Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανάρτηση Δασικών Χαρτών περιοχών Καβάλας, Πιερίας, Μεσσηνίας, Ευβοίας


stesta

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Παράταση έως τις 27 Ιουλίου στους δασικούς χάρτες για την υποβολή αντιρρήσεων, αιτήσεων πρόδηλων σφαλμάτων και αιτήσεων εξαγοράς ή έγκρισης επέμβασης

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=4890&language=el-GR

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παράταση έως τις 27 Ιουλίου στους δασικούς χάρτες για την υποβολή αντιρρήσεων, αιτήσεων πρόδηλων σφαλμάτων και αιτήσεων εξαγοράς ή έγκρισης επέμβασης

 

 

Ευχαριστούμε πολύ για ενημέρωση

Αντε να δούμε και για τον 4178

Link to comment
Share on other sites

 

Παράταση έως τις 27 Ιουλίου στους δασικούς χάρτες για την υποβολή αντιρρήσεων, αιτήσεων πρόδηλων σφαλμάτων και αιτήσεων εξαγοράς ή έγκρισης επέμβασης

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/10089026.pdf

Edited by akisstasis
Link to comment
Share on other sites

Ανάρτησαν στο κτηματολόγιο και οι Δήμοι τα όρια των οικισμών

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΙΑΓΡΑΨΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ

 

και δάση και πδ τα πάντα ,  δεν μπορούμε πλέων ούτε αντίρρηση να κάνουμε,

 

τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση?

 

μπορώ να βάλω τον μηχανικό τώρα και να μου βγάλει άδεια σε έκταση που ήταν ολοφάνερα δασική,

 

τι γίνετε ρε παιδιά με αυτούς μας έχουν τρελάνει ?

 

άσε το άλλο,

 

πληρώσαμε τον μηχανικό να μας φτιάξει νέο τοπογραφικό με στίγματα πλέον

 

γιατί λέει δεν θα κάναν την αίτηση διαφορετικά δεκτή :confused: 

 

και τώρα δεν ειναι πλέον δασικό!!!!!!!!!

 

ποίος μπορεί να βγάλει άκρη?????

 

εχω μέσα στο κτήμα εντός οικισμού 4 πεύκα τα κόβω??????

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχές που υφίστανται εγκεκριμένα σχέδια πόλεως καθώς και οριοθετημένοι οικισμοί δεν υπάγονται στην υφιστάμενη διαδικασία ανάρτησης των δασικών χαρτών, δεδομένου ότι για την οριοθέτησή τους έχει προηγηθεί έλεγχος των δασικών εκτάσεων. Αντιθέτως, αν πρόκειται για οικισμό προ '23 που δεν έχουν καθοριστεί τα όριά του, δεν έχει αναρτηθεί ο δασικός χάρτης προκειμένου να μην υπάρχουν καθυστερήσεις στην όλη διαδικασία των αντιρρήσεων καθώς ο όγκος των αντιρρήσεων σε τέτοιες περιπτώσεις ,όπως είναι λογικό, θα ήταν πιο μεγάλος και σύνθετος.

 

Για την ισχύουσα διαδικασία των αντιρρήσεων η σύνταξη τοπογραφικού δεν είναι απαραίτητη αλλά προσωπικά το συνιστώ προκειμένου ο ιδιοκτήτης να έχει μια ακριβή εικόνα των ορίων του, προκειμένου να μην αναγκαστεί να υποβάλλει αντίρρηση και για κομμάτια που δεν του ανήκουν. Σε οποιαδήποτε άλλη πράξη με δασαρχείο (πχ εξαγορά) είναι απαραίτητο το εξαρτημένο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ 87. Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς ακριβώς με το τοπογραφικό με στίγματα αλλά φαντάζομαι εννοείς να είναι εξαρτημένο, οπότε καλώς το έκανες μιας και θα σου είναι χρήσιμο για οτιδήποτε το χρειαστείς.

 

Για να κόψεις τα πεύκα σου, πρέπει να απευθυνθείς στο μηχανικό σου ώστε να εκδοθεί μια άδεια μικρής κλίμακας για την κοπή αυτών των δέντρων από την ΥΔΟΜ της περιοχής σου.

Edited by Van_pan
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αρκετούς πελάτες πουν έχουν αρχίσει να φορτώνουν από το γεγονός ότι πρέπει να περιμένουν τις απανωτές παρατάσεις στους δασικούς χάρτες για να προχωρήσουν σε άδεια δόμησης και μάλιστα σε περιοχές καθαρά ΑΑ , υπάρχει δυνατότητα πριν την κύρωση των δασικών χαρτών να λάβουν κάποιο έγγραφο από δ/νσης δασών ώστε να προχωρήσουν . Μου είπε ο δ/της του πολεοδομικού γραφείου ότι με ένα τέτοιο έγγραφο δε θα είχε πρόβλημα να εκδώσει Α.Δ. Έχετε ακούσει κατι σχετικά ? 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

γεοργιε, καλημερα...

να τον ρωτησεις..

με εξουσιοδοτηση ποιας διαταξης νομου

εχει το "δικαιωμα" να δεχθει ενα εγγραφο

για το οποιο   ουτε και ο εκδοτης  εχει  δικαιωμα  να το εκδοσει..

 

 

[εγω μαζι σας ειμαι...βεβαιως  βεβαιως...]

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Δημήτρη το έγραψα μήπως έχει βγει κάτι σχετικό (διάταξη - εγκύκλιος ) και το έχασα τώρα που είμαι στα βουνά και στα Λαγκάδια για μετρήσεις Βλέπω σε πολλούς πελάτες μου το μάτι τους να αγριεύει (μερικοί περίμεναν για πράξη χαρακτηρισμού πάνω από 2 χρόνια και δεν προχωρούσαν στο δασαρχείο ,  λόγο και της επικείμενης ανάρτησης )  και είπα να ρωτήσω 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.