Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάρτηση Δασικών Χαρτών περιοχών Καβάλας, Πιερίας, Μεσσηνίας, Ευβοίας


Recommended Posts

Σε απάντηση δικού μου προηγούμενο ερωτήματος και για όποιον έχει την ίδια απορία παραθέτω το παρακάτω έγγραφο και απομονώνω την εξής φράση Από αυτούς στις διατάξεις της Δασικής Νομοθεσίας υπάγονται οι ΔΔ, ΑΔ, ΔΑ, ΠΔ, ΑΝ, ΠΧ, ΧΧ, ΧΑ & ΑΧ και δεν υπάγονται οι ΑΑ και ΠΑ.

Οδηγίες Δασαρχείου Καλαμάτας.pdf

Edited by Van_pan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το παίξω ξερόλας (αφού δεν είμαι δασολόγος), θεωρώ ότι δεν είναι 100% ορθά αυτά που γράφει.

Από συζήτηση με δασολόγο άλλου δασαρχείου μου ανέφερε ότι ο χαρακτηρισμός ΑΔ (δασωθέντες αγροί) είναι πιθανό στην επιτροπή αντιρρήσεων να ανατραπεί. Αρκεί προφανώς να υπάρχει "δυνατό" υπόμνημα.

Επίσης μελετώντας άρθρα στο πολύ καλό σαιτ dasarxeio.com, οι ιδιωτικές και πεδινές χορτολιβαδικές εκτάσεις δεν εμπίπτουν στις δασικές διατάξεις.

Όσον αφορά τις ΑΝ. Πράγματι αν μια έκταση χαρακτηριστεί αναδασωτέα, όπως έχω γράψει σε άλλο ποστ είναι το χειρότερο (δεν επιτρέπεται καν πράξη χαρακτηρισμού). Όμως υπάρχει περίπτωση στο λεκτικό της κήρυξης να αναφέρει ότι από την έκταση που κηρύσσεται αναδασωτέα (και είναι μια ευρεία έκταση) εξαιρούνται οι υπάρχουσες αγροτικές εκτάσεις. Άρα θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα για μια έκταση με πρωτεύοντα χαρακτηρισμό ΑΝ και δευτερεύοντα ΑΑ να υποβληθεί αντίρρηση. Αλλά μάλλον το σύστημα δε θα το επιτρέπει (κακώς). Από την άλλη θα έπρεπε αυτό να το είχε κάνει ήδη η αρμόδια υπηρεσία, άλλωστε είναι πανεύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν είναι ΑΝ και ΑΑ δεν θα μπορεί να προσβάλει αντίρρηση ? Αφού και πριν μπορούσε , δηλαδή να κάνει άρση του αναδασωτέου (πριν τους δασικούς χάρτες)  Ήδη έχει γίνει σε παλαιότερη δική μου περίπτωση που ήθελα να βγάλω άδεια επισκευής καλυβιού σε καλλιεργήσιμο βάση της Α/Φ του 45 Δεν ξέρω την διαδικασία γιατί πρότεινα σε δασολόγο να πάει ο πελάτης και αυτός έκανε την όλη επιμέλεια.  Εγώ μόνο τα τοπογραφικά διαγράμματα .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να το παίξω ξερόλας (αφού δεν είμαι δασολόγος), θεωρώ ότι δεν είναι 100% ορθά αυτά που γράφει.

Από συζήτηση με δασολόγο άλλου δασαρχείου μου ανέφερε ότι ο χαρακτηρισμός ΑΔ (δασωθέντες αγροί) είναι πιθανό στην επιτροπή αντιρρήσεων να ανατραπεί. Αρκεί προφανώς να υπάρχει "δυνατό" υπόμνημα.

Επίσης μελετώντας άρθρα στο πολύ καλό σαιτ dasarxeio.com, οι ιδιωτικές και πεδινές χορτολιβαδικές εκτάσεις δεν εμπίπτουν στις δασικές διατάξεις.

