Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παγετος και καυστηρας Αεριου


tyxodioktis100

Recommended Posts

Καλησπέρα από μένα.

 

Προ 2 μηνών έκανα εγκατάσταση καυστήρα αερίου συμπύκνωσης ( BAXI Duo tech ) σε δικό μου σπίτι. Συνδέθηκε με ενδοδαπέδια θέρμανση, σε καλά μονωμένο σπίτι...

 

Προχθες που έπεσε η εξωτερική θερμοκρασία στο - 7 , και επειδή είχα τζάκι αναμμένο με αποτέλεσμα ο  καυστήρας σε νερά χρήσης και νερά θερμανσης να παραμείνει σβηστος για κάποιες ώρες, οι σωλήνες παγώσαν και σταμάτησε να λειτουργεί. Με το πιστολάκι μεσα στην νύχτα άνοιξα το κουτί και ελευθέρωσα τα νερά της θέρμανσης, αλλά όχι του νερού χρήσης. 

Μετά από 2 μέρες ( σήμερα που η θερμοκρασία επανήλθε, ) έχουν σπάσει εσωτερικα του καυστήρα, φλάντζες συνδέσεις και ίσως και η ηλεκτροβάνα του στο κυκλωμα των νερών χρήσης. Το κύκλωμα θέρμανσης σώθηκε γιατί 2 μέρες κρατάω την ενδοδαπέδια μονιμα ανοιχτή από τον φόβο νέας παγοποίησης.

 

 

Η αντιπαγωτική προστασία του ήταν από default ενεργή. Τα specs λένε ότι έχει αντιπαγωτική προστασία μέχρι -15..

 

Τι γίνεται εν τέλει? μηπως ειναι συνολικά λάθος η εξωτερική τοποθέτηση των μονάδων? Έγινε κάτι λάθος στην εγκατάσταση?

 

Για δώσε οι μηχανολόγοι και οι ειδικοί τα φώτα σας. Γενικά προς ενημέρωση, στην θεσσαλονικη εγινε θεμα με τους καυστήρες αερίου που παγώσαν σε όλη την πόλη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι είχες το τζάκι δεν σημαίνει πως ο καυστήρες σου με - 7 έπρεπε να σβήσει. Έπρεπε να ανάβει για πολύ λίγο για να μην παγώσουν εσωτερικά οι εναλλακτες κτλ. Ανάλογα τώρα την μάρκα (την συγκεκριμένη δεν την δουλεύω) μπορεί απλά να σου προστατεύει το μηχάνημα ή και όλο το δίκτυο βάζοντας και τον κυκλοφορητη μπροστά.

 

Τωρα για τα ζνχ δεν υπάρχει προστασία αυτόματη από την μονάδα γιατί δεν μπορεί να κυκλοφορήσει τα νερά. Πιο συγκεκριμένα μπορεί να ζεστάνει τον ενσλλακτη ζνχ να μην σπάσει αλλά δεν μπορεί να τραβήξει κρύο νερό και να στείλει ζεστό ώστε να γλυτώσει οτιδήποτε είναι εκτός μονάδας (και μερικά εξαρτήματα που είναι στην είσοδο του κρύου όπως η τουρμπίνα που δίνει εντολή για το ζνχ.

 

Αν πάγωσαν πάντως οι μονάδες με τους ηλιακούς τι κάνατε εκεί πάνω;

 

Για να τα μαζέψω αν ξανακάνει κρύο η θέρμανση δεν πρέπει να σου παγώσει είναι θέμα λάθος ρύθμισης (δεν νομίζω να μην έχει επιλογή το baxi μα το κρατάει σε θερμοκρασία όλο το κύκλωμα) και για το ζνχ το μόνο εύκολο είναι να αφήσεις μια βρύση του ζεστού να τρέχει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτη ειναι η ερώτηση...? Εφόσον η αντιπαγωτική είναι ενεργοποιημένη, τότε όταν την χρειάστηκα γιατι δεν λειτούργησε? Ο υδραυλικός απαντα οτι σε όλη την πόλη το ίδιο έγινε...

Τι να πω...

 

 

Οι ηλιακοί ειναι αλλη πονεμενη ιστορια....

