Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάρτηση Δασικών Χαρτών περιοχών Καβάλας, Πιερίας, Μεσσηνίας, Ευβοίας


stesta

Recommended Posts

Από ότι θυμάμαι η συγκεκριμένη παράγραφος λέει

ότι αν σήμερα πας να εκδώσεις   ΝΕΑ α.δ

σε γήπεδο εκτός σχεδίου που ήταν άρτιο με τους όρους δόμησης που ίσχυαν όταν εκδόθηκε η αρχική Ο.Α )

 

τότε  δεν χρειάζεται να εκδόσεις ΝΕΑ βεβαίωση Δασαρχείου περί χαρακτηρισμού της έκτασης ως μη δασικής 

Αυτό ισχύει ακόμη και αν στην αρχική Ο.Α δεν είχες προσκομίσει την παραπάνω βεβαίωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ΚΑΝΑ. το αναφερει στο τελος

«7....Στις περιπτώσεις αυτές δεν απαιτείται η εκ νέου έκδοση βεβαίωσης της
οικείας δασικής αρχής για την έκδοση έγκρισης δόμησης
και άδειας δόμησης κατά τις διατάξεις του ν. 4030/2011.»

 

Edited by nexus6
Link to comment
Share on other sites

έχω στο χωρίό (ΗΛΕΙΑ), χωράφια από τον πατέρα μου που έχει πεθάνει κληρονομιά, κατσάβραχα, που τα είχε αγοράσει με συμβόλαια. Τώρα βγαίνουν πιθανον λόγω των φωτιών ΑΝ με επιπλέον πληροφορία ΑΑ.

1. παρόλο που η επιπλέον πληροφορία είναι ΑΑ, χρειάζονται αντίρρηση? και μάλιστα είναι αρκετά στρέμματα (>20), μηδενικής αξίας,  εξ-αδιαιρέτου σε 3 ατομα.

2. λέω γιατί δεν ξέρω κάν ποιά είναι τα οριά τους, να πείσω ενα μπάρμπα παλιό εκει να μου τα δείξει, με τον κίνδυνο ότι σίγουρα μπορεί να με κοροιδέψει, και να προσπαθήσω να πάρω σημεία με συντεταγμένες μόνος μου , να τα βάλω πάνω στο χάρτη και να υποβάλλω μόνος μου αντίρρηση, διότι δεν υπάρχει το ποσό ούτε για την αντίρρηση, όχι για παραπάνω έξοδα.

Μπορώ να πάρω μόνος μου?

Υ.Γ πιθανόν κάποιος μπορεί να μου δανείσει κάποιο από τα παρακάτω

κάνουν? ποιό ενδείκνυται ? δινουν συντεταγμένες ΕΓΣΑ? θα τα καταφέρω χωρίς να γνωρίζω την λειτουργία τους?

  • Magellan GPS Meridien Platinum
  • Magellan GPS Sport Track Pro
  • TOPCON GMS2
  •  
Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ο χαρακτηρισμός ΑΝ δεν επιδέχεται αντίρρησης στην παρούσα διαδικασία, παρά μόνο η επιπλέον πληροφορία ΑΑ. Δεδομένου όμως ότι ήδη έχει χαρακτηριστεί ως μη Δασική η έκτασή σου, δεν βλέπω να υπάρχει λόγος να προχωρήσεις σε διασικασίες αποτύπωσης και υποβολής αντιρρήσεως.

Edited by Van_pan
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο χαρακτηρισμός με ποια διαδικασία θα μπορέσει να φύγει από τις ιδιοκτησίες.

Πριν την ανάρτηση δασικών χαρτών, δυο αγροτεμάχια που είχα αιτηθεί πράξη χαρακτηρισμού, αποχαρακτηρίστηκαν "τοπικά" και τελεσιδήκησαν ως μη δασικές εκτάσεις. Σήμερα ο ιδιοκτήτης έκτασης με χαρακτηρισμό ΑΝ (αναδασωτέα) και ΑΑ  (άλλη μορφή έκτασης στην ιστορική και πρόσφατη περίοδο-μη δασική) δεν θα πρέπει να κάνει καμία ενέργεια;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ο χαρακτηρισμός ΑΝ δεν επιδέχεται αντίρρησης στην παρούσα διαδικασία, παρά μόνο η επιπλέον πληροφορία ΑΑ. Δεδομένου όμως ότι ήδη έχει χαρακτηριστεί ως μη Δασική η έκτασή σου, δεν βλέπω να υπάρχει λόγος να προχωρήσεις σε διασικασίες αποτύπωσης και υποβολής αντιρρήσεως.

