Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

10% από ΗΜΜΥ Ξάνθης σε Μηχανολόγων ΤΕΙ Πειραιά


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Όπως διαβάσατε σκέφτομαι μήπως διακόψω, μετά από δύο χρόνια τις σπουδές μου στο τμήμα των Ηλεκτρολόγων στο πολυτεχνείο της Ξάνθης, γυρίσω στο πατρικό μου στην Αθήνα και αρχίσω σπουδές στο τμήμα Μηχανολόγων (λογικά) στο ΤΕΙ Πειραιά.

Οι λόγοι είναι πολλοί αλλά κάποιοι βασικοί ειναι: Η μεγάλη δυσκολία και απαιτητικότητα των μαθηματων εδώ στην Ξάνθη, επίσης τα μαθήματα είναι όλα θεωρητικά και δεν νιώθω πως μαθαίνω κάτι ουσιαστικό παρά "σκόρπιες" γνώσεις κάτι που δε με κινητοποιεί να διαβάσω και με ¨απομακρύνει από τη σχολή. Νιώθω πως θα βγω από το εδω μετά απο σιγουρα 7 χρόνια και το μόνο που θα έχω θα είναι ένα πτυχίο με βαρύτητα αλλά δε θα γνωρίζω τίποτα για να πιάσω μια δουλεια. 

Ακόμα είμαι μακριά από τους δικούς μου, κοστίζω πολλά χρήματα στην οικογένειά μου, που ναι μεν μπορεί να με υποστηρίξει στα χρόνια των σπουδών μου, αλλά θα μπορούσαν αυτά τα χρήματα να πανε κάπου αλλου.. 

Προτιμώ την Αθήνα πολύ περισσότερο από την Ξάνθη, όχι ότι δεν είναι ωραία εδώ στην Ξάνθη, αλλά νοιώθω σαν να είμαι στην εξοχή, δεν μπορώ να την δω σαν ΄"βάση" και σαν την πλεον "μονιμη κατοικια" μου για τα επόμενα χρόνια. Η άποψη μου είναι πως αν είσαι επαρχία για σπουδές, πρέπει να σου αρέσει η σχολή για να νιώθεις καλά και για να μη νιώθεις πως χάνεις το χρόνο σου. Αυτό γιατί καλώς ή κακώς το μόνο που έχεις να κάνεις επαρχία είναι η σχολή, ούτε χρήματα για κάτι άλλο παίζουν αλλά ούτε και χρόνος ειδικά στο τμήμα μου. Οπότε αν δεν είσαι ικανοποιημένος με τη σχολή, προσπαθείς πολύ και ίσα που βγαίνεις από πάνω στα μαθήματα, τι να κάτσεις να κάνεις τόσα χρόνια..

 

Στην περίπτωση που έρθω Αθήνα, ναι θα έχω χάσει δυο χρόνια και χρήματα, αλλά πιστεύω πως ίσως βρω λίγο καλύτερα αυτό που ψάχνω σε κάποιο τει. Δηλαδή μια σχολή μηχανικών με γνώσεις πρακτικές και βεβαια τις απαραίτητες θεωρητικές. Που να μπορώ να ανταπεξέρχομαι πιο εύκολα και ας έχω το κόστος του "κατώτερου" πτυχίου. Αν καταφέρω να τελειώσω τη σχολή σύντομα, τότε ίσως πάω στο εξωτερικό για ένα μεταπτυχιακό στον τομέα που θέλω ακριβώς, αλλά για αυτό βλέπουμε..
Στο μέλλον θέλω να ασχοληθώ με κάτι σχετικό με μηχανες- ενέργεια, είτε είναι μηχανοκίνητα οχήματα, είτε με πλοία, δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Μου αρέσει η μηχανική, να έχω δηλαδή μηχανικές γνώσεις, πως δουλεύει κάτι, πως μπορώ να κατασκευάσω κάτι. Ο λόγος που μπήκα στο Πολυτεχνείο ήταν καθαρά λόγω άγνοιας, δεν ήξερα τι να κάνω, απλά μου άρεσαν μηχανικά πράγματα, έγραψα "καλά", με έσπρωξαν καθηγητές και γονείς και μπήκα στο πολυτεχνείο. 

