Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Απο την ενημέρωση που είχα υπάρχει η επιλογή να κόβω κάθε μήνα τιμολόγιο και εκει να γινεται η μοιρασια στα 2/3 και 1/3 με εργοδότη (1), είτε να συνεχίσω ως έχει κόβωντας κάθε τρίμηνο ουσιαστικά  και να πάω σαν ΕΕ (2). Απλά ειπώθηκε οτι για να πάω σαν ελέυθερος θα πρέπει να κόβω σε 3 εργοδότες τιμολόγια (3) ,Παίζει κάτι τέτοιο?"

 

(1) Σωστά, είναι επιλογή σου το 1/3 & 2/3 μέχρι δύο εργοδότες, αλλα δεν προκύπτει από κάπου το υποχρεωτικό του το να κόβεις παραστατικό κάθε μηνα για να συμβεί αυτό.
(2) Δεν προκύπτει από κάπου ότι κόβοντας παραστατικό ανά τρίμηνο, ή ανά όποτε θες, ότι θα πας ως Ε.Ε. Είναι και εδώ επιλογή σου να επιλέξεις να πας με 1/3 & 2/3, εφόσον είσαι μέχρι δύο εργοδότες.
(3) Αυτό ισχύει.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Απο την ενημέρωση που είχα υπάρχει η επιλογή να κόβω κάθε μήνα τιμολόγιο και εκει να γινεται η μοιρασια στα 2/3 και 1/3 με εργοδότη (σωστά είναι επιλογή σου το 1/3 & 2/3 μέχρι δύο εργοδότες, αλλα δεν προκύπτει από κάπου το υποχρεωτικό του το να κόβεις παραστατικό κάθε μηνα για να συμβεί αυτό), είτε να συνεχίσω ως έχει κόβωντας κάθε τρίμηνο ουσιαστικά  και να πάω σαν ΕΕ (δεν προκύπτει από κάπου ότι κόβοντας παραστατικό ανά τρίμηνο, ή ανά όποτε θες, ότι θα πας ως Ε.Ε. Είναι και εδώ επιλογή σου να επιλέξεις να πας με 1/3 & 2/3). Απλά ειπώθηκε οτι για να πάω σαν ελέυθερος θα πρέπει να κόβω σε 3 εργοδότες τιμολόγια (Αυτό ισχύει) ,Παίζει κάτι τέτοιο?"

 

Τελευταία ερώτηση : Αν κόβεις μόνο σε έναν εργοδότη προκύπτει απο πουθενά οτι ενδέχεται να έχει μπλεξίματα ο εργοδότης αφού θα έπρεπε να σε δηλώνει στην ΑΠΔ ( με συνέπεια να πρέπει να είσαι στο καθεστώς 2/3 και 1/3)?

Link to comment
Share on other sites

 

(1) Σωστά, είναι επιλογή σου το 1/3 & 2/3 μέχρι δύο εργοδότες, αλλα δεν προκύπτει από κάπου το υποχρεωτικό του το να κόβεις παραστατικό κάθε μηνα για να συμβεί αυτό.
(2) Δεν προκύπτει από κάπου ότι κόβοντας παραστατικό ανά τρίμηνο, ή ανά όποτε θες, ότι θα πας ως Ε.Ε. Είναι και εδώ επιλογή σου να επιλέξεις να πας με 1/3 & 2/3, εφόσον είσαι μέχρι δύο εργοδότες.
(3) Αυτό ισχύει.

 

 

Μισο. Το 3 δεν ειναι υποχρεωτικό. Θα ερχοταν και σε αντιθεση με το 1. Απλα σαν μισθωτός δεν μπορείς να κόψεις >2. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι αν κόβεις παραστατικό σε έναν εργοδότη, αφού εσύ δεν έχεις κινήσει τη διαδικασία ενημέρωσής του (η οποία είναι επιλογή σου. Η εγκύκλιος αναφέρει "ασφαλισμένος υποβάλλει αίτημα, κλπ κλπ), ότι θα έχει κάποιο θέμα. ΑΝ δεν τον ενημερώσεις εσύ δεν είναι δυνατόν να το γνωρίζει.

Αν εσύ ξεκινήσεις τη διαδιασία και εκέινος δεν υποβάλει ΑΠΔ και εκεί προβλέπεται στην εγκύκλιο τα βήματα που θα ακολουθηθούν τόσο από τον εργοδότη όσο και από τον εργαζόμενο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μισο. Το 3 δεν ειναι υποχρεωτικό. Θα ερχοταν και σε αντιθεση με το 1. Απλα σαν μισθωτός δεν μπορείς να κόψεις >2. Σωστα?

 

Αν κόψεις σε παραπάνω από δύο η εγκύκλιος προβλέπει τη διαδιακασία. Ενημερώνεται ο ΕΦΚΑς και ο εργοδότης.