Link to comment
Share on other sites

Η αντιπαγετική προστασία χωρίζεται σε δύο μέρη:

 

1) Εγκατάστασης

2) Λέβητα

 

Στις μονάδες που δουλεύω εγώ το 2 γίνεται αυτόματα το 1 χειροκίνητα (και στις περισσότερες έτσι είναι)

 

Το 2 λοιπόν προστατεύει το εσωτερικό κύκλωμα στον λέβητα της θέρμανσης από παγετό βάζοντας για λίγο σε λειτουργία τον καυστήρα ΚΑΙ τον κυκλοφορητή. Με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζει ότι δεν θα παγώσει η μονάδα και ότι έχει μέσα τις (άντε να παγώσει ότι είπαμε παραπάνω δλδ τουρμπίνα ΖΝΧ κτλ). ΔΕΝ προστατεύει όμως την υπόλοιπη εγκατάσταση από παγετό δλδ αν υπάρχουν μεγάλα μήκη εξωτερικών σωληνώσεων μπορούν να παγώσουν και να σπάσουν αφού ο λέβητας ξεπαγώνει το εσωτερικό του και σταματά αν έχει παγώσει σε κάποιο άλλο σημείο η εγκατάσταση δεν είναι σε θέση να το ξέρει ούτε και μπορεί να κάνει κάτι για αυτό. Σε φυσιολογικές θερμοκρασίες και μικρά μήκη εξωτερικών σωληνώσεων η αντιπαγετική του λέβητα επαρκεί να κρατήσει και το δίκτυο χωρίς να παγώσει. Όταν όμως αυτό είναι μεγάλο σε μήκος ή έχει πάρα πολύ κρύο πρέπει να προβλέψουμε εμείς για την αντιπαγετική της εγκατάστασης με τους εξής τρόπους.

 

1) Βάζοντας την θέρμανση σε συνεχή λειτουργία (το πιο εύκολο και είναι αυτό που κάνατε και εσείς εκ των υστέρων)

2) Έχοντας προσθέσει αντιψυκτικό στο κύκλωμα (δεν νομίζω πως το κάνει κανείς σε περιοχές που σπάνια βλέπουν 0)

 

Τώρα στην δική σας περίπτωση υποθέτω πως ο λέβητας λειτούργησε ως έπρεπε αλλά οι σωληνώσεις κατάφεραν και πάγωσαν για αυτό και το μπιστολάκι. (εκτός και αν είχατε κλειστό από το ρεύμα το μηχάνημα γιατί και αυτό έχει γίνει πολλές φορές και από πολλούς).

 

Από την περιγραφή του τι έσπασε όλα έχουν να κάνουν με το ΖΝΧ εκτός αν δεν κατάλαβα καλά και ήταν αναμενόμενο.

 

Η ερώτηση για τους ηλιακούς δεν ήταν τυχαία....εδώ στην Αθήνα σπάνια έχουμε 0 η και πιο κάτω οπότε η πιο εύκολη λύση για να μην παγώσει ο ηλιακός είναι να μείνει μία βρύση ζεστού λίγο ανοιχτή και το ίδιο προτείνεται και στους επίτοιχους (από εμένα).

 

Τώρα αν κάποιος είναι σε περιοχή με -10 και για πολλές μέρες κάτι τέτοιο δεν είναι ούτε πρακτικό ούτε οικονομικό οπότε εκεί η πρέπει να αδειάσει το δίκτυο (το οποίο έτσι και αλλιώς πρέπει να είναι μονωμένο πολύ καλά) ή θα πρέπει να μην τοποθετηθεί εξωτερικά η μονάδα.

 

Τώρα στο ερώτημα αν οι μονάδες είναι για μέσα ή για έξω....αν παγώνει το σύμπαν κάθε χρόνο και για αρκετές ημέρες και θέλω και ΖΝΧ όχι δεν πρέπει να μπαίνει η μονάδα έξω. Αν κάνει  - βαθμούς μία φορά κάθε 3 χρόνια τότε μία χαρά μπαίνει η μονάδα έξω απλά πρέπει να έχω το νου μου να ανοίγω την βρύση.