Χωρίς να πολυλογώ (που ήδη έκανα..) θέλω να ακούσω κάποιες γνώμες από οποιονδήποτε αλλά κυρίως από άτομα του τομέα της Μηχανικής, είτε φοιτητές των αντίστοιχων τμημάτων είτε επαγγελόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάρεις οποιαδήποτε, ίσως μη αντιστρέψιμη απόφαση, δώσε λίγο χρόνο προκειμένου να κρίνεις καλύτερα τις επιλογές σου και να πάρεις τη καλύτερη απόφαση.

Εσύ μόνο μπορείς να αποφασίσεις τι είναι καλύτερο για σένα. Γνώμη μου, το τμήμα των ηλεκτρολόγων που είσαι είναι κορυφαίο τμήμα τεχνολογίας αιχμής. Στο χέρι των φοιτητών και μελλοντικά αποφοίτων είναι πως θα χρησιμοποιήσουν τη σχολή τους. Η σχολή αυτή σε "οπλίζει" με δυνατότητες σε αρκετά υποσχόμενους τομείς, αν βρεις ενδιαφέρον να τους ακολουθήσεις βέβαια. Η όποια απόφαση σου θα είναι η καλύτερη αν τη στηρίξεις και αν είναι σίγουρα αυτή που θέλεις. Σου εύχομαι το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάρεις οποιαδήποτε, ίσως μη αντιστρέψιμη απόφαση, δώσε λίγο χρόνο προκειμένου να κρίνεις καλύτερα τις επιλογές σου και να πάρεις τη καλύτερη απόφαση.

Εσύ μόνο μπορείς να αποφασίσεις τι είναι καλύτερο για σένα. Γνώμη μου, το τμήμα των ηλεκτρολόγων που είσαι είναι κορυφαίο τμήμα τεχνολογίας αιχμής. Στο χέρι των φοιτητών και μελλοντικά αποφοίτων είναι πως θα χρησιμοποιήσουν τη σχολή τους. Η σχολή αυτή σε "οπλίζει" με δυνατότητες σε αρκετά υποσχόμενους τομείς, αν βρεις ενδιαφέρον να τους ακολουθήσεις βέβαια. Η όποια απόφαση σου θα είναι η καλύτερη αν τη στηρίξεις και αν είναι σίγουρα αυτή που θέλεις. Σου εύχομαι το καλύτερο...

Εκτιμώ πολύ την απάντησή σου. Να είσαι σίγουρος πως θα το έχω σκεφτεί πολυ καλά πριν πάρω οποιαδήποτε απόφαση, γι αυτό κιόλας έχω γράψει σε κάποια φόρουμ, ώστε να ακούσω διάφορες γνώμες.

Σίγουρα έχει κύρος η σχολή και βαρύτητα το πτυχίο, το θέμα είναι πως τα μαθήματα που διδάσκονται είναι πολύ προχωρημένα και πάντα νιώθω πως μαθαίνω πράγματα πολύ πιο "μετά" από αυτά που γνωρίζω. Λείπουν δηλαδή οι βασικές γνώσεις ή περνιούνται πολύ γρήγορα. Διαβάζω μαθήματα, τα οποία έχουν πολύ προχωρημένες μαθηματικές γνώσεις και πολλά "γιατί" και "πως" προσπερνιούνται και πολλά παπαγαλίζονται. 

Όσοι καταφέρνουν να "επιβιώσουν" στη σχολή και να ανταπεξέρχονται είναι εκείνοι που τους αρέσει το διάβασμα, ανεξαρτήτως περιεχομένου και όσοι απλά δέχονται την κατάσταση και απλά προσπαθούν με όποιο τρόπο να τελειώσουν τη σχολή, διαβάζοντας μόνο τα σος, μπαινοβγαίνοντας στα γραφεία των καθηγητών, κάνοντας ότι περνάει από το χέρι τους για να περάσουν απλά το μάθημα. Δεν λέω σίγουρα σε όποια σχολή και να είσαι θα το κάνεις αυτό σε κάποια πολύ δύσκολα μαθήματα, αλλά όχι σε όλα.. 

