Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδρομικές εισφορές ν. 3986/11 9/1/2017


iltzortz

Recommended Posts

Stat μήπως (λέω μήπως) κάνεις λάθος και είναι αυτή η απόφαση που ανέβασα δηλαδή μιλάμε γαι την ίδια απόφαση ?

Το λέω γιατί στην 7η και 8η σελίδα αναφέρει αυτό ακριβώς που γράφεις.

post-2272-0-60470800-1485719789_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τι ισχύει τελικά για τους μισθωτούς? Βάζοντας τα στοιχεία μου στο site του ΤΣΜΕΔΕ μου λέει απλά ότι "δεν βγήκε ειδοποιητήριο για το Α' του 2017" ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να μου βγάζει τα αναδρομικά.. Ισχύουν? Περνάμε από το ΤΣΜΕΔΕ? Χάος?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ΄΄έχω χαθεί στη μετάφραση΄΄ οι εισφορές του 2015 όπου υπαχθήκαμε σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία (συγκεκριμένα εγώ από την 3η στην 1η) , αποτελούν αναδρομικές οφειλές?

Link to comment
Share on other sites

@zafsko, (δεν παίρνω και όρκο) αλλά αναδρομικά είναι η περίοδος 2011Β - 2015A.

Από εκεί και πέρα, και δεδομένου ότι κι εγώ είχα υπαχθεί σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία, δε μας ήρθαν αυξημένα για την περίοδο 2016Α-2016Β, οπότε, για τον ίδιο λόγο, λογικά δε θα μας έρθουν αναδρομικά για το 2015B.

 

Εκτός κι αν κάνουν και καμία άλλη αλλαγή τα επόμενα χρόνια και μας τα ζητήσουν και από εμάς.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τί ώρα ανοίγει το ΤΣΜΕΔΕ για να πάω αύριο πρωί-πρωί να ρωτήσω για τα ανδρομικά μου μπας και γλυτώσω την άδεια; 8;

(όχι που θα σήκωναν τηλέφωνο!!)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Stat μήπως (λέω μήπως) κάνεις λάθος και είναι αυτή η απόφαση που ανέβασα δηλαδή μιλάμε γαι την ίδια απόφαση ?

Το λέω γιατί στην 7η και 8η σελίδα αναφέρει αυτό ακριβώς που γράφεις.

 

Στην 7η και 8η σελίδα του αρχείου .pdf φαίνεται η εισήγηση. Η απόφαση είναι στη σελίδα 22.

 

Δηλαδή: ενώ η εισήγηση έλεγε οι διαφορές να αναζητηθούν ανά εξάμηνο, η απόφαση που πάρθηκε στις 18/5/16 ήταν για ισόποσες δόσεις.

 

Τελικά κατάλαβαν ότι θα ήταν πιο απλό να υπολογίσουν διαφορές ανά εξάμηνο και πήραν νέα απόφαση, σε μεταγενέστερη ημερομηνία, να γίνει αυτό που έλεγε η αρχική εισήγηση. Πράγματι, τα ειδοποιητήρια που ήρθαν μαζί με το Β2016 αναγράφουν Β2011.

Link to comment
Share on other sites

Τι ισχύει τελικά για τους μισθωτούς? Βάζοντας τα στοιχεία μου στο site του ΤΣΜΕΔΕ μου λέει απλά ότι "δεν βγήκε ειδοποιητήριο για το Α' του 2017" ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να μου βγάζει τα αναδρομικά.. Ισχύουν? Περνάμε από το ΤΣΜΕΔΕ? Χάος?

Το ίδιο ισχύει και για μένα. Δεν βγάζει ειδοποιητήριο. Όμως σε άλλους συναδέλφους μου, επίσης μισθωτούς, τους το εμφανίζει κανονικά με τα αναδρομικά. Μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ξέρουμε πως θα πληρωθούν όλες οι αναδρομικές δόσεις απο εδω και πέρα?

Θα πρέπει να μπαίνουμε κάθε μήνα στο tsmede να κοιτάμε? Μου φαίνεται λίγο χαζό αυτό.

έχει ακούσει κανείς αν μπορούμε να κάνουμε με αυτούς μια εκκαθάριση και να φτιάξουμε ένα πλάνο πληρωμών fixed?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εκαστη εντος του καθε εξαμηνου.

Ναι.

Οχι

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.