Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι.

 

Έχω μια απορία- προβληματισμό.

 

Έστω παράδειγμα νέος μηχανικός <2 η 5 έτιας στον οποίο εφαρμόζεται η έκπτωση  και η διαφορά μετατρέπεται σε ασφαλιστική οφειλή.

 

ο μηχανικός αυτός δουλεύει με μπλοκάκι σε έως 2 εργοδότες και συμφωνεί να επιμεριστούν οι εισφορές του σε αυτόν και στους εργοδότες.

 

αν είχε αρχικές εισφορές 100€ πριν την έκπτωση και μετά έχεις 60€ πχ. τότε επιμερίζονται 20€ στον εργαζόμενο και 40 € στον εργοδότη.

 

η ασφαλιστική διαφορά που γίνεται οφειλή τα 40€ και θα πληρωθούν στο μέλλον δεν θα πρέπει να επιμεριστούν ανάλογα? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

 Είμαι μπλοκάκιας με 1 εργοδότη.  Μέχρι πρότινος δεν υπήρχαν εισφορές στο ηλεκτρονικό του ΕΦΚΑ. Σήμερα που το είδα, έχει μπει στο σύστημα ειδοποιητήριο να πληρώσω.

 

 Ένας συναδελφος μου είπε οτι πρέπει να κατέβω στο ΤΣΜΕΔΕ να τους δηλώσω οτι είμαι ελ. επαγγελματίας για να αναλάβει το ΤΣΜΕΔΕ να ενημερώσει τον ΕΦΚΑ, για να μην πληρώσω.  Ισχύει κατι τέτοιο;

 

 Υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος;

 

 Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ελεύθερος επαγγελματίας που είσαι πληρώνεις εισφορές μόνος σου. Ετσι σε έχει ο εργοδότης, έτσι σε βλέπει και το σύστημα. Τώρα αν θες να κάνεις χρήση του νομου να πληρώνει ο εργοδότης τα 2/3 και εσύ το 1/3 (που σίγουρα θα σου μειώσει το μισθό για να έρθει στα ίσια του) καλύτερα συννενοήσου μαζί του πρώτα, γιατί αν το κάνεις αυθαίρετα σε βλέπω να έχεις τράβαλα μαζί του...... 

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

έχω συνεννοηθεί μοζί του να μου πληρώνει τα 2/3. Πρέπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ;  ή γίνεται και ηλεκτρονικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Είμαι μπλοκάκιας με 1 εργοδότη. Μέχρι πρότινος δεν υπήρχαν εισφορές στο ηλεκτρονικό του ΕΦΚΑ. Σήμερα που το είδα, έχει μπει στο σύστημα ειδοποιητήριο να πληρώσω.

 

Ένας συναδελφος μου είπε οτι πρέπει να κατέβω στο ΤΣΜΕΔΕ να τους δηλώσω οτι είμαι ελ. επαγγελματίας για να αναλάβει το ΤΣΜΕΔΕ να ενημερώσει τον ΕΦΚΑ, για να μην πληρώσω. Ισχύει κατι τέτοιο;

 

Υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος;

 

Σας ευχαριστώ.

έχω συνεννοηθεί μοζί του να μου πληρώνει τα 2/3. Πρέπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ; ή γίνεται και ηλεκτρονικά;

Εχει βγει σχετική ερμηνευτική (Αρ. πρωτ.: Φ 80000/οικ.2460/106/2017 "Οδηγίες για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. 9 του αρ. 39 του ν. 4387/2016", εδάφιο 4.) που καθορίζει επακριβώς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί (εφόσον ΕΣΥ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ να την ακολουθήσεις. Την όλη διαδικασία σύμφωνα με την εγκύκλιο την ξεκινάς εσύ).

 

Ηλεκτρονικά δεν έχω δει κάτι. Τουλάχιστον απ' ότι βλέπω δεν έχουν ενεργοποιηθεί οι διαδικασίες που αφορούν εργοδότη & εργαζόμενο [κάτω-κατω] στην κεντρική σελίδα του ΕΦΚΑ όπου ίσως μέσα να υπάρχει (υπάρξει) η διαδικασία της εγκυκλίου.

 

Τώρα, αυτό που σου είπε ο συνάδελφός σου ότι πρέπει να ενημερώσεις το τ.ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ και μετά αυτό τον ΕΦΚΑ δεν το γνωρίζω. Το σίγουρο είναι ότι δεν προβλέπεται από κάπου επίσημα.

 

Ισως είναι σκόπιμο μια επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ (τη. 1555), δεν έχει αναμονή, δύο-τρία λεπτά, να σου πουν σχετικά. Αλλά πάντως έχω τις επιφυλάξεις ακόμα και να σου πουν κάτι ΠΡΟΦΟΡΙΚΑαν αυτό θα ευδοκιμήσει δηλ. θα ενεργοποιήσει τη διαδικασία που θες (λόγω της "προφορικότητας" και όχι της "επισημότητας").