 

Γενικά πάντως καλό είναι να μιλήσει και κανένας συνάδελφος που βλέπει πιο συχνά πάγο.

 

Τώρα η δικαιολογία ότι έσπασαν όλα από τον υδραυλικό σας το δέχομαι μόνο στο γεγονός ότι σίγουρα κανείς δεν περίμενε τόσο παγετό και "κανείς" δεν άφησε βρύσες ανοιχτές θερμάνσεις ανοιχτές έστω και  σε χαμηλή θερμοκρασία κτλ.  Όχι όμως ότι αν κάποιος είχε λάβει τα μέτρα του δεν θα μπορούσε να βγάλει αυτή την κακοκαιρία αναίμακτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρειται ¨λυση¨ το να αφηνουμε τη βρυση να τρεχει, εξηγειστε μου σας παρακαλω γιατι παγωνουν τα ποταμια και πολυ περισσοτερο οι καταρακτες?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λύση για θερμοκρασίες χαμηλές αλλά όχι πολικές. Το νερό του δικτύου δεν παγώνει γιατί είναι υπόγειο. Οπότε η θερμοκρασία του ακόμα και όταν έξω έχει 0 η και - 2 - 3 εξακολουθεί να ρέει και έχει θερμοκρασία σημαντικά υψηλότερη (5 6 βαθμούς) οπότε όταν υπάρχει ροή ουσιαστικά τρέχει "ζεστό" νερό στο δίκτυο μην αφήνοντας το να παγώσει.

 

 

Επίσης για να απαντήσω και στο ερώτημα σου δεν παγώνουν ούτε ποτάμια ούτε καταρράκτες στην Αθήνα με - 2 - 3 - 5 βαθμούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αντιπαγετική προστασία χωρίζεται σε δύο μέρη:

 

1) Εγκατάστασης

2) Λέβητα

 

Στις μονάδες που δουλεύω εγώ το 2 γίνεται αυτόματα το 1 χειροκίνητα (και στις περισσότερες έτσι είναι)

 

Το 2 λοιπόν προστατεύει το εσωτερικό κύκλωμα στον λέβητα της θέρμανσης από παγετό βάζοντας για λίγο σε λειτουργία τον καυστήρα ΚΑΙ τον κυκλοφορητή. Με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζει ότι δεν θα παγώσει η μονάδα και ότι έχει μέσα τις (άντε να παγώσει ότι είπαμε παραπάνω δλδ τουρμπίνα ΖΝΧ κτλ). ΔΕΝ προστατεύει όμως την υπόλοιπη εγκατάσταση από παγετό δλδ αν υπάρχουν μεγάλα μήκη εξωτερικών σωληνώσεων μπορούν να παγώσουν και να σπάσουν αφού ο λέβητας ξεπαγώνει το εσωτερικό του και σταματά αν έχει παγώσει σε κάποιο άλλο σημείο η εγκατάσταση δεν είναι σε θέση να το ξέρει ούτε και μπορεί να κάνει κάτι για αυτό. Σε φυσιολογικές θερμοκρασίες και μικρά μήκη εξωτερικών σωληνώσεων η αντιπαγετική του λέβητα επαρκεί να κρατήσει και το δίκτυο χωρίς να παγώσει. Όταν όμως αυτό είναι μεγάλο σε μήκος ή έχει πάρα πολύ κρύο πρέπει να προβλέψουμε εμείς για την αντιπαγετική της εγκατάστασης με τους εξής τρόπους.

 

1) Βάζοντας την θέρμανση σε συνεχή λειτουργία (το πιο εύκολο και είναι αυτό που κάνατε και εσείς εκ των υστέρων)

2) Έχοντας προσθέσει αντιψυκτικό στο κύκλωμα (δεν νομίζω πως το κάνει κανείς σε περιοχές που σπάνια βλέπουν 0)

 

Τώρα στην δική σας περίπτωση υποθέτω πως ο λέβητας λειτούργησε ως έπρεπε αλλά οι σωληνώσεις κατάφεραν και πάγωσαν για αυτό και το μπιστολάκι. (εκτός και αν είχατε κλειστό από το ρεύμα το μηχάνημα γιατί και αυτό έχει γίνει πολλές φορές και από πολλούς).