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κι εγώ αντίστοιχα στη θέση σου, όταν το 2ο προς 3ο έτος επέλεξα να κάνω μηχανογραφικό με το 10% και πέρασα στη σχολή Ευελπίδων(2002) για αποκατάσταση. Κατά το 1ο έτος της σχολής μηχανολόγων όπου ήμουν, έκαναν καταλήψεις οι φοιτητές(χαμένος χρόνος), το 2ο έτος απεργίες οι καθηγητές(και άλλος χαμένος χρόνος). Είχα μπει στους μηχανολόγους το 2000, πρώτη χρονιά που εφαρμόστηκε το νέο σύστημα πανελληνίων. Αποτέλεσμα, δώσαμε 14 μαθήματα(θρησκευτικά, 2 ιστορίες, διοίκηση επιχειρήσεων κτλ-[ασχετα δηλαδή μαθήματα) όπου στην ύλη των μαθηματικών ήταν εκτός τα ολοκληρώματα. Το να περάσω Μαθηματικά Ι & ΙΙ, Φυσικές Ι & ΙΙ, Χημεία ήταν βουνό. Φαντάσου τα υπόλοιπα. 

Το πήρα απόφαση, έφυγα από Ευελπίδων και είπα ότι θα προσπαθήσω να τελειώσω τη σχολή, από πείσμα και ας μην το αξιοποιήσω καν. Εγώ όμως ήμουν στην πόλη μου αλλά δούλευα παράλληλα και το μεγάλο λάθος είναι ότι οι παρέες μου ήταν άσχετες. Άρα έχανα επαφή με τη σχολή πολύ εύκολα.

Για μένα, πάρε μία βαθιά ανάσα, βρες μία καλή παρέα όπου θα διαβάζετε, θα κάνετε εργαστήρια, εργασίες και σκονάκια και προσπάθησε να τελειώσεις τη σχολή. Είναι εξαιρετική και σου δίνει πολλές δυνατότητες.

Απλά τώρα σε έχει πάρει από κάτω γιατί αντιμετωπίζεις αντικειμενικές δυσκολίες. Εάν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα, μείνε Ξάνθη και θα την τελειώσεις τη σχολή. Όταν θα τελειώσεις τη σχολή, θα πεις αυτό που λέμε όλοι: "Τελικά δεν ήταν και κάτι δύσκολο!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κι εγώ αντίστοιχα στη θέση σου, όταν το 2ο προς 3ο έτος επέλεξα να κάνω μηχανογραφικό με το 10% και πέρασα στη σχολή Ευελπίδων(2002) για αποκατάσταση. Κατά το 1ο έτος της σχολής μηχανολόγων όπου ήμουν, έκαναν καταλήψεις οι φοιτητές(χαμένος χρόνος), το 2ο έτος απεργίες οι καθηγητές(και άλλος χαμένος χρόνος). Είχα μπει στους μηχανολόγους το 2000, πρώτη χρονιά που εφαρμόστηκε το νέο σύστημα πανελληνίων. Αποτέλεσμα, δώσαμε 14 μαθήματα(θρησκευτικά, 2 ιστορίες, διοίκηση επιχειρήσεων κτλ-[ασχετα δηλαδή μαθήματα) όπου στην ύλη των μαθηματικών ήταν εκτός τα ολοκληρώματα. Το να περάσω Μαθηματικά Ι & ΙΙ, Φυσικές Ι & ΙΙ, Χημεία ήταν βουνό. Φαντάσου τα υπόλοιπα. 

