Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πώς θα χορηγείται ασφαλιστική ενημερότητα από τον ΕΦΚΑ


Engineer

Recommended Posts

Σήμερα έβγαλα ασφαλιστική ενημερότητα στα γραφείου του τσμεδε και έχει ισχύ, επειδή δεν έχω πληρώσει ακόμα τον Μάρτιο του 2017, έως 12/5/17 που λήγει η παράταση πληρωμής του Μαρτίου.

Δλδ μέχρι να την πάω στην υπηρεσία που θέλω θα έχει λήξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτό που πηρα λεει περιφερειακη μοναδα εφκα και αναφερει οτι εχω πληρωσει τις εισφορες στους τομεις  Μηχανικων & Εργοληπτων Δημοσιων Εργων του ΕΤΑΑ μέχρι 31/12/2016. Επισης αναφερει οτι δεν οφειλονται εισφορες στην ειδικη προσαυξηση η οποια καταργηθηκε απο 01/01//2016. Τελος αναφερει οτι εχω καταβαλλει και τις εισφορες υπερ οαεδ εως 31/12/2016.

ολα αυτά για να παρω ενημεροτητα εως 12/5/17

 

και τελειωνει με το ανατριχιαστικο "Το ταμειο διατηρει το δικαιωμα επανελεγχου και επι αναδρομικων διαφορων που προκυπτουν απο την εφαρμογη του Ν3986/2011"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να υποθέσω πως δεν έχει κανένας νέα για online ασφαλιστική ενημερότητα. Ρωτάω να μην πάω τσάμπα κέντρο αν έχει βγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Να ΜΗΝ υποθέσεις. Να είσαι σίγουρος. Δεν βγαίνει (ακόμα) ηλεκτρονικά ασφαλιστική ενημερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Για να γελασαουμε....

 

1. Πρεπει να μην οφειλεις και στο ΤΣΜΕΔΕ (παλιοτερες οφειλες και διακανονισμους) και στο ΕΦΚΑ για να παρεις ενημεροτητα.

2. Αν εισαι μισθωτος, πρεπει να προσκομισεις και τις ΑΠΔ και ασφαλιστικη ενημεροτητα του εργοδοτη απο το ΙΚΑ, ωστε να λαβεις ενημεροτητα.... (ετσι μου ειπαν στο τοπικο ΤΣΜΕΔΕ).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Και να γελασαουμε.

 

1. Πρεπει να μην οφειλεις και στο ΤΣΜΕΔΕ (παλιοτερες οφειλες και διακανονισμους) και στο ΕΦΚΑ για να παρεις ενημεροτητα.

2. Αν εισαι μισθωτος, πρεπει να προσκομισεις και τις ΑΠΔ και ασφαλιστικη ενημεροτητα του εργοδοτη απο το ΙΚΑ, ωστε να λαβεις ενημεροτητα.... (ετσι μου ειπαν στο τοπικο ΤΣΜΕΔΕ).

 

Δηλαδή όσοι έχουν διακανονισμό δεν μπορούν να πάρουν ενημερότητα?

Εχει καταργηθεί το πιστοποιητικό οφειλής & ασφαλιστικής ενημερότητας?

Link to comment
Share on other sites

Αν πλήρωνεις το διακανονισμο, δεν εχεις προβλημα.

 

 

Εχει καταργηθεί το πιστοποιητικό οφειλής & ασφαλιστικής ενημερότητας?

 

 

Οχι βεβαια, αυτο ακριβως εκδιδει το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.