Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από ποιους κλάδους θα ξεκινήσει η υποχρεωτική εγκατάσταση POS


Engineer

Recommended Posts

&sdim

Δηλαδή αν θέλω να κάνω τιποτε μερεμέτια να βάψω το σπίτι πχ θα πρέπει να φέρω μηχανικό με pos;;; Θα μας τρελάνεις μου φαίνεται...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο εάν κάνει εννιαίο συντελεστή φορολόγησης (συνολικά έσοδα - συνολικά έξοδα)Χ (ποσοστό αρκετά μεγαλύτερο από ΦΠΑ) θα γίνει σταματήσει η φοροδιαφυγη 

Link to comment
Share on other sites

Άντε πες την 80χρονη γιαγιά που της χάλασε το καζανάκι πλήρωσε με POS...Άντε πάνε σε έναν γιατρό το παιδί σου και πες τον "Α όχι γιατρέ με POS"

 

Καλά η 80χρονη γιαγιά που αναφέρεις δεν είναι τίποτα. Που να δεις την μητέρα μου που είναι στα 53 και όσο και να της εξηγείς από τεχνολογικά θέματα και οχι μόνο δεν καταλαβαίνει τίποτα, τα ξεχνάει όλα..... στο τέλος τα παρατάς αφου σου έχει σπάσει τα νεύρα να επαναλαμβάνεις και να αναλύεις......

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα δεν είναι η γιαγιά ή οι αρνούμενοι λόγω αδυναμίας την εφαρμογή των νέων τεχνολογιών

το πρόβλημα είναι οι πτωχευμένες τράπεζες που μετά την δέσμευση καταθέσεων (κατ'ευφημισμόν capital controls) ψάχνουν συνεχώς τρόπους για πλήρη έλεγχο της ρευστότητας στην αγορά

το "χτύπημα της φοροδιαφυγής" μέσω πλαστικού χρήματος είναι μια απάτη

και η χαρά του hacker (επίσημου-κρατικού και πειρατή)

δηλαδή όλοι αυτοί στις λίστες λαγκάρντ και δεν ξέρω τι άλλο σε μαύρες σακκούλες και κουτιά πάμπερς μετέφεραν τα λεφτά?

όχι βέβαια,

νομιμότατα με ηλεκτρονικές συναλλαγές μέσω τραπεζών τα πηγαινοφαίρνουν

αλλά άμα ο άλλος είναι thick (as a brick) καταπίνει την προπαγάνδα

 

προσωπικώς επειδή συναλλάσσομαι με εταιρείες κόβω αποδείξεις για τα πάντα, η μόνη διαφορά με τα μηχανήματα είναι ότι θα αναγκαστώ να βάλω και την τράπεζα συνεταίρο (και μάλιστα αμειβόμενο με μαύρα, προμήθεια=μη αναγνωρίσιμο έξοδο)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

 

τράπεζα συνεταίρο (και μάλιστα αμειβόμενο με μαύρα, προμήθεια=μη αναγνωρίσιμο έξοδο)

 

Αν και δεν πρόκειται να πάρω POS γιατί και εμένα οι πελάτες είναι εταιρείες... αυτό δεν ισχύει...

 

Η τράπεζα σε μηνιαία βάση στέλνει σε statement τις συναλλαγές και την προμήθεια που έχει παρακρατήσει από αυτές.... Αυτό καταχωρείται ως τιμολόγιο στα έξοδα....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζει η εφορία η ΔΕΗ και οι ΔΕΚΟ POS ?Να τους πάρει προμηθεια  η τράπεζα να δούμε τι θα γίνει.Γιατί ρε φιλέ astrah ας περνάνε στα έξοδα σε ρώτησε κανείς ανήθελες να την πληρώσεις?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Elounda δεν καταλαβαίνω το ύφος της απάντησής σου....

Δεν είμαι τραπεζίτης, ούτε τραπεζικός υπάλληλος... Και είπα ότι εγώ ΔΕΝ θα πάρω...

 

Το σχόλιό μου ήταν διευκρινιστικό ως προς το "προμήθεια=μη αναγνωρίσιμο έξοδο"

 

Οι ΔΟΥ και πολλές ΔΕΚΟ ή "πρών ΔΕΚΟ" έχουν χρόνια POS...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανένα ύφος φίλε ,μου κουβέντα κάνουμε  .Οσον αφορά το POS σε ΔΟΥ και ΔΕΚΟ δεν έχω δει κανένα τουλ΄΄αχιστον όταν πήγαινα εκεί να πληρώσω παλιά.

