Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανάρτηση Δασικών Χαρτών περιοχών Καβάλας, Πιερίας, Μεσσηνίας, Ευβοίας


stesta

Recommended Posts

Καλημέρα και καλός σας βρήκα  ,

 

ψάχνοντας στο ίντερνετ για το χάος με τούς δασικούς αλλά και την εφαρμογή του κτηματολογίου βρήκα το φόρουμ και θέλω να κάνω την εξής ερώτηση ,

 

εχω οικόπεδο το οποίο το χαρακτήρισαν δασικό με τελεσίδικη πράξη ΠΔ  γιατί έχουν βάλει τα όρια λάθος

 

και το οποίο συνορεύει πράγματι με  δάσος

 

το οικόπεδο καλλιεργείτε και έχει μέσα ελιές άνω των 100 χρόνων , 

 

το θέμα είναι ότι μπαίνοντας στην εφαρμογή να υποβάλω την αντίρρηση (δοκιμαστικά)  βάζοντας τις συντεταγμένες με αρχείο τχτ αλλά και διαγραμμίζοντας το με την εφαρμογή του χάρτη του κτηματολογίου ενώ με πηγαίνει πάνω από το οικόπεδο μου βγάζει διευκρίνηση ότι είναι εκτός ΟΤΑ δηλαδή δεν είναι εντός του δασικού ,

 

 

είχα πάει και στο δασαρχείο και μου είπαν ότι πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ηλεκτρονικά και μου έδειξαν και τον χάρτη που είχαν στο αρχείο τούς και πράγματι ήταν μέσα στο δασικό το οικόπεδο μου και χαρακτηριστικά μου είπαν ''λάθη γίνονται''  

 

τι κάνω ? 

 

το ότι είναι χαρακτηρισμένο ΠΔ με τελεσίδικη πράξη δεν μπορώ να υποβάλω αντίρρηση για τα όρια ?

 

να υποβάλω μήνυση?

Link to comment
Share on other sites

να διαβασεις το πιο πανω #128

 

στα "εδω" , τις οδηγιες απο Γαλανη και Διαμαντη

 

μαλλον εισαι στην κατηγορια ειδικων περιπτωσεων [σελ. 11] που υποβαλλεις "ιδιοχειρως"

και χωρις παραβολο

 

και, επειδη, οι ανω αναφορες ειναι  απο τις αρχικες αναρτησεις δασικων χαρτων

και πολλα διαβασαμε για "αλλαγες" και "βελτιωσεις"...

 

να ανοιξεις το σαιτ  του δικου σου Δασαρχειου, μηπως εχει κατι πιο προσφατο.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

να διαβασεις το πιο πανω #128

 

στα "εδω" , τις οδηγιες απο Γαλανη και Διαμαντη

 

μαλλον εισαι στην κατηγορια ειδικων περιπτωσεων [σελ. 11] που υποβαλλεις "ιδιοχειρως"

και χωρις παραβολο

 

και, επειδη, οι ανω αναφορες ειναι  απο τις αρχικες αναρτησεις δασικων χαρτων

και πολλα διαβασαμε για "αλλαγες" και "βελτιωσεις"...

 

να ανοιξεις το σαιτ  του δικου σου Δασαρχειου, μηπως εχει κατι πιο προσφατο.

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

«Καμπανάκι» ΠΟΜΙΔΑ για δασικούς χάρτες -Ποιες περιουσίες κινδυνεύουν με δήμευση

http://www.b2green.gr/el/post/43759/

 

εδώ λεει

<<........Οι πολίτες είναι ''παγωμένοι'' και μέχρι προχθές δεν ήξεραν ξέρουν τι να κάνουν αφού το ίδιο το Υπουργείο δεν είχε αποφασίσει ακόμα τι θα γίνει με διάφορα τεχνικά θέματα που έχουν προκύψει. Για παράδειγμα, αναφέρουμε τις εκτάσεις που αναφέρονται ως αναδασωτέες ενώ ο δασικός χάρτης τις δείχνει ανέκαθεν αγροτικές, καθώς και πολλές άλλες περιπτώσεις. Ευτυχώς στο θέμα αυτό δώσατε λύση, αλλά θεωρούμε ότι υπάρχουν και άλλα θέματα (πχ κτίσματα που έχουν πολεοδομική άδεια, χωρίς άδεια από το δασαρχείο και στο δασικό χάρτη οι εκτάσεις αναφερόμεναι ως ΔΑ εκχερσωμένοι αγροί)....>>

 

1. Ποιά λύση δώθηκε σε αυτό και που είναι γραμμένη ? Ουσιαστικά είναι αυτά που έχουν κυρια χρήση= ΑΝ, και επιπλέον πληροφορία= ΑΑ ?

 

 

2. 

http://www.b2green.gr/el/post/43765/

Δασικοί Χάρτες – 21 Απαντήσεις σε Ερωτήματα Πολιτών

εδώ κάπου λέει <<12. Τι γίνεται αν μία μη δασική ιδιοκτησία εμφανίζεται μέσα στα όρια αναδασωτέας περιοχής;

Οι πολίτες θα πρέπει να απευθυνθούν στο δασαρχείο, ώστε να ζητήσουν την τροποποίηση της απόφασης αναδάσωσης. Δεν υπάρχει νόημα να υποβάλλουν αντίρρηση>>

 

Δηλαδή τα ΑΝ (και επιπλέον πληροφορία ΑΑ), δεν υποβάλλουν αντίρρηση και πάνε δασαρχείο ή κατάλαβα λάθος? και ώς πότε? και απαιτούνται έξοδα?

