Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάρτηση Δασικών Χαρτών περιοχών Καβάλας, Πιερίας, Μεσσηνίας, Ευβοίας


stesta

Recommended Posts

Γιώργη το βλέπω και εγώ να πέφτουν πολλές μαγκουριές γιατί έχουν γίνει πολλές καγκουριές στους χάρτες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα  παρακαλούσα  κάποιον  να  μου πει  γιατί  μερικά  DXF   αρχεία  κλειστής  γραμμής ( polyline)  τα  δέχεται  και  τα  καταχωρεί   το  σύστημα  και  μερικά  όχι  ????

 

Επίσης  πως  φτιάχνω  και  από  που  τα  txt   αρχεία   και  πως  τα  σώζω !  θέλω  όλη  την  διαδικασία  εξ αρχής  καθ ότι  αδαής !  ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει ακόμη τον ακριβή λόγο , ίσως πρέπει να υπάρχει μόνο η   polyline και να μην έχει γίνει καμία μεταβολή όπως πχ σχεδίαση ή σβήσιμο κλπ Για να αποφύγω αυτό το πρόβλημα , όταν δεν το παίρνει το dxf  ενώ δεν βλέπω γιατί , ανοίγω νέο αρχείο κάνω αντιγραφή την polyline και επικόλληση στο νεο αρχείο , το μετακινώ και στην σωστή θέση , το σώζω σαν dxf 2000  και αυτό το παίρνει  

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, για όσους θα κάνουν αντίρρηση, τα νέα τέλη αντιρρήσεων έχουν περάσει στην ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής αντιρρήσεων της ΕΚΧΑ. ΑΕ (περίπτωση 5.500 τμ βγάζει τέλος 180 Ε). Για το dxf την ίδια "τεχνική" με το Γιώργο ακολουθώ, όταν δεν φαίνονται στους χάρτες της ΕΚΧΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν την κύρωση των δασικών χαρτών σε αγροτεμάχιο χαρακτηρισμένο ως "ΑΑ" μπορεί να εκδοθεί Άδεια Δόμησης ή πρέπει να περιμένουμε την κύρωση;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ για να βάλεις την άδεια μέσα θα σου ζητήσει τελεσιδικία πράξης χαρακτηρισμού. Χρονικά δεν προλαβαίνεις εκτός και αν η περιοχή ήδη έχει χαρακτηριστεί με απόφαση της Υπηρεσίας, οπότε θα σου δώσει το απαιτούμενο αποδεικτικό. Άρα, ετοιμάζεις τα υπόλοιπα που αφορούν την άδεια και περιμένεις την κύρωση του χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

μπηκε και η Χαλκιδική

 

https://dasarxeio.com/dasikoi_xartes/

 

ειναι και στους χαρτες

 

http://gis.ktimanet.gr/wms/forestsuspension/default.aspx

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ για να βάλεις την άδεια μέσα θα σου ζητήσει τελεσιδικία πράξης χαρακτηρισμού. Χρονικά δεν προλαβαίνεις εκτός και αν η περιοχή ήδη έχει χαρακτηριστεί με απόφαση της Υπηρεσίας, οπότε θα σου δώσει το απαιτούμενο αποδεικτικό. Άρα, ετοιμάζεις τα υπόλοιπα που αφορούν την άδεια και περιμένεις την κύρωση του χάρτη.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Πήγα σήμερα από τη Δ.Δασών (Ιωαννίνων) και με ενημέρωσαν πως περιμένουν από μέρα σε μέρα οδηγία που να τους επιτρέπει να δίνουν κάποιο "προσωρινό" έγγραφο για τις περιπτώσεις ΑΑ, ώστε να μην χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι την κύρωση. 

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Θα  παρακαλούσα  κάποιον  να  μου πει  γιατί  μερικά  DXF   αρχεία  κλειστής  γραμμής ( polyline)  τα  δέχεται  και  τα  καταχωρεί   το  σύστημα  και  μερικά  όχι  ????

 

Επίσης  πως  φτιάχνω  και  από  που  τα  txt   αρχεία   και  πως  τα  σώζω !  θέλω  όλη  την  διαδικασία  εξ αρχής  καθ ότι  αδαής !  ευχαριστώ !

Δοκίμασε να "καθαρίσεις" το σχέδιο με Purge και θα την πάρει  την LWPOLYLINE.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.