 
Αρ. πρωτ.: Φ 80000/οικ. 2460/106/2017 "Οδηγίες για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. 9 του αρ. 39 του ν. 4387/2016"
"[...]
Έτσι, εάν στη διάρκεια του ημερολογιακού έτους παρασχεθεί υπηρεσία και σε τρίτο αντισυμβαλλόμενο, ο ασφαλισμένος οφείλει να γνωστοποιήσει τούτο στον ΕΦΚΑ, με σχετική αίτηση­δήλωση, ώστε να επέλθει η σχετική μεταβολή στο μητρώο και να ενημερωθεί/ούν ο/οι αντισυμβαλλόμενος/οι προκειμένου να απαλλαγεί/ούν από την ανωτέρω υποχρέωση. 
[...]"
Link to comment
Share on other sites

 

Αν κόψεις σε παραπάνω από δύο η εγκύκλιος προβλέπει τη διαδιακασία. Ενημερώνεται ο ΕΦΚΑς και ο εργοδότης.

 
Αρ. πρωτ.: Φ 80000/οικ. 2460/106/2017 "Οδηγίες για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. 9 του αρ. 39 του ν. 4387/2016"
"[...]
Έτσι, εάν στη διάρκεια του ημερολογιακού έτους παρασχεθεί υπηρεσία και σε τρίτο αντισυμβαλλόμενο, ο ασφαλισμένος οφείλει να γνωστοποιήσει τούτο στον ΕΦΚΑ, με σχετική αίτηση­δήλωση, ώστε να επέλθει η σχετική μεταβολή στο μητρώο και να ενημερωθεί/ούν ο/οι αντισυμβαλλόμενος/οι προκειμένου να απαλλαγεί/ούν από την ανωτέρω υποχρέωση. 
[...]"

 

Εννοείς αν εχεις ξεκινήσει ως μισθωτός και ξαφνικά αλλάξεις στατους. Ναι, ΟΚ σε αυτό.

 

Αρα το σχήμα είναι απλο (?)

 

Κόβεις μέχρι και σε δύο: Επιλέγεις ΑΝ θες να θεωρείσαι μισθωτός. Αν θες να θεωρείσαι ως ΕΕ δεν αλλάζει κάτι.

Κόβεις από τρεις και πάνω: θες δεν θες είσαι ΕΕ

Κόβεις αρχικά μεχρι και σε δύο και θες να κόψεις σε τρίτο: Αν είσαι ΕΕ ολα ΟΚ. Αν είσαι μισθωτός πρέπει να το δηλώσεις και γίνεσαι ΕΕ

Το ανάποδο προφανως δεν εχει νοημα συζήτησης (δλδ εισαι ΕΕ επειδή περιμένεις να κόψεις τουλάχιστον 3 και δεν γίνεται, και αλλάζεις αποψη ζητώντας πληρωμή εκ των υστερων απο τους εργοδότες).

Edited by Baudolino
Link to comment
Share on other sites

 

Αν κόψεις σε παραπάνω από δύο η εγκύκλιος προβλέπει τη διαδιακασία. Ενημερώνεται ο ΕΦΚΑς και ο εργοδότης.

 
Αρ. πρωτ.: Φ 80000/οικ. 2460/106/2017 "Οδηγίες για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. 9 του αρ. 39 του ν. 4387/2016"
"[...]
Έτσι, εάν στη διάρκεια του ημερολογιακού έτους παρασχεθεί υπηρεσία και σε τρίτο αντισυμβαλλόμενο, ο ασφαλισμένος οφείλει να γνωστοποιήσει τούτο στον ΕΦΚΑ, με σχετική αίτηση­δήλωση, ώστε να επέλθει η σχετική μεταβολή στο μητρώο και να ενημερωθεί/ούν ο/οι αντισυμβαλλόμενος/οι προκειμένου να απαλλαγεί/ούν από την ανωτέρω υποχρέωση. 
[...]"

 

Επομένως ο εργοδότης όντως αν κόβεις μόνο σε αυτόν ενδέχεται να έχει θέμα . Για αυτό ίσως ξεκινάνε την κουβέντα για έκδοση τιμολογίων και σε άλλο εργοδότη για μη φαίνεται οτι είναι ο μοναδικός που με απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω τα παρακάτω:

 

1) Την απάντησή μου στο πρώτο μέρος της πρότασής σου την είπα λίγο πιο πάνω στο #65 καθώς δες την σχετική που είπα στο #66, για τις υποχρεώσεις (πλέον) που έπονται της αίτησης προς τον ΕΦΚΑ.

 

2) Για το δεύτερο μέρος της πρότασής σου.

