Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύστημα ανάκτησης ατμών σε πρατήριο υγρών καυσίμων.


fel

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μόνη βοήθεια που μπορώ να σου δώσω είναι να ζητήσεις πληροφορίες από τους εισαγωγείς του σχετικού εξοπλισμού.

 

Ωστόσο με αφορμή το ερώτημά σου, να ρωτήσω παράλληλα: Εδώ και καμιά δεκαριά (ίσως και περισσότερα) χρόνια όλα τα πρατήρια εφοδιάζονται με συστήματα ανάκτησης ατμών. Υποτίθεται ότι όταν το βυτιοφόρο ξεφορτώνει καύσιμα, τότε ένας αγωγός επιστρέφει τους ατμούς από την υπόγεια δεξαμενή πίσω στο βυτιοφόρο.

 

Εχει δει κανείς, ή γνωρίζει κανείς καμία περίπτωση, όπου αυτό το σύστημα να βρίσκεται σε κανονική λειτουργία, δηλαδή κατά το ξεφόρτωμα να επιστρέφουν οι ατμοί πίσω στο βυτιφόρο; Διότι στην Θεσσαλονίκη, όποτε βλέπω βυτιοφόρα, ΠΟΤΕ δεν το έχω δει να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρώ μια τεχνική περιγραφή

για το σύστημα ανάκτησης ατμών και για τις βαλβίδες ασφαλείας

που τοποθετούνται στα πρατηρία υγρών καυσίμων και ειδικά στις

αντλίες. Στην περίπτωση μου έχω ένα πρατήριο ιδιωτικό που

χρησιμοποιείται μόνο για ιδιωτικούς ανάγκες..

 

Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

fel δεν νομίζω να υπάρχουν τα σχέδια που ζητάς σε μορφή .dwg στο internet. Φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να τα αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καμιά δεκαριά (ίσως και περισσότερα) χρόνια όλα τα πρατήρια εφοδιάζονται με συστήματα ανάκτησης ατμών. Υποτίθεται ότι όταν το βυτιοφόρο ξεφορτώνει καύσιμα, τότε ένας αγωγός επιστρέφει τους ατμούς από την υπόγεια δεξαμενή πίσω στο βυτιοφόρο.

Ρώτησα εγώ σε βενζινάδικα, μου ειχε δημιουργηθει η απορια αυτη. Στην αρχή (κάποτε) το έκαναν αυτοί με τα βυτιοφόρα όπως λες. Πλέον βαριούνται και απλά ανοίγουν βαλβίδες και φεύγουν στην ατμόσφαιρα οι ατμοί. Δεν ξέρω αν είναι καθολικο αλλα ετσι μου είπαν στα βενζινάδικα που ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη βοήθεια που μπορώ να σου δώσω είναι να ζητήσεις πληροφορίες από τους εισαγωγείς του σχετικού εξοπλισμού.

 

Ωστόσο με αφορμή το ερώτημά σου, να ρωτήσω παράλληλα: Εδώ και καμιά δεκαριά (ίσως και περισσότερα) χρόνια όλα τα πρατήρια εφοδιάζονται με συστήματα ανάκτησης ατμών. Υποτίθεται ότι όταν το βυτιοφόρο ξεφορτώνει καύσιμα, τότε ένας αγωγός επιστρέφει τους ατμούς από την υπόγεια δεξαμενή πίσω στο βυτιοφόρο.

 

Εχει δει κανείς, ή γνωρίζει κανείς καμία περίπτωση, όπου αυτό το σύστημα να βρίσκεται σε κανονική λειτουργία, δηλαδή κατά το ξεφόρτωμα να επιστρέφουν οι ατμοί πίσω στο βυτιφόρο; Διότι στην Θεσσαλονίκη, όποτε βλέπω βυτιοφόρα, ΠΟΤΕ δεν το έχω δει να δουλεύει.

 

Καλησπέρα,

 

Καθότι δουλεύω σε εταιρία πετρελαιοειδών να σε ενημερώσω ότι, την συγκεκριμένη διαδικασία είναι υποχρεωμένος να ακολουθεί τόσο ο οδηγός όσο και ο εκάστοτε πρατηριούχος στα πλαίσια της υποδειγματικής παράδοσης καυσίμων και σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν είναι υποχρεωμένοι. Το θέμα είναι αν εφαρμόζεται. Και αν όντως εφαρμόζεται, από πότε εφαρμόζεται; Το έχεις δει με τα μάτια σου, διότι εγώ όχι. Ισως δεν έτυχε...

 

Και μου είπαν, ότι δεν εφαρμόζεται διότι τα διλυστήρια δεν έχουν σύστημα ανάκτησης των ατμών από τα βυτιοφόρα. Δεν θέλω να το πιστεψω, αλλά από την άλλη μεριά... γιατί δεν το έχω δει πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.