Τέλος πάντων εμείς που κόβαμε αποδείξεις πλέον έτσι όπως τα χουν κάνει δεν ξέρω κατά πόσον θα είναι εφικτό πλέον με όλα αυτά που έρχονται να πληρώσουμε.Όπως είπαν και άλλοι πριν πλέον σε αναγκάζουν να διαφεύγεις 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

ΔΟΥ, ΔΕΚΩ, ταμεία κλπ δε χρειάζονται POS διότι πληρώνεις ακόμα πιο εύκολα με e-banking.

 

Και μέσω του e-banking πάλι δίνεται προμήθεια στις τράπεζες, άρα δεν ισχύει το ότι τις παρακάμπτουν.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

ΔΟΥ, ΔΕΚΩ, ταμεία κλπ δε χρειάζονται POS διότι πληρώνεις ακόμα πιο εύκολα με e-banking.

Αυτό λέω εγώ οτι παλιά που πήγαινα να πληρώσω στα ταμεία (δεν πάω πλέον ) δεν είδα POS(αλλά και από τι ξέρω από άλλους μέχρι πρόσφατα)  που αναφέρει ο συνάδελφος.Πολλοι πάνε ακόμα και τώρα όμως.Τέλος πάντων ξεφύγαμε από το θέμα αλλά ορίστε την ανακοίνωση από ΔΕΗ στο site της και από ΕΥΔΑΠ τροποι εξόφλησης στο site της

 

 

ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

 

 

 

                                                                     ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 

 

 

 

Η ΔΕΗ, στο πλαίσιο της βελτίωσης των παρεχόμενων υπηρεσιών της και με στόχο, πάντα, την καλύτερη εξυπηρέτηση των πελατών της, προωθεί νέες καινοτόμες υπηρεσίες για την εξόφληση των λογαριασμών ηλεκτρικού ρεύματος. 

 

Ειδικότερα, με τις υπηρεσίες e-pos και pos, οι πελάτες της ΔΕΗ θα έχουν τη δυνατότητα εξόφλησης των λογαριασμών τους, με τη χρήση πιστωτικών, χρεωστικών και προπληρωμένων καρτών, είτε μέσω της ιστοσελίδας της ΔΕΗ (www.dei.gr), είτε μέσω των συσκευών POS που θα εγκατασταθούν σύντομα στα Καταστήματα της ΔΕΗ. 

 

Οι εν λόγω υπηρεσίες θα είναι διαθέσιμες, μετά την ολοκλήρωση του ανοικτού μειοδοτικού διαγωνισμού που θα προκηρύξει η ΔΕΗ. Ήδη, η ΔΕΗ έχει αναπτύξει το κατάλληλο λογισμικό και είναι καθ’ όλα έτοιμη για την υποστήριξη αυτών των νέων υπηρεσιών

 

Σήμερα, οι λογαριασμοί μπορούν να εξοφληθούν στα 101 καταστήματα της ΔΕΗ πανελλαδικά, καθώς και σε άλλα εναλλακτικά δίκτυα, σε περισσότερα από 6.000 σημεία σ’ ολόκληρη τη χώρα, σε τράπεζες (ΑΤΜ, e-banking, phone banking, πάγια τραπεζική εντολή), στα καταστήματα των ΕΛΤΑ, σε συμβεβλημένους συνεργάτες (όπως τα supermarkets , τα πρακτορεία του ΟΠΑΠ, κλπ), καθώς επίσης και μέσω της υπηρεσίας e-bill της ΔΕΗ για τους χρήστες του e-banking. 

 

Η ΔΕΗ είναι σε στενή συνεργασία με τις τράπεζες για την ολοκλήρωση της υλοποίησης των νέων υπηρεσιών, τον καθορισμό των βέλτιστων όρων πληρωμής και προσδοκά στη θετική ανταπόκρισή τους. 

 

 

 

Αθήνα, 10.11.2015                                                                           ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ 

 

 

 

 

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΑΣ

Η ΕΥΔΑΠ ΑΕ, για τη δική σας διευκόλυνση, σας προσφέρει πολλούς εναλλακτικούς τρόπους εξόφλησης των λογαριασμών ύδρευσης. Έτσι, ο λογαριασμός σας, μπορεί να εξοφληθεί:

 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.