Το πήρα απόφαση, έφυγα από Ευελπίδων και είπα ότι θα προσπαθήσω να τελειώσω τη σχολή, από πείσμα και ας μην το αξιοποιήσω καν. Εγώ όμως ήμουν στην πόλη μου αλλά δούλευα παράλληλα και το μεγάλο λάθος είναι ότι οι παρέες μου ήταν άσχετες. Άρα έχανα επαφή με τη σχολή πολύ εύκολα.

Για μένα, πάρε μία βαθιά ανάσα, βρες μία καλή παρέα όπου θα διαβάζετε, θα κάνετε εργαστήρια, εργασίες και σκονάκια και προσπάθησε να τελειώσεις τη σχολή. Είναι εξαιρετική και σου δίνει πολλές δυνατότητες.

Απλά τώρα σε έχει πάρει από κάτω γιατί αντιμετωπίζεις αντικειμενικές δυσκολίες. Εάν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα, μείνε Ξάνθη και θα την τελειώσεις τη σχολή. Όταν θα τελειώσεις τη σχολή, θα πεις αυτό που λέμε όλοι: "Τελικά δεν ήταν και κάτι δύσκολο!!!"

Το πιστεύω πως θα την τελειώσω, κάποια στιγμή. Το θέμα είναι πως θα περάσω μέχρι να την τελειώσω.. Εσύ μου προτείνεις να φτιάξω μια καθημερινότητα, να βρω φιλους έτσι ωστε να με βοηθήσουν να τελειώσω τη σχολή, μόνο και μόνο για το πτυχίο..  Πολλοί έχουν αυτή τη λογική, αλλά έτσι δεν παίρνεις τα πράγματα στα χέρια σου, συνεχίζεις ένα λάθος που έκανες εξ αρχής, τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ.. Αν γύριζα το χρόνο πίσω θα δήλωνα απευθείας το τει στις πανελλήνιες, θα έμενα στην πόλη μου και θα έκανα και μια σχολή που λίγο πολύ θα μου άρεσε (γτ δεν μπορώ να ξέρω). Ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι να μείνω είναι επειδή πέρασαν 2 χρόνια, ξόδεψα τόσα χρήματα, τρέξιμο.. 

Εσύ, αν επιτρέπεται, βρήκες κάτι στον τομέα που σπούδασες; 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει κύρος η σχολή και βαρύτητα το πτυχίο,

Να ξέρεις ότι το κύρος και τη βαρύτητα το καθορίζεις πάντα εσύ ο ίδιος. Την ίδια σχολή με εσένα θα τελειώνουν κάθε χρόνο ένα σωρό άτομα, αυτό δεν σημαίνει πως όλοι έχετε τις ίδιες γνώσεις. Κάποια μαθήματα σου φαίνονται θεωρητικά ή δεν γνωρίζεις γιατί τα διδάσκεσαι γιατί ακόμα είσαι στο 2ο έτος και δεν μπορείς να δεις όλη την εικόνα. Εγώ μπόρεσα να καταλάβω το γιατί είναι δομημένο το πρόγραμμα σπουδών της σχολή μου στο 5ο έτος και στο μεταπτυχιακό κυρίως. Ελπίζω να το σκεφτείς πολύ σοβαρά και να μη μετανιώσεις για οποιαδήποτε απόφαση σου στο μέλλον, είτε μείνεις, είτε όχι. Πάντως αν δεν είναι το οικονομικό θα σου συμβούλευα να συνεχίσεις τη σχολή σου και να δεις το πρόγραμμα σπουδών σου και με μεγαλύτερη ακρίβεια τι περιλαμβάνει και τι μπορείς να ασχοληθείς πέρα από το να ανοίξεις μετά γραφείο μόνο.

Edited by Apostolos-4
Link to comment
Share on other sites

Εσύ, αν επιτρέπεται, βρήκες κάτι στον τομέα που σπούδασες; 

Ναι, λέω ότι είμαι μηχανικάρα αλλά επειδή στην επαρχία δεν υπάρχουν δουλειές, κάνω το πολυεργαλείο. 15% μηχανικός, 70% τεχνίτης και 15% εργάτης.Άρα σχετικά είναι τα πράγματα. Σπούδασα μηχανικός αλλά το αποτέλεσμα είναι σε μεγάλο βαθμό να κάνω το μάστορα.