 

Επειδή όντως είναι διφορούμενο, σύμφωνα με το έγγραφο οικ. 1333383/6586/2015 ισχύει αυτό που λες:

 

«… έκταση χορτολιβαδική ή βραχώδης/πετρώδης της περίπτωσης 5α ή 5β της παραγράφου 5 του άρθρου 3 του νόμου 998/1979 ως ισχύει (ανάλογα), που λόγω της αναγνώρισής της ως ιδιωτικής σύμφωνα με… (αναφέρεται ο τρόπος της αναγνώρισης σύμφωνα με το άρθρο 10 του νόμου 3208/2003 ως ισχύει) υπάγεται στην παράγραφο 6 του άρθρου 3 του νόμου 998/1979 ως ισχύει, μην εμπίπτουσα στις προστατευτικές διατάξεις της δασικής νομοθεσίας».

 

 

 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε γιατί λείπει αυτήν την στιγμή από την εφαρμογή ο ορθοφωτοχάρτης του 1945 ? 

Link to comment
Share on other sites

περίπτωση:

ΔΑ.

η έκταση είναι 15στρεμ.

υπάρχει συμβόλαιο του 1962 για τα 7 στρεμ.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας.

έχει νόημα να υποβάλλει αντίρρηση και για τα 15στρεμ ενώ ''καλύπτεται'' από το συμβόλαιο μόνο για τα 7?

κ με ποια επιχειρήματα? 

Κ επειδή ακούστηκε κάπου κι αυτό και δεν έχω ακόμα ενημερωθεί, 

τα υπόλοιπα 8 που φαίνεται να χάνει, υφίσταται δυνατότητα να τα νοικιάσει ή αγοράσει?

Link to comment
Share on other sites

Ο χαρακτηρισμός ΔΑ, πρακτικά σημαίνει παράνομη εκχέρσωση.

Για το ΣΤΕ μας "άπαξ δάσος πάντα δάσος".

Όπως σωστά αναφέρει ο υπουργός και οι διευθυντές δασών η ανάρτηση των δασικών χαρτών αφορά μόνο το χαρακτηρισμό της έκτασης και όχι το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Όμως αν μια έκταση εμπίπτει στις δασικές διατάξεις (όπως οι ΔΑ), πρώτον δεν μπορεί να αξιοποιηθεί για οικιστική ή άλλη χρήση και δεύτερον ανάλογα την περιοχή σημαίνει έμμεση μεταβολή κυριότητας.

Στην περίπτωση σου αν η έκταση βρίσκεται στη Μεσσηνία εκτός Μάνης, ισχύει το αμάχητο τεκμήριο του δημοσίου. Δηλαδή θα πρέπει να τεκμηριώνεται κυριότητα από το 1885 (μια 30ετία πρίν το 1915). Αν βρίσκεται στη Μάνη τότε δεν ισχύει το αμάχητο και θεωρητικά το δημόσιο θα πρέπει αυτό να αποδείξει ότι έχει κυριότητα στις εκτάσεις που εμπίπτουν στις δασικές διατάξεις (όχι δύσκολο εφόσον οι περισσότεροι Μανιάτες δεν έχουν τίτλο αλλά "χωρίς στελέχωση πως μπορεί να γίνει κτλ" :wink: )

Επομένως αν η έκταση αξίζει, καλό θα είναι να υποβάλει αντίρρηση για όλη την έκταση και να βρεί δασολόγο έμπειρο για να συντάξει υπόμνημα που να αντικρούσει το δασικό χαρακτήρα του 1945.

Θεωρητικά υπάρχει νομικό πλαίσιο υπό προυποθέσεις αγοράς εκχερσωμένων δασικών εκτάσεων. Ο δασάρχης Μεσσηνίας μίλησε για ποσό που θα είναι "στα" 700€/στρέμμα (δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να κρίνω αν είναι ορθά αυτά που λέει). Καλύτερα όμως να μην περιμένει κάτι τέτοιο και να ξεκινήσει από τις αντιρρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο χαρακτηρισμός ΔΑ, πρακτικά σημαίνει παράνομη εκχέρσωση.

