Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένα ελληνικό χωριό «πρωταγωνιστεί» στη νέα διαφήμιση της Apple


Engineer

Recommended Posts

Κι επίσης το μήνυμα, που (συνειρμικά και ασύνειδα) περνάει, είναι: 

Η αγνή (?!) επαρχία αγκαλιάζει το νέο προϊόν. Άρα το προϊόν διαθέτει αυθεντικότητα. Και (ενδεχομένως) είναι προσιτό σε μια τέτοια κοινωνία.

Συνεπώς, είναι απαραίτητο στον καθένα

Αν η διαφήμιση είχε γυριστεί σε καμιά φαβέλα, είναι προφανές ότι θα αυτοδιαψευδόταν.

Ας μην υποτιμούμε τη δυνατότητα των (όποιων) διαφημιστών να διαμορφώνουν τάσεις και συνειδήσεις

Κι εδώ ακριβώς έγκειται η στάση του έλλογου όντος.

Να σταθεί κριτικά απέναντι στον ανηλεή διαφημιστικό βομβαρδισμό, διερωτώμενο.

Ποιες ακριβώς ανάγκες μου καλύπτει το διαφημιζόμενο προϊόν, και αν αυτές οι ανάγκες είναι βασικές ή τεχνητές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι επίσης, ένα λογικό ερώτημα είναι: στην ελλάδα της κρίσης, πόσοι (νέοι) μπορούν να διαθέσουν 8,5 κατοστάρικα για το συγκεκριμένο προϊόν?

Αλλά είπαμε

Οι διαφημίσεις δεν απευθύνονται στη λογική. Γι αυτόν ίσως το λόγο επιλέχθηκε το ελληνικό "κουλέρ λοκάλ" ως φόντο. >> Παρά την κρίση, το προϊόν είναι τόσο επιθυμητό, ακόμη και στην επαρχία 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά, νομίζω έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο και το αναλύεται σε υπερβολικό βαθμό.

Tetris η κοινωνικο-ηθική πλευρά της διαφήμισης είναι άλλο θέμα και δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Πάντα τα πιο αγνά πράγματα χρησιμοποιούνται για να μας πλασάρουν τα πιο άχρηστα προϊόντα. Εγώ απλά σχολιάσα το γεγονός πως η διαφήμιση είναι κολακευτική για την χώρα μας και όχι το αντίθετο (όπως πιστεύουν κάποιοι συνάδελφοι).

Βασική αρχή της διαφήμισης είναι: Βάζω όμορφη εικόνα να αγκαλιάσει το όμορφο προϊόν μου (διαφημίσεις τύπου benetton αποτελούν εξαίρεση και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο εδώ).
Όπως η Samsung νομίζω είχε διαλέξει Σαντορίνη πριν κάποιο καιρό, η Αpple επέλεξε όμορφα και παραδοσιακά χωριά.

Τώρα αν, οπως λένε κάποιοι εδω μέσα, η διαφήμιση δεν έδειχνε κάτι τέτοιο και έδειχνε κάτι σύγχρονο και πραγματικό αυτό θα ήταν ελληνόπουλα με smartphone, να κάνουν skate, να λιώνουν σε video games και social media, ή τύπους σε μπουζούκια να βγαζουν φώτο την τραγουδίστρια (πράγμα καθόλου κολακευτικό). Αν ήταν κάτι μοντέρνο θα διαμαρτυρόμασταν ότι δεν έχει ταυτότητα και ότι η Ελλάδα δεν είναι αυτό το πράγμα.
Τώρα διαμαρτυρόμαστε γιατί λέει μας δείχνουν πρωτόγονους. Εμένα αυτή η προσέγγιση μου φαίνεται ως μια φοβία κατωτερότητας.

Και στην τελική η διαφήμιση δεν έδειξε τίποτα που δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια. Έτσι ακριβώς είναι η αυθεντική ελληνική ύπαιθρος και θα έπρεπε να είμαστε περήφανοι. Άσε που νομίζω πως αν πάω στη γιαγια μου με smartphone δεν θα έχει ιδέα, ενώ το καφενείο του χωριού μου θα βρωμάει τσιγάρο και οι παππούδες θα παίζουν τάβλι και πόκα όχι σκάκι.

ΥΓ. Φαντάζομαι στο αντίστοιχο ολλανδικό φόρουμ μηχανικών θα διαμαρτύρονται γιατί η ΤΑΔΕ εταιρία τυριών επέλεξε την Ολλανδική ύπαιθρο και τους βοσκούς με παλαιακές φορεσιές για να διαφημίσει το τυρί της ή ακόμα χειρότερα μια μικρή ολλανδέζα ντυμένη παραδοσιακά. Μα τέτοια ντροπή!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η διαφήμιση αυτά που θέλει να πετύχει η εταιρεία τα πετυχαίνει.. Για αυτό έχουν όλοι iPhone το καλύτερο value for money.. Αλλιώς παίρνεις κινητό των 200 και το αλλάζεις κάθε χρόνο. Εκτός αν κανεις μόνο κλήσεις όποτε έχεις ένα των 30 και ησυχάζεις

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι ψάχνεις αν οι αναβαθμίσεις σου σταματήσουν από ένα σημείο και μετά η αρχίσει να κρασαρει από τη χρήση...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε μάθει ακόμη την Xiaomi, την apple της Κίνας, με τιμές στο 1/3 της apple και με μεταγραφή του Hugo Barra της google στη θέση του vice president της εταιρειας.

 

Δείτε αυτό:

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα για το θέμα του service.

 

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό αλλα για γνωστες που ασχολούνται με ρουταρισματα κτλ όχι για το μέσο χρήστη

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο καθένας αγοράζει το τηλέφωνο που τον βολεύει, αυτό που είναι συμβατό με τις υπόλοιπες συσκευές του, τις εφαρμογές του, τα δεδομένα του και τα αξεσουάρ του, ή ακόμα αυτό που του αρέσει περισσότερο. Οπότε καλό είναι να μην γενικεύουμε. Στο κάτω κάτω, όσο περισσότερες επιλογές έχουμε, τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.