Υπο τις προϋποθέσεις που θέτει η εγκύκλιος. Δηλαδή υποβολή αιτήματος (το αίτημα, μόνο και μόνο από την ετυμολογία της λέξης δεν μπορεί να θεωρηθεί υποχρεωση) θεωρώ περιττό να εκδίδεις παραστατικά και σε άλλους, για να "ξεφύγεις" από την έννοια του "μισθωτόύ"

 

3) Αυτό που γράφει η εγκύκλιος και ο νόμος σχετικά με συνεχή και διαρκή απασχόληση είναι πέρα για πέρα δίχως νόημα, στον βαθμό που δεν ορίζεται αναφανδόν τι είναι συνεχής και διαρκής απασχόληση.

Σε αντίθετη περίπτωση είναι σε κάθε περίπτωση αντικειμενική θεώρηση.

 

Να θέσω το παρακάτω προς σκέψη.

Παράσχεις υπηρεσίες έστω σε 2 εργοδότες και κόβεις για όλο το έτος, εχεις επιλέξει να προβείς στην διαδικασία (αίτημα, γνωστοποιήση, κλπ κλπ)

Αποκτάς τρίτον. Ενημερωνεις τους αλλους κλπ κλπ, και περνάς ως ε.ε.

Ενδιάμεσα στο έτος ή σε μία εβδομάδα ή .... σταματάει η συνεργασία με τον τρίτο και μένεις με τους δύο για το υπόλοιπο του έτους.

Δεν θα πρέπει να τους ενημερώσεις ?

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η διαδικασία αυτή μπορεί να καταντήσεις ένα μέσα-εξω ... και κανένας να μην είναι ευχαριστημένος!!!

 

Αν θες να είσαι καλυμμένος (παρά του ότι θεωρώ ότι δεν υπάρχει θέμα, έγραψα τη θέση μου στο (2)) θα πρέπει να είσαι και στους τρεις γαι όλο το έτος.

 

Αν εργάζομαι σε έναν εργοδότη και σε κανένα άλλον:

8 ώρες κάθε μέρα για ένα έτος. Εχω συνεχή και διαρκή απασχόληση ?

ή 2 ώρες κάθε μέρα για ένα έτος. Εχω συνεχή και διαρκή απασχόληση ?

ή μήνα παρά μήνα 4 ώρες τον μηνα για ένα έτος. Εχω συνεχή και διαρκή απασχόληση ?

ή 2 μέρες κάθε μήνα για ένα έτος. Εχω συνεχή και διαρκή απασχόληση ?

ή αν αναλάβω την επίβλεση σε ένα ιδιωτικό έργο και απασχοληθώ 4 μήνες. Εχω συνεχή και διαρκή απασχόληση, και θα υποβάλει και ο εργοδότης ΑΠΔ και θα πληρώσει πέραν των εργατών και για μένα ?

 

Και στην τελική ποιος, πραγματικά, θα επιβαρυνθεί το ποσό των εισφορών που θα προκύψουν από τις τιμολογήσεις στους άλλους δύο που λές ?

 

Ο νόμος και η(-οι) εγκύκλιος(-οι) μπάζει και νερά και αέρα και ότι άλλα σκατααά θέτε (Γκιωνάκης!!) από (μ)παντού!!!!

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.. Έχοντας διαβάσει ΟΛΑ τα ποστς των τελευταίων 2 μηνών, θα ήθελα επιβεβαίωση στο παρακάτω, που νομίζω ενδιαφέρει πολύ κόσμο που είναι σε αντίστοιχη περίπτωση.

Έχω μπλοκάκι (άνω 5ετίας) αλλά εργάζομαι σε μία εταιρεία μόνο. Έστω ΚΦΑ=12.000. Θέλουμε να δούμε τι είναι το λιγότερο επώδυνο.

Επομένως, χωρίς να κάνω ούτε εγώ ούτε ο εργοδότης ΚΑΜΙΑ ενέργεια,

  1. Δικαιούμαστε κανονικά την έκπτωση ως το 2020 που δε θα αποτελεί ασφαλιστική οφειλή?
  2. Το ειδοποιητήριο κάθε μήνα θα 223,72 €  (=7.033*0,26/12+4967*0,5*0,2695/12) συν το επικουρικό που θα βγαίνει αντίστοιχα πολλαπλασιάζοντας με 11% αντί 26,95% ?
  3. Θα φορολογηθούμε ως μισθωτοί έχοντας την έκπτωση 2.100 € όπως ίσχυε ως τώρα?
  4. Μέχρι τώρα έκοβα ανά 3μηνο ένα δελτίο (αν και πληρωνόμουν μηναίως). Τώρα αν είναι να συμψηφιστούν κάποια στιγμή οι εισφορές ώστε να πληρώσω ασφαλιστικά σύμφωνα με το πραγματικό μου εισόδημα, συμφέρει καλύτερα να το κόβω μηνιαία το δελτίο?

Ευχαριστώ πολύ,

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.