουσει αναλογη περιπτωση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικος που εχει διαγραφει απο το ΤΣΕΜΔΕ (μέσα στο 2016) και εχει διαγραφει και απο μελος εταιριας τον Ιανουνιαριο του 2017.

Ηρθαν εισφορες ΕΦΚΑ Ιανουαριος 2017 = πληρωσε. Γιατί πλήρωσες αφού δεν είσαι ήσουν ασφαλισμένος στο Τσμεδε το 2017

Συνεχιζουν να ερχονται εισφορες ΕΦΚΑ = η υπαλληλος λεει οτι θα ενημερωθει καποια στιγμη το συστημα και θα τις διαγραψει μονο του. Αυτό είναι λογικό σε πολλούς συμβαίνει κάποια στιγμή θα ενημερωθούν

 

Εχετε ακουσει αναλογη περιπτωση? Σε πολλούς

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@silentscream

Ευχαριστω για την απαντηση.

Η πληρωμη του Ιανουαριου εγινε γιατι τον μισο Ιανουριο 2017 εξακολουθησε να ηταν μελος σε εταιρια (οχι σαν μηχανικος, σαν ετερορρυθμος εταιρος εταιριας).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Θα ηθελα κ εγω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τις εισφορες για οποιον γνωριζει η εχει αντιμετωπισει την ιδια περιπτωση:

 

Ειμαι στην περιπτωση του ελευθερου επαγγελματια με εναν μονο εργοδοτη. Για διαφορους λογους ο εργοδοτης απο την αρχη του ετους δεν ειχε καταληξει πως θα αντιμετωπιστει το θεμα με τις νεες εισφορες επομενως εγω πληρωνα κανονικα τα ειδοποιητηρια που εβγαιναν. Τωρα παρθηκε η αποφαση να παμε τελικα με τον νεο νομο και καλυψη απο μεριας του των 2/3. Η σχετικη ΑΠΔ απο μεριας του θα γινει για συμβαση απο 1/2017 και προφανως θα πρεπει να παρακρατησει απο το μιςθο και το δικο μου ποσοστο γ αυτους τους μηνες τους οποιους ομως εγω εχω πληρωσει ηδη.Γνωριζει κανενας τι γινεται σ αυτη την περιπτωση σχετικα με τον αν γινεται καποιος συμψηφισμος κ ποτε; παιζει να γινεται αυτοματα;

 

Ευχαριστω.

Edited by diamm
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Θα ηθελα κ εγω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τις εισφορες για οποιον γνωριζει η εχει αντιμετωπισει την ιδια περιπτωση:

 

Ειμαι στην περιπτωση του ελευθερου επαγγελματια με εναν μονο εργοδοτη. Για διαφορους λογους ο εργοδοτης απο την αρχη του ετους δεν ειχε καταληξει πως θα αντιμετωπιστει το θεμα με τις νεες εισφορες επομενως εγω πληρωνα κανονικα τα ειδοποιητηρια που εβγαιναν. Τωρα παρθηκε η αποφαση να παμε τελικα με τον νεο νομο και καλυψη απο μεριας του των 2/3. Η σχετικη ΑΠΔ απο μεριας του θα γινει για συμβαση απο 1/2017 και προφανως θα πρεπει να παρακρατησει απο το μιςθο και το δικο μου ποσοστο γ αυτους τους μηνες τους οποιους ομως εγω εχω πληρωσει ηδη.Γνωριζει κανενας τι γινεται σ αυτη την περιπτωση σχετικα με τον αν γινεται καποιος συμψηφισμος κ ποτε; παιζει να γινεται αυτοματα;

 

Ευχαριστω.

