Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

επειδή ανέφερε ο φίλος chrichat4 ότι

 

"είτε εε ειτε με μπλοκακι αλλα θα μου κραταν τις εισφορες που θα πληρωνουν (δλδ στην ουσια θα πληρωνω τις εισφορες κ του εργοδοτη)"

 

υποθέτω ότι 1. είναι σε 1 εργοδότη άρα αφού μπορεί (υποχρεωτικό) αφορολόγητο τότε δεν έχει λόγο να πάει με τα έξοδα και 2. το δίλημμα είναι εισφορές μοιρασμένες ή δικές του

 

Εξαρτάται βέβαια και από το ύψος των δαπανών, που εάν είναι μεγάλο τότε πάνω από ένα όριο εκπιπτόμενων δαπανών συμφέρει χωρίς αφορολόγητο.

Σωστά. 

 

Αν και θα έβαζα μέχρι και την γραφειοκρατία των ΕΛΚΕ σαν προβλημα... Γενικά στους ΕΛΚΕ δεν εχω καμία εμπιστοσύνη και προσπαθώ όσο περισσότερα να τα κάνω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά:

 

Υποθέτω αφορολόγητο και όχι έξοδα.

 

Εάν Α η συμφωνημένη αμοιβή με μπλοκάκι, η οποία συμπεριλαμβάνει τις ασφαλιστικές εισφορές

1.       Νέα αμοιβή = Α-Χ=Β

·         Εισφορές σου = 16.72% * Β

·         Εισφορές τους = 21,38% * Β

·         Κόστος τους = Β+21,38% * Β = Α = η συμφωνημένη αμοιβή

·         Ποσό = Β-16,72% * Β  προ φόρων

o   Για Α=1000, Χ=176, Ποσό=686€

2.       Πληρώνεις ο ίδιος τις εισφορές σου (37.95% *Α) χωρίς να σου κρατάνε κάποιο ποσό για εισφορές

o   Για Α=1000, Ποσό=621€ προ φόρων

Λογικά και στα δύο παρακράτηση φόρου 20% * αμοιβής (την A ή την Β).

Το 1 γενικά συμφέρει. Όφελος, για αμοιβές (το Α και στις δύο περιπτώσεις) πάνω από 500/μήνα.

Από 500/μήνα και κάτω συμφέρει το 2. Στα 500€/μήνα 0 όφελος.

 

Οι εισφορές δεν είναι 37,95% όπως στον παραπάνω υπολογισμό, αλλά μικρότερες, λόγω των εκπτώσεων του άρ. 98.

Συνεπώς μπορεί να συμφέρει το 2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους ! Το 37,95 των εισφορών μου το πληρώνει ο εργοδότης αφού έχω κάνει αίτηση υπαγωγής στο σχετικό άρθρο.Οπότε κάθε ΄μηνα οι εισφορές πληρώνονται απ ευθείας απο τον εργοδότη.Από κει και πέρα , γνωρίζουμε πως μπορώ να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά:

 

Υποθέτω αφορολόγητο και όχι έξοδα.

 

Εάν Α η συμφωνημένη αμοιβή με μπλοκάκι, η οποία συμπεριλαμβάνει τις ασφαλιστικές εισφορές

1.       Νέα αμοιβή = Α-Χ=Β

·         Εισφορές σου = 16.72% * Β

·         Εισφορές τους = 21,38% * Β

·         Κόστος τους = Β+21,38% * Β = Α = η συμφωνημένη αμοιβή

·         Ποσό = Β-16,72% * Β  προ φόρων

o   Για Α=1000, Χ=176, Ποσό=686€

2.       Πληρώνεις ο ίδιος τις εισφορές σου (37.95% *Α) χωρίς να σου κρατάνε κάποιο ποσό για εισφορές

o   Για Α=1000, Ποσό=621€ προ φόρων

Λογικά και στα δύο παρακράτηση φόρου 20% * αμοιβής (την A ή την Β).

Το 1 γενικά συμφέρει. Όφελος, για αμοιβές (το Α και στις δύο περιπτώσεις) πάνω από 500/μήνα.

Από 500/μήνα και κάτω συμφέρει το 2. Στα 500€/μήνα 0 όφελος.