 

Από την περιγραφή του τι έσπασε όλα έχουν να κάνουν με το ΖΝΧ εκτός αν δεν κατάλαβα καλά και ήταν αναμενόμενο.

 

Η ερώτηση για τους ηλιακούς δεν ήταν τυχαία....εδώ στην Αθήνα σπάνια έχουμε 0 η και πιο κάτω οπότε η πιο εύκολη λύση για να μην παγώσει ο ηλιακός είναι να μείνει μία βρύση ζεστού λίγο ανοιχτή και το ίδιο προτείνεται και στους επίτοιχους (από εμένα).

 

Τώρα αν κάποιος είναι σε περιοχή με -10 και για πολλές μέρες κάτι τέτοιο δεν είναι ούτε πρακτικό ούτε οικονομικό οπότε εκεί η πρέπει να αδειάσει το δίκτυο (το οποίο έτσι και αλλιώς πρέπει να είναι μονωμένο πολύ καλά) ή θα πρέπει να μην τοποθετηθεί εξωτερικά η μονάδα.

 

Τώρα στο ερώτημα αν οι μονάδες είναι για μέσα ή για έξω....αν παγώνει το σύμπαν κάθε χρόνο και για αρκετές ημέρες και θέλω και ΖΝΧ όχι δεν πρέπει να μπαίνει η μονάδα έξω. Αν κάνει  - βαθμούς μία φορά κάθε 3 χρόνια τότε μία χαρά μπαίνει η μονάδα έξω απλά πρέπει να έχω το νου μου να ανοίγω την βρύση.

 

Γενικά πάντως καλό είναι να μιλήσει και κανένας συνάδελφος που βλέπει πιο συχνά πάγο.

 

Τώρα η δικαιολογία ότι έσπασαν όλα από τον υδραυλικό σας το δέχομαι μόνο στο γεγονός ότι σίγουρα κανείς δεν περίμενε τόσο παγετό και "κανείς" δεν άφησε βρύσες ανοιχτές θερμάνσεις ανοιχτές έστω και  σε χαμηλή θερμοκρασία κτλ.  Όχι όμως ότι αν κάποιος είχε λάβει τα μέτρα του δεν θα μπορούσε να βγάλει αυτή την κακοκαιρία αναίμακτα.

 

Μάλιστα η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα ότι το σύστημα θα είναι τόσο ευαίσθητο σε θερμοκρασίες -7 και -8. Υπέθετα ότι θα αντέχει περισσότερο. Μαθαίνουμε λοιπόν όσο μεγαλώνουμε...

Ναι όλες οι ζημιές αφορούσαν το ΖΝΧ, απλά γιατί με το πιστολάκι ξεμπλόκαρα την θέρμανση και από εκείνη την στιγμή δεν την άφησα να ξανασβήσει καθόλου... Για το ΖΝΧ δεν μπορεσα να κανω τπτ γιατι ειχε παγωσει πολυ πιο εντονα και το παρατησα....

Φυσικά και το σύστημα ήταν στο ρεύμα, αλλιώς πως θα είχα απαίτηση να λειτουργεί..(οκ βασικα πραγματα τα γνωρίζω... :P )

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...περιμενω τον υδραυλικό να δούμε ακριβώς τι έσπασε να βγάλουμε το κουστουμι σε καυστήρα 40 ημερών...κριμα....

Link to comment
Share on other sites

Μου πάγωσε κι εμένα σήμερα το ΖΝΧ, αλλά επειδή οι σωληνώσεις είναι εσωτερικές και έξω είναι μόνο οι συνδέσεις παροχών με τον λέβητα, μέσα σε πέντε λεπτά τα ξεπάγωσα με πιστολάκι.

Κάλυψα τις συνδέσεις με νάυλον, από αυτό με τις φυσαλίδες αέρα, αλλά μαζί και το κάτω μέρος του λέβητα. Βέβαια περνάει αέρας, αλλά μήπως έτσι δημιουργώ πρόβλημα στον καυστήρα;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο το πρόβλημα στη Θεσσαλονίκη και στη Θεσσαλία.