 

Αν μάθεις κάτι, και δεν έιναι κόπος, ενημέρωσε το forum σχετικά.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1)Έχω ακούσει από κάποιους ότι την έκπτωση του άρθρου 98 θα την βάλουν κάποτε να την πληρώσουμε αναδρομικά. Έχει ακούσει κανείς κάτι γι αυτό?

2) Η πρόσφατη εγκύκλιος για το ποσοστό των περίπου 45% θα ισχύει για τους μισθωτούς μηχανικούς με πρόσληψη. Για τους μηχανικούς οι οποίοι δεν θα είναι με πρόσληψη αλλά θα εντάσσονται στην διάταξη περί δύο εργοδοτών θα είναι με ποσοστό 37,95%? 

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει σχετική ερμηνευτική (Αρ. πρωτ.: Φ 80000/οικ.2460/106/2017 "Οδηγίες για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. 9 του αρ. 39 του ν. 4387/2016", εδάφιο 4.) που καθορίζει επακριβώς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί (εφόσον ΕΣΥ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ να την ακολουθήσεις. Την όλη διαδικασία σύμφωνα με την εγκύκλιο την ξεκινάς εσύ).

 

Ηλεκτρονικά δεν έχω δει κάτι. Τουλάχιστον απ' ότι βλέπω δεν έχουν ενεργοποιηθεί οι διαδικασίες που αφορούν εργοδότη & εργαζόμενο [κάτω-κατω] στην κεντρική σελίδα του ΕΦΚΑ όπου ίσως μέσα να υπάρχει (υπάρξει) η διαδικασία της εγκυκλίου.

 

Τώρα, αυτό που σου είπε ο συνάδελφός σου ότι πρέπει να ενημερώσεις το τ.ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ και μετά αυτό τον ΕΦΚΑ δεν το γνωρίζω. Το σίγουρο είναι ότι δεν προβλέπεται από κάπου επίσημα.

 

Ισως είναι σκόπιμο μια επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ (τη. 1555), δεν έχει αναμονή, δύο-τρία λεπτά, να σου πουν σχετικά. Αλλά πάντως έχω τις επιφυλάξεις ακόμα και να σου πουν κάτι ΠΡΟΦΟΡΙΚΑαν αυτό θα ευδοκιμήσει δηλ. θα ενεργοποιήσει τη διαδικασία που θες (λόγω της "προφορικότητας" και όχι της "επισημότητας").

 

Αν μάθεις κάτι, και δεν έιναι κόπος, ενημέρωσε το forum σχετικά.

Για να θεωρηθούμε σαν ελευθεροι επαγγελματίες και να πληρώνουμε μονοι μας τις εισφορές πρέπει να κόψουμε τιμολόγια σε διαφορετικούς εργοδότες? Με τιμολόγια μόνο σ ενα εργοδότη θα πρέπει οπωσδήποτε να μοιραστούν οι εισφορές?

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθούμε σαν ελευθεροι επαγγελματίες και να πληρώνουμε μονοι μας τις εισφορές πρέπει να κόψουμε τιμολόγια σε διαφορετικούς εργοδότες? Με τιμολόγια μόνο σ ενα εργοδότη θα πρέπει οπωσδήποτε να μοιραστούν οι εισφορές?

Δεν υπάρχει πουθενα υποχρέωση: αν εισαι ΕΕ πως μπορεί καποιος να ξερει (θεωρητικα) αν κοψει σε 1 ΑΦΜ μονο ή σε 10 ΑΦΜ, μεχρι τελος της χρονιας? Αν το επιλέξεις και εχεις εναν ή δυο εργοδότες μονο, και συμφωνουν αυτοί, τότε κάτι γινεται. Διαφορετικά πως να σε αναγκάσει κάποιος να ξερεις μεχρι τελος της χρονιας, ποσα θα κόψεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πουθενά σαν υποχρέωση από τον νόμο. Και εγώ σε έναν κόβω δεν έχω κάνει νύξη για εισφορές και δεν το θέλω...Συνεχίζουμε ως έχουμε 

Link to comment
Share on other sites

Απο την ενημέρωση που είχα υπάρχει η επιλογή να κόβω κάθε μήνα τιμολόγιο και εκει να γινεται η μοιρασια στα 2/3 και 1/3 με εργοδότη , είτε να συνεχίσω ως έχει κόβωντας κάθε τρίμηνο ουσιαστικά  και να πάω σαν ΕΕ. Απλά ειπώθηκε οτι για να πάω σαν ελέυθερος θα πρέπει να κόβω σε 3 εργοδότες τιμολόγια ,Παίζει κάτι τέτοιο?"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.