Ακριβώς το ίδιο ερώτημα έχω κι ακόμη άλλα 2:

1) Έχω έναν κύριο εργοδότη όπου κάθε μήνα κόβω μπλοκάκι(καθεστώς ΑΠΔ 1/3-2/3) κι έχω άλλον έναν εργοδότη όπου είμαι τεχνικός ασφαλείας και θα κόψω ένα μπλοκάκι τέλος του χρόνου. Πρέπει να με πάει κι αυτός με καθεστώς ΑΠΔ; Τι εισφορές θα πληρώσω;

2) Κάνω μεταπτυχιακό όπου προσέφερα επικουρικό έργο (03/2017-06/2017). Για να πληρωθώ το αντίστοιχο ποσό, θα πρέπει να κόψω μπλοκάκι. Άρα θα χω 3 εργοδότες. Τότε θα πρέπει να ειδοποιήσω τον πρώτο και κύριο εργοδότη μου και να με πάει με μπλοκάκι; κάτι που δε με συμφέρει. 

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη τις καλησπέρες μου,

Ηλεκτρονικά ακόμα δεν μπορείς, το εντόπισες προφανώς.

 

Από προσωπική εμπειρία συναδέλφου που πήγε στα κεντρικά για να πάρει των μέλων της εταιρείας για να υποβληθεί το Τεχικό Δελτίο Έκθεσης Δραστηριότητας στην Δ15, και του έκανα εξουσιοδότηση να πάρει και τη δική μου (χωρίς εξουσιοδότηση δεν δίνουν, αν δεν είσαι ο ίδιος) δίνουν μέχρι και δύο μήνες από τον μήνα που έχεις πληρώσει.

 

Δηλαδή ο τελευταιος μήνας ήταν ο Απρίλιος, που πληρώθηκαν εισφορές στον ΕΦΚΑ, και πήρε ασφαλιστική ενημερότητα μέχρι 30 Ιουνίου.

Γενικά αν ξεπεραστεί η 30η Ιουνίου χωρίς να έχουν βγεί ακόμα οι εισφορές του Μαίου (ή χωρίς να δωθεί κάποια διοικητική λύση) για να "πάει" η ενημερότητα μέχρι 31 Ιουλίου (ή όποια ημερομηνία προκύψει πιθανόν απο τη διοικητική λύση) θα αρχίζουν να δημιουργούνται θέματα σε διαγωνισμούς.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω το φόρουμ οτι έχει τεθεί ένα θέμα στο συνήγορο του Πολίτη αναφορικά με λανθασμένες - άφαντες εισφορές μελών του ΤΕΕ από ΕΦΚΑ.

Δηλαδή ασφαλισμένοι των οποίων ουδέποτε εκδώθηκαν εισφορές (από 1.1.2017) - ένας από αυτούς και εγώ, ασφαλισμένοι - συνταξιούχοι που τους ήρθαν ραβασάκια και λοιπές περιπτώσεις λαθών.

Έχουν λοιπόν γίνει καταγγελίες στο συνήγορο του πολίτη ο οποίος αφού μάζεψε όλα αυτά τα θέματα θα προχωρούσε σε συνάντηση στο ΤΣΜΕΔΕ με τους 'αρμόδιους' την περασμένη εβδομάδα. Ακόμη βέβαια δεν υπάρχει ενημέρωση.

Το μόνο σίγουρο είναι πως μετά από ενημέρωση του συνήγορου του πολίτη, το ΤΣΜΕΔΕ έστειλε στον ΕΦΚΑ το μητρώο του με τους ασφαλισμένους κάπου στον Οκτώβρη του 2016 και από τότε δεν έχει κάνει κάποια νέα ενημέρωση -εξου και το μπάχαλο. Μάλιστα δήλωσαν πως ώς τα τέλη του Ιούνη θα είχαν μια νέα ενημέρωση στη βάση δεδομένων των ασφαλισμένων αλλά ακόμη τίποτα...

Ελλάδα με τη γραφειοκρατεία σου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Είχα πληρώσει δυο μήνες εισφορές για γεναρή φλεβάρη μεχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο στην εργασία μου για την υπαγωγή η όχι στο άρθρο 39 παρ.9. Τελικά πήγα με αυτό και πληρώθηκαν κανονικά οι υπόλοιπες εισφορές με αποτέλεσμα τους δυο μήνες αυτούς να τους έχω πληρώσει δύο φορές.

Έχει κάνει κάποιος συνάδελφος την διαδικασία για επιστροφή τον αχρεωστήτως καταβληθέντων εισφορών με τον Εφκα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.