Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανάρτηση Δασικών Χαρτών περιοχών Καβάλας, Πιερίας, Μεσσηνίας, Ευβοίας


stesta

Recommended Posts

εμφανίζεται κανονικά. μόλις ξαναείδα

σε πιό λινκ? εμένα δεν μου εμφανίζει το κουτάκι που έγραφε  <<45>>

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Α! ενταξει. Αυτο  μου το βγάζει και εμένα. Απλά την Παρασκευη και το Σάββατο αντί για αυτο το σχήμα είχε κουτάκι που μέσα έγραφε <<45>>. Ποιός  ξέρει γιατί το άλλαξαν

Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχές που έχουν κηρυχθεί αναδασωτέες (κωδικός χάρτη ΑΝ) με επιπλέον πληροφορία χάρτη "ΑΑ" (Άλλης μορφής έκταση στην ιστορική & στην πρόσφατη περίοδο Η έκταση χαρακτηρίζεται «Μη Δασική») οι ιδιοκτήτες απαιτείται να ασκήσουν αντιρρήσεις;

Σε κάποιες από αυτές τις ιδιοκτησίες έχουν τελεσιδικήσει πράξεις χαρακτηρισμού μη δασικών εκτάσεων κατόπιν απόφασης επιτροπής σε ατομικές αιτήσεις για χαρακτηρισμό πριν την ανάρτηση δασικών χαρτών. Αυτό σημαίνει ότι κάθε ιδιοκτησία πριν την ανάρτηση δασικών χαρτών, χαρακτηριζόταν μη δασική,  μεμονωμένα, κατόπιν αίτησης και ολοκλήρωσης της σχετικής διαδικασίας.

- Αν τελικά απαιτείται άσκηση αντίρρησης, απαιτείται να αποσταλεί και φυσικός φάκελος, ή ο ιδιοκτήτης καλύπτεται μέσα από την ηλεκτρονική εφαρμογή της ΕΚΧΑ (μετά την πληρωμή σχετικού παράβολου);

- Σε περίπτωση κατά την οποία απαιτηθεί φωτοερμηνεία για υποστήριξη της άσκησης αντίρρησης, ώστε να στοιχειοθετηθεί ιστορικά ότι η ιδιοκτησία δεν ήταν δασική έκταση, αυτή την υπογράφει δασολόγος αποκλειστικά, ή μπορεί και μηχανικός (π.χ τοπογράφος); Υπάρχει θέμα επαγγελματικού δικαιώματος;

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι, ειδικά στις χαρακτηρισμένες ως ΑΝ εκτάσεις χωρεί και το εκ του νόμου δικαίωμα αντίρρησης από συλλόγους, οργανώσεις ή φορείς γενικά ...

Link to comment
Share on other sites

απο το διαδικτυο

 

ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΑΣΙΚΩΝ ΧΑΡΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ! ! !

 

(Για τις αντιρρήσεις των δασικών χαρτών σας ενημερώνουμε ότι με βάση το άρθρο 10 του Π.Δ 344/2000 (ΦΕΚ Α' 297/2000), δικαίωμα ΦΩΤΟΕΡΜΗΝΕΙΑΣ για δασικούς κτηματολογικούς κλπ σκοπούς έχουν  Μ Ο Ν Ο  ΔΑΣΟΛΟΓΟΙ ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ.

 

Τεχνολόγοι Δασοπονίας ή άλλες ειδικότητες Μηχανικών κάθε είδους ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΜΕΛΕΤΕΣ ΦΩΤΟΕΡΜΗΝΕΙΑΣ)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη. Βρήκες μήπως και το αν απαιτείται και φυσικός φάκελος για την αντίρρηση ή αρκεί  η υποβολή αντίρρησης μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής της ΕΚΧΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.