Εάν δε σ αρέσει το θεωρητικό αντικείμενο, μελέτες, προγραμματισμός κτλ μπορείς να κάνεις κάτι πιο πρακτικό όπως κατασκευές, συντήρηση & λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λέω ότι είμαι μηχανικάρα αλλά επειδή στην επαρχία δεν υπάρχουν δουλειές, κάνω το πολυεργαλείο. 15% μηχανικός, 70% τεχνίτης και 15% εργάτης.Άρα σχετικά είναι τα πράγματα. Σπούδασα μηχανικός αλλά το αποτέλεσμα είναι σε μεγάλο βαθμό να κάνω το μάστορα.

Εάν δε σ αρέσει το θεωρητικό αντικείμενο, μελέτες, προγραμματισμός κτλ μπορείς να κάνεις κάτι πιο πρακτικό όπως κατασκευές, συντήρηση & λειτουργία.

Και πιστεύεις ότι άξιζε τόσα χρόνια σπουδές σε πολυτεχνείο για να κάνεις ότι κάνεις τώρα; Δε θα μπορούσες να είχες τελειώσει ένα τει μηχανολόγος; 

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ.. και ίσως από το τει μάθω και πιο πολλά σαν μηχανικός. Σίγουρα όχι σε τόσο βάθος αλλά πιο πρακτικά. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα άρθρο με το οποίο μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω απολυτα φίλε βασιλη.Κατ'αρχας ΗΜΜΥ θα σου δώσει ενα βαρβατο πτυχίο με πάρα πολλά δικαιώματα . Εγω για να καταλάβεις σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες στο ΕΜΠ για το τμήμα αυτό. Πέρα τουτου στο τει θα μάθεις αρκετά πρακτικά αλλα μήν νομίζεις οτι θα γίνεις και expert.. Δηλαδή εγώ λόγο οικογενειας τα έζησα απο μικρός (πατέρας - θειος -ξαδερφια-αδερφος Ηλεκτρολογοι και Μηχανολόγοι) ήξερα αρκετά πραγματα .Μπήκα Α.Σ.ΠΑΙ.ΤΕ και είδα πολλά , δηλαδή οκ συνδέεις το Α/R Ή ενα αστέρα τρίγωνο..Αλλα πώς δουλεύει, γιατι γίνεται αυτό είναι η θεωρητική γνωση που πάς να αποκτήσεις. όπως και να χει είναι λίγοι οι καθηγητές που θα σου δώσουν κάτι.. Αλλα αν σου αρέσουν τα πρακτικά πάς σε ΤΕΙ , βέβαια όπου και να είσαι η εμπειρία θα σου δώσει την άνεση στο πρακτικό κομμάτι..Για μένα δηλαδή το να πας πολυτεχνείο δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ασχοληθείς με το πρακτικό κομμάτι..Απλα θα στα τρώει το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ :P

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, εγώ θα σου πρότεινα να μην εγκαταλείψεις το τμήμα ΗΜΜΥ του ΔΠΘ. Αν όμως το αποφασίσεις τότε πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να σπουδάσεις στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ΤΕ του ΤΕΙ Πειραιά. Το τμήμα αυτό είναι της ίδιας ειδικότητας με το Τμήμα ΗΜΜΥ του ΔΠΘ και μπορείς να ζητήσεις να εγγραφείς σε ανώτερο εξάμηνο εφόσον επιτύχεις να εισαχθείς (π.χ. αρχική εγγραφή στο 3ο εξάμηνο). Αυτό θα εξαρτηθεί από τα μαθήματα που έχεις περάσει στο Τμήμα ΗΜΜΥ ΔΠΘ. Το νομοθετικό πλαίσιο υπάρχει και εντοπίζεται στο άρθρο 35 του ν. 4115/2013.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.