Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Baudolino

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα

Recommended Posts

Ανοιξα καινούριο θέμα, με αφορμή την εγκύκλιο του Υπουργείου (εδώ) για να τα έχουμε όλα τα νεότερα συγκεντρωμένα. Αν υπάρχει άλλο τετοιο post συγχωράτε με και μεταφέρω την συζήτηση εκεί. 

Με αυτό το πρώτο λοιπόν έχουμε το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ... δείτε σελ. 8, 9. Νομίζατε βρε γατάκια ότι θα πληρώνουμε τα πρώτα χρόνια, τον μήνα, ποσοστό επί του κανονικού (του πόσο θα έπρεπε κανονικά)? Οχι, βεβαια! Θα πηγαίνει κλιμακωτά (παρ. 3)! 

Και φυσικά μετά το 2021 οι διαφορές θα ζητούνται πίσω!!!

 

Δεν είναι απλά θεοί! Είναι ημίθεοι!

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω αναρτήσει κωδικοποιημένο το νόμο 4387/2016, τις σχετικές υπουργικές αποφάσεις και όλες τις ερμηνευτικές εγκυκλίους που έχουν εκδοθεί από το Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης & Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Ο χώρος αυτός διαρκώς θα ανανεώνεται.

 

Σύνδεσμος: http://www.michanikos.gr/files/file/1397-%CE%95%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%BF-%CE%A3%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

Edited by geoste
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη σελίδα 9 αναφέρει σχετικά με τις μεταβατικές ρυθμίσεις και τις μειώσεις που προκύπτουν:

 

'Επισημαίνεται ότι η μείωση στο ύψος της ασφαλιστικής εισφοράς που προκύπτει για τους ασφαλισμένους κάτω 5ετίας, κατ' εφαρμογή του άρθρου 98 του ν.4387/2016, δεν αποτελεί ασφαλιστική οφειλή του ασφαλισμένου και ως εκ τούτου δεν καταβάλλεται μεταγενέστερα η διαφορά από τον ασφαλισμένο.' 

 

Δηλαδή για όσους είναι άνω της πενταετίας θα αποτελεί ασφαλιστική οφειλή που θα ζητηθεί μεταγενέστερα ή είναι λάθος διατύπωση και περιλαμβάνει και τους παλιότερους; (Ευελπιστώ το δεύτερο, αλλά μάλλον με την όρεξη θα μείνω...) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω αναρτήσει κωδικοποιημένο το νόμο 4387/2016, τις σχετικές υπουργικές αποφάσεις και όλες τις ερμηνευτικές εγκυκλίους που έχουν εκδοθεί από το Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης & Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Ο χώρος αυτός διαρκώς θα ανανεώνεται.

 

Σύνδεσμος: http://www.michanikos.gr/files/file/1397-%CE%95%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%BF-%CE%A3%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

Ευχαριστώ για την ενημέρωση geoste. Αν βολεύει το post εδω για συζητήσεις πάνω στο ΕΦΚΑ (με link σε αυτό που γράφεις για αναφορά) ας το αφήσουμε, αλλιώς μπορούμε να το μεταφέρουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελικά απ' ότι φαίνεται δεν θα παίρνουμε όλοι την ίδια σύνταξη.

 

ένας συνάδελφος με ετήσια έσοδα 15000 θα παίρνει μικρότερη σύνταξη από έναν με 25000 διότι ο δεύτερος πλήρωσε υποχρεωτικά υψηλότερες εισφορές,

 

το θέμα είναι αν μπορεί κάποιος να επιλέξει να πληρώνει μεγαλύτερο ασφάλιστρο από αυτό που ορίζει ο νόμος για να έχει και μεγαλύτερη σύνταξη.

 

αυτό είναι ένα σημείο που ενδιαφέρει πολλούς συνάδελφους, νομίζω!

Edited by πετρος748
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην έχετε καμία εμπιστοσύνη ούτε στο κράτος ούτε σε ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες για τη σύνταξή σας (οι οποίες μπορεί να βάλουν λουκέτο και να χάσετε τα λεφτά σας). Πληρώστε τα ελάχιστα που πρέπει να πληρωθούν στα κρατικά ασφαλιστικά ταμεία επιδιώκοντας τις ελάχιστες παροχές και κάντε δικό σας κουμπαρά για τα γεράματα. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα κάνω από δω και πέρα (αν και έχω πολύυυυυυυυυυυ μέλλον μέχρι τη σύνταξη). Κλαίω τα λεφτά που πλήρωσα για την ειδική προσαύξηση.

