Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χτιστή ντουζιέρα-Υγρομόνωση


koslyr

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω μια χτιστή ντουζιέρα σε νέο μπάνιο, αλλά προβληματίζομαι για το θέμα της υγρομόνωσης με τα πλακάκια στην θέση της ντουζιέρας(είναι στον 1ο όροφο).

 

Εχω δει διάφορες λύσεις με για στεγανοποίηση, όπως αυτές με τα  στεγανοποιητικά επαλειφόμενα κονίαματα δύο συστατικών(isomat, sika, thrakon…) αλλά δεν γνωρίζω σε βάθος χρόνου εάν αυτές οι μονώσεις θα έχουν την απαιτούμενη αντοχή και ανθεκτικτότητα, καθώς σε περίπτωση προβλήματος οποιαδήποτε επέμβαση είναι πολύ δύσκολη σε στρωμένο πλακάκι. Για γέμισμα δαπεδου θα μπει περλομπετόν, οπότε η όποια υγρομόνωση θα γίνει πάνω σε αυτό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως χρησιμοποιώ τσιμεντοειδές υγρομονωτικό δύο συστατικών και επιπλέον σφράγιση περιμετρικά της ντουζιέρας με πολυουρεθανική μαστίχη. Επίσης πρέπει να γίνει εφαρμογή και επάλειψη της εσχάρας απορροής εσωτερικά με μαστίχη (στη σύνδεση με το σιφώνι).

Τη μόνωση αυτή την κάνω επάνω σε τσιμεντοκονία που περιέχει στεγανωτικό μάζης. Προσωπικά δεν το θεωρώ σωστό να γίνει επάνω στο περλομπετόν.

Επίσης, για μεγαλύτερη ακόμα προστασία, υπάρχουν στεγανωτικοί αρμόστοκοι πλακιδίων που μπορείς να βάλεις.

 

Αν δεν σ'αρέσει η συγκεκριμένη λύση λόγω του περλομπετόν, μπορείς ακόμα να κολλήσεις ασφαλτόπανο γυρίζοντάς το προς τα επάνω περίπου 7 πόντους περιμετρικά και γυρίζοντάς το προς τα κάτω στο σιφώνι.   

 

Υ.Γ. Τα επαλειφόμενα τα ανεβάζω και τουλάχιστον πενήντα πόντους στους τοίχους περιμετρικά της ντουζιέρας, διότι έχω παρατηρήσει πολλές φορές το φαινόμενο της αποδόμησης των πίσω όψεων των τοίχων που περιβάλλουν την ντουζιέρα από την ύπαρξη υγρασίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τη μόνωση αυτή την κάνω επάνω σε τσιμεντοκονία που περιέχει στεγανωτικό μάζης. Προσωπικά δεν το θεωρώ σωστό να γίνει επάνω στο περλομπετόν.

Ο λόγος που δεν θεωρείς σωστή τη συγκεκριμένη μόνωση πάνω από το περλομπετόν, είναι λόγω του ότι εμφανίζει μεγαλύτερη υδατοαπορροφητικότητα σε σχέση με την τσιμεντοκονία;

Σε περιπτωση που βάλεις ασφαλτοπάνο από πάνω, τοποθετείς απευθείας τα πλακάκια ή γίνεται μια στρώση με τσιμεντοειδές υγρομονωτικό δύο συστατικών για ακόμη καλύτερη στεγανοποίηση; 

Edited by koslyr
Link to comment
Share on other sites

Όχι λόγω της υδατοαπορροφητικότητας αλλά λόγω των συστολοδιαστολών που θα δημιουργήσουν πρόβλημα στα πλακάκια.

Και στο ασφαλτόπανο από επάνω θέλει τσιμεντοκονια. Την επιπλέον στεγανοποίηση δεν τη χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω μια χτιστή ντουζιέρα σε νέο μπάνιο, αλλά προβληματίζομαι για το θέμα της υγρομόνωσης με τα πλακάκια στην θέση της ντουζιέρας(είναι στον 1ο όροφο).

 

Εχω δει διάφορες λύσεις με για στεγανοποίηση, όπως αυτές με τα  στεγανοποιητικά επαλειφόμενα κονίαματα δύο συστατικών(isomat, sika, thrakon…) αλλά δεν γνωρίζω σε βάθος χρόνου εάν αυτές οι μονώσεις θα έχουν την απαιτούμενη αντοχή και ανθεκτικτότητα, καθώς σε περίπτωση προβλήματος οποιαδήποτε επέμβαση είναι πολύ δύσκολη σε στρωμένο πλακάκι. Για γέμισμα δαπεδου θα μπει περλομπετόν, οπότε η όποια υγρομόνωση θα γίνει πάνω σε αυτό.

 

Πως διασφαλίζεις ότι το περλομπετο μετα απο κάποιο διάστημα θα έχει στεγνώσει και δεν θα σου "πετάξει" τα πλακάκια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο χρειάζεται επιπλέον υγρομόνωση στην περίπτωση αυτή; Δεν αρκεί ο αδιάβροχος αρμόστοκος πλακιδίων; Σε 3 ντουζιέρες που έχω κατασκευάσει και παρακολουθώ, χωρίς επιπλέον υγρομόνωση, δεν αναφέρθηκε κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ΑΚ 20 κόλλα πλακιδίων (αρκετή) κάνε και την πατέντα που σε συμβούλεψε ο συνάδελφος στην βαλβίδα (ένωση με σιφών) και μη φοβάσαι τίποτα

Edited by Spiderman
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ΑΚ 20 κόλλα πλακιδίων (αρκετή) κάνε και την πατέντα που σε συμβούλεψε ο συνάδελφος στην βαλβίδα (ένωση με σιφών) και μη φοβάσαι τίποτα

 

 

Συγνωμη, αλλα αυτο ειναι μπουρδες.

 

Μπορεις να βαλεις στο περλομπετον καποια ισχυρη ενισχυτικη ρητινη (εμποτισμος), μετα υγρομονωση με τσιμεντοειδες 2 συστατικων (οπλισμενο) και απευθειας πανω το πλακακι με καταλληλη κολλα και καταλληλο αρμοστοκο.

Επιπλεον θα στεγανωσεις στη συμβολη μεταξυ οριζοντιου και κατακορυφου πλακακιου με καταλληλη μαστιχη (κατα τη γνωμη μου MS polymer).

 

YΓ. Ολα τα παραπανω με την προυποθεση οτι η υγρασια του περλομπετου εχει πεσει κατω απο 4-5%. Αλλιως τα ξεχναμε ολα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις λεφτά για πέταμα υγρομονώνεις ακόμα και τα υπνοδωμάτια....

 

Υπερβολές είναι αυτά παιδιά....θα σας πάρουν με τις πέτρες...για εσωτερικούς χώρους μιλάμε....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.