Edited by katrmp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Aν  θα  μπορούσε  κάποιος  να  βοηθήσει  και  τη  νέα  γενιά  των  μηχανικών !!!!! 

Ευχαριστώ  προκαταβολικά . 

Eχω  ένα  πρόβλημα  με  το  αρχείο  DXF   και  θέλω  βοήθεια !

  

Όταν  περνάω  τις  μετρήσεις  από  το  GPS  και  κάνω  το  τοπογραφικό και  αμέσως  μετά  φτιάχνω ένα  νέο  dxf    αρχείο  με  την  polyline  του   περιγράμματος  αυτό  ΄στη  συνέχεια  μπορεί  να  περάσει  στους  δασικούς  χάρτες  και  δεν  υπάρχει  κανένα  πρόβλημα !  Όταν  όμως  περάσω  το  αρχείο  dwg  πάνω  σε  ορθοφωτοχάρτη  του  2007  που  έχω  μερικούς  από  δανεισμό  φίλου και  μετά  πάω  να  φτιάξω  αρχείο  dxf  αυτό  γίνεται  τεράστιο  ξεπερνάει  τα  1000 mb  και  αυτό  δεν  μπορεί  μετα  να  καταχωρηθεί  στους  δασικούς  χάρτες !!!!!!!

 

Προφανώς  όταν  το  αρχικό  αρχείο  dwg  που  είναι  περίπου  50  Mb   μόλις  το  τοποθετώ  με  paste  στον  ορθοφωτοχάρτη  " φορτώνεται"  και  με  κάποια  άλλα  αρχεία  από  τους  ορθοφωτοχάρτες  γίνεται  τεράστιο  και  δεν  μπορεί  μετά  σαν  dxf  να  περάσει  στους  αναρτημένους  δασικούς  χάρτες !!!!!

 

Εδώ  θέλω  τη  βοήθεια κάποιου  συναδέλφου  για  το  τι  πρέπει  να  κάνω  ώστε  το  dxf  μου που  σώζω  κανονικά  σε  νέο  αρχείο  να  παραμένει  μικρό  αρχείο !!!!  

 

Συνάδελφε καλη αρχή. Το ερώτημα σου δεν αφορά το συγκεκριμένο θέμα, δλδ την είδηση της ανάρτηση των δασικών χαρτών. Θέσε το ερώτημα σου στην ορθή κατηγορία, κάποια σχετική με AutoCAD .

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

https://dasarxeio.com/2017/02/22/1829-3/

 

Για μια περιπτωση με χαρακτηρισμο ΑΝ και επιπλεον πληροφορια ΑΑ, απο το δασαρχειο ΑΧΑΙΑΣ μου ειπαν οτι δε χρειαζεται να κανω τιποτα και

οτι θα το διορθωσουν οι ιδιοι, με βαση το παραπανω εγγραφο.

 

Το θεμα ειναι.... ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κανεις ενσταση; ή απλα ειναι υπερβάλοντας ζηλος;

Γιατι θα ηθελα να ειμαι κατοχυρωμενη εστω και με μια ενσταση....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το παραπάνω έγγραφο ξεκαθαρίζει και γραπτώς ότι δεν αποτελεί αντικείμενο αντίρρησης η περιοχή που έχει κηρυχθεί αναδασωτέα.

"Επισηµαίνεται  ότι  στις  περιοχές  που  είναι  κηρυγµένες  ως  αναδασωτέες  εκτάσεις,  ανεξαρτήτως ειδικού 
χαρακτήρα  ή  µορφής  αυτών,  δεν  υποβάλλονται  αντιρρήσεις  αναφορικά  µε  την  απόφαση  αναδάσωσης, 
εφόσον  γι’  αυτές  οφείλεται  από  πλευράς  διοίκησης  η  ενέργεια  της  ανάκλησής  τους  (µερικής  ή  ολικής)"
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα σε επίπεδο προφορικό από τα ΣΥΑΔΧ οι προϊστάμενοι μας έλεγαν αυτό που ήρθε γραπτώς. Από κει και πέρα το να απαγορεύεται να κάνεις ένσταση σε τμήμα χαρακτηρισμένο ΑΝ δε νομίζω ότι το απαγορεύει κανείς. Απλά είναι εκτός αντικειμένου διότι οι αποχαρακτηρισμοί θα γίνουν από τις δ/νσεις δασών και δεν θα εξεταστούν αντιρρήσεις ακόμη και αν έχουν γίνει. Άρα, αυτό που προσωπικά καταλαβαίνω είναι ότι και επισήμως το έγγραφο λέει ότι αντιρρήσεις κατά του ΑΝ είναι εκτός.

Link to comment
Share on other sites

ερχεται

"νομοθετικη πρωτοβουλια"

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500132915

 

[για παραταση δεν ειπαν τπτ...-ακομα

 

μαλλον, αυτη, θα χρειαστει  "νεα νομοθετικη πρωτοβουλια"..."] :smile: :-)

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.