 

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να απαν΄τησεις

Κατα δευτερον ορθώς συμπερανες οτι ειμαι σε 1 εργοδοτη και αρα εχω (τουλαχιστον μεχρι τωρα και εφοσον δεν εχουν συνδεθει ακομα το φορολογουμενος μισθωτος με το ασφαλισμενος μισθωτος, αυτο ηταν μερος της ερωησης μου αν εχει προκυψει καποιος νεος νομος που συνδεει τα δυο) το αφορολογητο. 

 

Απλά στην ολη λογική σου δε συμπεριέλαβες πουθενά την εκπτωση.

(αυτή υπάρχιε τελικά αν στα πληρώνουν??)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να απαν΄τησεις

Κατα δευτερον ορθώς συμπερανες οτι ειμαι σε 1 εργοδοτη και αρα εχω (τουλαχιστον μεχρι τωρα και εφοσον δεν εχουν συνδεθει ακομα το φορολογουμενος μισθωτος με το ασφαλισμενος μισθωτος, αυτο ηταν μερος της ερωησης μου αν εχει προκυψει καποιος νεος νομος που συνδεει τα δυο) το αφορολογητο. 

 

Απλά στην ολη λογική σου δε συμπεριέλαβες πουθενά την εκπτωση.

(αυτή υπάρχιε τελικά αν στα πληρώνουν??)

το άρθρο 98 μιλάει για την έκπτωση αυτών που υπάγονται στο άρθρο 39

στο άρθρο 39 υπάγονται και τα μπλοκάκια που όμως ασφαλίζονται παρόμοια με το άρθρο 38.

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές δεν είναι 37,95% όπως στον παραπάνω υπολογισμό, αλλά μικρότερες, λόγω των εκπτώσεων του άρ. 98.

Συνεπώς μπορεί να συμφέρει το 2

με την έκπτωση στο 2 συμφέρει το 2 έναντι του 1 για

>=10,750€/έτος για >5ετία

>=6,700€/έτος για 0-5ετία

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι,

 

σήμερα εκδόθηκε μια εγκύκλιος η 27 σχετικά με την παράλληλη ασφάλιση.

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/35427

 

Κάπου στο κεφάλαιο γενικά, λέει το παρακάτω

 

 

IV. Με την παρ. 7 του άρθρου 36 επέρχεται  βασική αλλαγή που αφορά στην  κατάργηση των  διατάξεων  του  άρθρου  39  του  ν.2084/1992,  όπως  ίσχυε,  περί     υποχρεωτικής ασφάλισης και καταβολής μίας ασφαλιστικής εισφοράς σε έναν φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο, των «νέων» ασφαλισμένων, που είχαν υποχρέωση ασφάλισης σε περισσότερους του ενός φορείς κύριας ασφάλισης λόγω απασχόλησης ή ιδιότητας.

 

μήπως ήρθε η πολυπόθητη κατάργηση της υποχρεωτικής ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ???

Edited by silentscream
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας την κουβέντα για το τι συμφέρει και πως, παίζει ρόλο και το αν σου καλύπτουν και τον ΦΠΑ.

Σωστά.

 

Δηλαδή, εάν Α η αμοιβή, τότε

Α+% εισφορές εργοδότη=ποσό Β

Α-% εισφορές δικές μου = ποσό Γ

Α-% παρακράτηση φόρου = ποσό Δ

Α+% ΦΠΑ= ποσό Ε

 

Αναφορικά με τα προηγούμενα ποστ, όπου συγκρίνω τι συμφέρει, τα ποσά που αναφέρω είναι προ φπα, προ παρακράτησης και προ ιδίων εισφορών, δηλαδή τα Β =κόστος εργοδότη, είτε σε μηνιαία είτε σε ετήσια βάση.

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους ! Το 37,95 των εισφορών μου το πληρώνει ο εργοδότης αφού έχω κάνει αίτηση υπαγωγής στο σχετικό άρθρο.Οπότε κάθε ΄μηνα οι εισφορές πληρώνονται απ ευθείας απο τον εργοδότη.Από κει και πέρα , γνωρίζουμε πως μπορώ να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα?

Μία απάντηση πάνω σε αυτό,επειδή αφορά κι εμένα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.