 

1.αυτό το διάβασα και αλλού, και ότι ουσιαστικά με κάποιο ΦΕΚ θα αρθεί το ΑΝ και θα μείνει το ΑΑ (ή πρέπει να κάνουμε κάτι?).

2.Ομως από που προκύπτει ότι δεν επιδέχεται αντίρρηση με αυτη την διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

http://gis.ktimanet.gr/wms/forestsuspension/default.aspx

 

σε ολες τις αποφασεις αναρτησης

[δεξι πλαισιο]

 

γραφει αναλυτικα τι πρεπει να γινει ειδικα για τις εκτασεις με τελεσιδικη  ΠΧ

 

παυλος

"Αυτός ο χαρακτηρισμός με ποια διαδικασία θα μπορέσει να φύγει από τις ιδιοκτησίες.

Πριν την ανάρτηση δασικών χαρτών, δυο αγροτεμάχια που είχα αιτηθεί πράξη χαρακτηρισμού, αποχαρακτηρίστηκαν "τοπικά" και τελεσιδήκησαν ως μη δασικές εκτάσεις. Σήμερα ο ιδιοκτήτης έκτασης με χαρακτηρισμό ΑΝ (αναδασωτέα) και ΑΑ  (άλλη μορφή έκτασης στην ιστορική και πρόσφατη περίοδο-μη δασική) δεν θα πρέπει να κάνει καμία ενέργεια;"

 

Οπότε υποβαλλεις αντιρρησεις,

αλλα ειναι στην κατηγορια οτι  δεν πληρωνεις παραβολο [μαζι με αλλες]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε υποβαλλεις αντιρρησεις,

αλλα ειναι στην κατηγορια οτι  δεν πληρωνεις παραβολο [μαζι με αλλες]

εγώ που απλά έχω μία εκταση από κληρονομιά , αγορασμένη με συμβόλαια από τον πατέρα μου , που δεν είχα αιτηθεί για καμία πράξη χαρακτηρισμού όπως ο Παύλος, ούτε καν ήξερα τι είναι αυτά και αν η περιοχη είχε κυρηχθει με τίς φωτίες πιθανον αναδασωτέα και τι σήμαινε , σε ποια κατηγορία είμαι

1. σε αυτο που αναφέρει ο Van-pan <<Συνάδελφε ο χαρακτηρισμός ΑΝ δεν επιδέχεται αντίρρησης στην παρούσα διαδικασία, παρά μόνο η επιπλέον πληροφορία ΑΑ. Δεδομένου όμως ότι ήδη έχει χαρακτηριστεί ως μη Δασική η έκτασή σου, δεν βλέπω να υπάρχει λόγος να προχωρήσεις σε διασικασίες αποτύπωσης και υποβολής αντιρρήσεως.?

>>
2. σε αυτο που έχει αναφέρει πρίν συν'αδελφος ότι πρέπει να κάνεις αντίρρηση, πληρώνοντας κανονικά παράβολα?
3. αντίρησση μη πληρώνοντας παράβολα (και για ποιό λόγο?)
4. ή μη αντίρρηση και κάνοντας όμως τι??
Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

4. ή μη αντίρρηση και κάνοντας όμως τι?? 

-> αίτημα εξαγοράς για γεωργική χρήση μετά την κύρωση των δασικών χαρτών.

https://dasarxeio.com/2015/12/29/1213-5/

Edited by nexus6
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4. ή μη αντίρρηση και κάνοντας όμως τι?? 

-> αίτημα εξαγοράς για γεωργική χρήση μετά την κύρωση των δασικών χαρτών.

https://dasarxeio.com/2015/12/29/1213-5/

τι κουφό είναι αυτό? Να εξαγοράσω την εκταση μου που αγόρασε ο πατέρας μου με συμβόλαια το 2004 πάλι, και μάλιστα  στο 1/3 τής τιμής ενώ είναι ΑΑ η επιπλέον πληροφορία?? Αφού δεν είναι Δασική έκταση. Ειναι ΑΝ με επιπλέον πληροφορία ΑΑ.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.