Edited by geoste

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν η δυστηχώς Κλιμακωτή έκπτωση που δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΕΤΑΑ τα πρώτα χρόνια αναφέρεται σε όλους του κλάδους ασφάλισης ή μόνο στον κλάδο σύνταξης? Στον διευκρινηστικό νόμο που δημοσιεύτηκε αναφέρει ότι η έκπτωση εφαρμόζεται στην ασφαλιστική εισφορά αλλά τα παραδείγματα αφορούν μονο το 20% του κλάδου σύνταξης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν η δυστηχώς Κλιμακωτή έκπτωση που δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΕΤΑΑ τα πρώτα χρόνια αναφέρεται σε όλους του κλάδους ασφάλισης ή μόνο στον κλάδο σύνταξης? Στον διευκρινηστικό νόμο που δημοσιεύτηκε αναφέρει ότι η έκπτωση εφαρμόζεται στην ασφαλιστική εισφορά αλλά τα παραδείγματα αφορούν μονο το 20% του κλάδου σύνταξης

 

Νομίζω ισχύει για όλα, απλά με τον ίδιο βλακώδη τρόπο (δλδ όχι επι του συνόλου αλλά επί του κάθε χιλιάρικου μετά τα 7000).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνοντας για διευκρινήσεις... Σχετικά με τους μηχ/κους ΤΕ:

 
Έστω νέος ασφαλισμένος (που με τα παλιά ισχύοντα καθεστώτα θα ασφαλιζόταν στον ΟΑΕΕ), κάνει έναρξη σήμερα, τι θα πληρώνει ως ελάχιστο;
 
Έχω βρει διάφορες περιπτώσεις, όμως βλέποντας για τους "νέους" παρατήρησα το εξής:
 
Νόμος ν.4387/2016 
Άρθρο 39
 

Παρ. 1β:

Ειδικά για τα πρόσωπα, παλαιούς και νέους ασφα−
λισμένους κατά τη διάκριση του Ν. 2084/1992, τα οποία
υπάγονται ή θα υπάγονταν, σύμφωνα με τις γενικές ή
ειδικές ή καταστατικές διατάξεις, όπως ίσχυαν ως την
έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση
του Ε.Τ.Α.Α., καθώς και για τους αυτοαπασχολούμε−
νους αποφοίτους σχολών ανώτατης εκπαίδευσης, που
είναι εγγεγραμμένοι σε επιστημονικούς συλλόγους ή
επιμελητήρια που έχουν τη μορφή νομικού προσώπου
δημοσίου δικαίου
, το ποσοστό της μηνιαίας ασφαλιστι−
κής εισφοράς για τον κλάδο κύριας σύνταξης ανέρχεται
μηνιαίως σε ποσοστό 14% για τα πρώτα δύο (2) έτη από
την πρώτη τους υπαγωγή στην ασφάλιση, σε ποσοστό
17% για τα επόμενα τρία (3) έτη και σε ποσοστό 20%
για το διάστημα μετά το 5ο έτος της υπαγωγής τους
στην ασφάλιση. 

 

 
Παρ. 3:

 Η μηνιαία ελάχιστη βάση υπολογισμού επί της οποί-
ας υπολογίζεται το εκάστοτε προβλεπόμενο ποσοστό
εισφοράς καθορίζεται με βάση το ποσό που αντιστοιχεί
στον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των
25 ετών. Ειδικά στην περίπτωση εφαρμογής της περί-
πτωσης β΄ της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου η
ως άνω ελάχιστη μηνιαία βάση υπολογισμού αντιστοιχεί
στο 70% επί του εκάστοτε προβλεπόμενου κατώτατου
βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών.

Ως προς το ανώτατο όριο ασφαλιστέου μηνιαίου ει-
σοδήματος εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση η διάταξη
της παρ. 2 του άρθρου 38.

 
Καταλαβαίνω πως η εισφορά σύνταξης για τα 5 πρώτα χρόνια θα υπολογίζεται βάση του 70% του βασικού μισθού, δηλαδή, 585€ * 70% = 410€. (Παρ. 3)
Με βασικό μισθό 410€ και ποσοστό εισφοράς 20% η μηνιαία καταβολή είναι στα 410 * 20% = 82€ /μήνα. ΌΜΩΣ (Παρ. 1β):
Εφόσον είσαι στα πρώτα 2 χρόνια το ποσοστό θα είναι 14% (αντί 20%). Οπότε, 410€ * 14% = 57€ / μήνα.
Στα επόμενα 3, θα είναι 17% (αντί 20%). Δηλαδή, 410€ * 17% = 70€ / μήνα.
 
Και έπειτα απο το 5ο έτος και μετά θα είναι στα 20%, υπολογίζοντας όμως τον βασικό μισθό χωρίς έκπτωση, δηλαδή 585€ * 20% = 117€ / μήνα.

 

Το σκέφτομαι σωστά;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα,

Μηχανικός που έκανε διακοπή εργασιών το Δεκέμβριο, αλλά δεν δουλεύει και ως υπάλληλος με τον ΕΦΚΑ τι θα κληθεί να πληρώσει?

 

Το ΤΣΜΕΔΕ σε κατέτασε σε 2 κατηγορίες Υπάλληλο ή Ελ. Επαγγελματία ανεξάρτητα αν είχες μπλοκάκι ή όχι. Οπότε τώρα που τα στοιχεία θα περαστούν στον ΕΦΚΑ ο μηχανικός αυτός λογικά θα φανεί Ελ. Επαγγελματίας που στην πραγματικότητα όμως δεν είναι....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.