Για το ΣΤΕ μας "άπαξ δάσος πάντα δάσος".

Όπως σωστά αναφέρει ο υπουργός και οι διευθυντές δασών η ανάρτηση των δασικών χαρτών αφορά μόνο το χαρακτηρισμό της έκτασης και όχι το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Όμως αν μια έκταση εμπίπτει στις δασικές διατάξεις (όπως οι ΔΑ), πρώτον δεν μπορεί να αξιοποιηθεί για οικιστική ή άλλη χρήση και δεύτερον ανάλογα την περιοχή σημαίνει έμμεση μεταβολή κυριότητας.

Στην περίπτωση σου αν η έκταση βρίσκεται στη Μεσσηνία εκτός Μάνης, ισχύει το αμάχητο τεκμήριο του δημοσίου. Δηλαδή θα πρέπει να τεκμηριώνεται κυριότητα από το 1885 (μια 30ετία πρίν το 1915). Αν βρίσκεται στη Μάνη τότε δεν ισχύει το αμάχητο και θεωρητικά το δημόσιο θα πρέπει αυτό να αποδείξει ότι έχει κυριότητα στις εκτάσεις που εμπίπτουν στις δασικές διατάξεις (όχι δύσκολο εφόσον οι περισσότεροι Μανιάτες δεν έχουν τίτλο αλλά "χωρίς στελέχωση πως μπορεί να γίνει κτλ" :wink: )

Επομένως αν η έκταση αξίζει, καλό θα είναι να υποβάλει αντίρρηση για όλη την έκταση και να βρεί δασολόγο έμπειρο για να συντάξει υπόμνημα που να αντικρούσει το δασικό χαρακτήρα του 1945.

Θεωρητικά υπάρχει νομικό πλαίσιο υπό προυποθέσεις αγοράς εκχερσωμένων δασικών εκτάσεων. Ο δασάρχης Μεσσηνίας μίλησε για ποσό που θα είναι "στα" 700€/στρέμμα (δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να κρίνω αν είναι ορθά αυτά που λέει). Καλύτερα όμως να μην περιμένει κάτι τέτοιο και να ξεκινήσει από τις αντιρρήσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Πες όμως ποιο είναι το νομικό πλαίσιο που αναφέρεσαι.

Ο δασάρχης Μεσσηνίας είναι ''νόμος'' που μπορεί να ορίζει διαδικασία ή και ποσό ανα στρέμμα??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πρόχειρα μπορώ να σου πω το ΦΕΚ 159Α/2014 άρθρο 47. Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι άλλο μεταγενέστερο (ο Δημήτρης θα ξέρει). Εκεί μιλάει για 1/3 της ανκτικειμενικής.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδερφοι μιας και το ζήτημα των δασικών χαρτών έχει γίνει εφιάλτης εχω μια απορία :

Σε πολλές περιπτώσεις που υπάρχει κάλυψη του δασικού χάρτη πάνω σε κτήρια με ΟΑ θα πρέπει να γίνει αντίρρηση σύμφωνα με τον Ν. 4389

Συγκεκριμένα στο άρθρο Άρθρο 154 παρ.1 :

... Για τις οικοδομικές άδειες οι οποίες έχουν εκδοθεί πριν την έναρξη ισχύος του ν. 4030/2011, οι οποίες δεν έχουν ανακληθεί ή ακυρωθεί, εφαρμόζονται τα προβλεπόµενα στις διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου της παρούσας
μόνον για
ακίνητα ή τμήματα αυτών που πληρούν τους όρους αρτιότητας σύµφωνα µε το ισχύον καθεστώς κατά το χρόνο έκδοσης της σχετικής άδειας.

Αν στα  κτήρια αυτά  υπάρχουν  αυθαίρετες υπέρβασης δόμησης,κάλυψης κτλ, θα πρέπει να γίνει πρώτα υπαγωγή στον 4178

για να θεωρηθεί η έγκυρη η αντίρρηση ?

Κάθε διευκρίνηση δεκτή. Ευχαριστώ.

Edited by nexus6
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.