Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια μικρής κλίμακας για Φ/Β έως 499Kw


thief7710

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν στην περίπτωση μίσθωσης του ακινήτου που θα εγκατασταθούν τα φωτοβολταικά πρέπει η μίσθωση να γίνει συμβολαιογραφικά και να μεταγραφεί ή αρκεί ιδιωτικό συμφωνητικό ως αποδεικτικό νόμιμης κατοχής;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.. Εγώ θα βγάλω την μικρή κλίμακα για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκού. Πρώτη φορά ασχολούμαι αλλά επειδή ξέρω ότι για να βγει άδεια σε μισθωμένο ακίνητο απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη τους ζήτησα να γίνει. Στη συνέχεια ο σύμβουλος της εταιρείας που θα κάνει την επένδυση μου προώθησε τα έγγραφα που επισυνάπτω & είπε πως για άλλα έργα έχουν βγάλει μικρή κλίμακα προσκομίζοντας μόνο το ιδ. συμφωνητικό. Η άποψη της αρμόδιας Πολεοδομίας είναι να γίνει συμβολαιογραφική πράξη μίσθωσης & μεταγραφή. Εσύ συνάδελφε θεωρείς ότι το ιδ. συμφωνητικό αρκεί και για τη μικρή κλίμακα; Ξέρεις αν κάποια πολεοδομία έχει αυτή την άποψη;

2012 _ 8967_ΥΑΠΕ_Φ1_2007_οικ.15123.pdf 2012 _ Γνωμοδότηση Ν.Σ.Κ. 245-2012.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

σε βιομηχανικό ακίνητο που έχει γίνει ρύθμιση αυθαιρέτων και σύσταση κάθετων ιδιοκτησιών προκειται να τοποθετηθούν φωτοβολταϊκά επί στέγης, η οποία ανήκει σε 2 κάθετες πλέον ιδιοκτησίες. 

και μου γεννάται το εξής ερώτημα: η άδεια μικρής κλίμακας συνοδεύει τη μελέτη της τοποθέτησης και εκδίδεται μια ενιαία με αναφορά στις 2 αυτές ξεχωριστές κάθετες ιδιοκτησίες;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει σε αγροτεμάχιο το οποίο εφάπτεται με κεντρικό Δημοτικό δρόμο και φέρει "οικοδομική γραμμή" εκτός οικισμού? Συγκεκριμένα οι συστοιχίες του φωτοβολταϊκού πάρκου μπορούν να "πατήσουν" πάνω στην οικοδομική γραμμή ή πρέπει να τηρηθεί η απόσταση των 14 μέτρων από τον εκάστοτε δρόμο? Το πάρκο δεν αποτελεί κτίσμα και θα γίνει πασαλόμπηξη, όχι θεμελείωση/τσιμέντο.

Η Πολεοδομία σήκωσε τα χέρια ...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.