Όχι μόνο με τα ζεστά νερά αλλά και με την ύδρευση.

Πάγωσαν σωλήνες, υδρόμετρα, σωληνώσεις ηλιακών, λέβητες κλπ κι αν έβλεπες τις εγκαταστάσεις πριν τον παγετό θα νόμιζες ότι ήσουν στο  L.A. Ας περιμένουμε να δούμε το μέγεθος της καταστροφής καθώς θα λιώνουν οι πάγοι και τότε έχουμε να πούμε πολλά.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχουν ήδη σπάσει από την παγωνιά πολλές σωλήνες νερού ZNX αλλά και θέρμανσης θα ήθελα να ρωτήσω και να διαβάσω και άλλα σχόλια. Έχουν σπάσει και εναλλάκτες θερμότητας μέσα στον λέβητα που άκουσα ότι κάνουν περίπου 150-170 ευρώ μαζί με τα περαστικά.

 

Στους περισσότερους λέβητες αερίου δεν υπάρχει αυτόματο σύστημα ώστε να προστατεύει τον εναλλάκτη θερμότητας και τους σωλήνες όταν η θερμοκρασία κοντεύει στο 0, κυκλοφορώντας το νερό στα καλοριφέρ και θερμαίνοντας το; Δεν υπάρχει έστω και προστασία μόνο με θέρμανση στον εναλλάκτη ΖΝΧ;

 

Μία πολύ καλή μέθοδος για προστασία από παγωνιά των σωλήνων και του λέβητα φυσικού αερίου είναι να αφήνουμε την βρύση στο ζεστό νερό να στάζει όλη μέρα. Έστω και μικρή κυκλοφορία αποτρέπει την κρυστάλλωση του νερού.

 

Ρώτησα για κύκλωμα ανατροφοδότησης που κυκλοφορεί αυτόματα το νερό χρήσης και μου απάντησαν ότι έτσι θα φουσκώνει πολύ ο λογαριασμό αερίου αφού θα ζεσταίνει το αυτόματα κυκλοφορούν νερό.

 

Για σωλήνες που δεν έχουν μόνωση όπως σ' αυτόν για το νερό συμπύκνωσης μπορούμε και με ένα πιστολάκι μαλλιών ή πιστόλι θερμού αέρα με <100C λειτουργία να ξεπαγώσουμε την ροή.

 

Εδώ είδα και την λύση για τύλιγμα θερμαντικού καλωδίου μέσα στην μόνωση

http://www.michanikos.gr/topic/10294-%CE%A0%CE%AC%CE%B3%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D/?do=findComment&comment=138817

 

Άλλη λύση άκουσα την ενίσχυση της μόνωση των σωλήνων με υαλοβάμβακα.

 

Στο νερό στο καλοριφέρ είναι καλό να ρίξω αντιπηκτικό και ποιο ενδείκνυται;

 

Κάπου διάβασα ότι στο ξεπάγωμα και όχι στο πάγωμα σπάνε οι σωλήνες. Μπορούμε να προστατέψουμε από σπάσιμο αν έχουμε καμιά βάνα η ροή ανοιχτή αφού έχει παγώσει ο σωλήνας;

 

Επίσης στην πολυκατοικία μας είδα πολλούς χάλκινους σωλήνες να σπάνε και όχι τους πλαστικούς-τουμποράματα στην ταράτσα. Οι πλαστικοί σωλήνες είναι πολύ πιο θερμομονωτικοί και θα αντέχουν και στην διαστολή περισσότερο οπότε πρέπει να σπάνε πιο δύσκολα στην παγωνιά.

 

Την βλάβη που έπαθε ο λέβητας και οι σπασμένοι σωλήνες την πληρώνει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής; Θα μπορούσε ο ενοικιαστής να είχε προλάβει την βλάβη αφήνοντας την βρύση να στάζει. Απ' την άλλη ο ιδιοκτήτης δεν έχει τα κλειδιά του ενοικιασμένου σπιτιού να είναι υπεύθυνος για να προλαμβάνει οτιδήποτε κακό μπορεί να συμβεί για πράγματα που έκανε ή δεν έκανε ο ενοικιαστής.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.