Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πράξη εφαρμογής - πράξη αναλογισμού


anka

Recommended Posts

Συνάδελφε και εγώ δν έχω πολλές πληροφορίες λόγω άγνοιαςΗ συγκεκριμένη περιοχή είναι επέκταση του σχεδίου πολεως το 1988! Θαρρώ πως θα είναι κυρωμένη η πράξη...

 

Θα μάθω περισσότερα πράματα εντος ημερών και θα σας τα παραθέσω!

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην το θεωρείς δεδομένο, σε πολλά μέρη υπάρχουν πολεοδομικές μελέτες περίπου του ίδιου έτους για τις οποίες δεν έχει κυρωθεί ακόμα η πράξη εφαρμογής..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι καινούργια και στο forum (οπότε ελπίζω αυτά που θέλω να σας ρωτήσω να είναι στη σωστή θεματολογία) αλλά και στο επάγγελμα..

Στο γραφείο όπου δουλεύω μου έχουν αναθέσει την εξής περίπτωση:

Σε οικόπεδο εμβαδού 611,58 τμ, η υπολογισμένη εισφορά σε γη είναι 48,66 τμ, ενώ τα ρυμοτομούμενα τμήματα 163,82 τμ. Το οικόπεδο αυτό χωρίζεται σε τρία μικρότερα οικόπεδα, καθώς το διαπερνούν δύο δρόμοι οι οποίοι δεν έχουν διανοιχθεί ακόμα. Τέλος, δεν έχει γίνει κύρωση της πράξης εφαρμογής και δεν έχει εγκριθεί το Γ' κεφάλαιο πράξης εφαρμογής, τα οποία εκκρεμούν εδώ και μία δεκαετία περίπου.

Από το οικόπεδο αυτό ο ιδιοκτήτης θα χάσει εντελώς ένα κομμάτι αλλά θα αυξηθούν τα άλλα δύο. Επιπλέον, απ' όσο έχω καταλάβει θα αποζημιωθεί για τα παραπάνω τετραγωνικά που θα παραχωρήσει.

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν τα οικοδομήσιμα τετραγωνικά υπολογίζονται για το κάθε νέο οικόπεδο, που προκύπτει μετά την ΠΕ, ξεχωριστά. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτή τη στιγμή που δεν έχει γίνει κύρωση της ΠΕ, δεν έχουν διανοιχθεί αυτές οι δύο οδοί μπορεί να οικοδομηθεί το οικόπεδο.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω καμια βεβαιοτητα απανταω, να περιμενεις καλυτερα και τη γνωμη αλλων πιο εμπειρων συναδελφων. Εφοσων η πραξη εφαρμογης δημιουργει 3 νεα οικοπεδα, θα τα αντιμεωτπισεις ως τετοια, δηλαδη 3 ξεχωριστες ιδιοκτησιες (του ιδιου ιδιοκτητη) και θα βγαλεις τα οικοδομησιμα μετρα (με το συντελεστη που εχει δωσει η ΠΕ) και ναι θα τα υπολογισεις ξεχωριστα. Για να οικοδομηθει μαι για να εκδωσεις ΟΑ, θα κανεις τοπογραφικο για το καθενα, σημειωνοντας πανω τα ρυμοτομουμενα τμηματα και τι θα χασει και τι θα παρει συμφωνα με την ΠΕ και απο κει και μετα σημειωσεις πανω στο τοπογραφικο οτι τα οικοπεδα ταδε ταδε ειναι αρτια και οικοδομησιμα (εαν ειναι, το τσεκαρεις απο τους ορους δομησης της ΠΕ) και γραφεις και ολα τα στοιχεια οικοδομησης (ΣΔ, ΣΚ κλπ). Συμφωνα με αυτο το τοππγραφικο μπορεις να πας για ΟΑ. Τα ειπα καλα συναδελφοι;

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

charis_r, σωστά.

Μια λεπτομέρεια (δεν μου έχει τύχει ακόμα άδεια δόμησης με 4030/11 σε προ κύρωσης ΠΕ περιοχή). Παλιά έβγαινε οικοδομησιμότητα. Τώρα, δεν ξέρω, ίσως η έγκριση δόμησης να κάνει την δουλειά. Είναι κάτι που θα ρυθμιστεί με την τοπική ΥΔΟΜ, ίσως και να ζητηθεί η γνώμη του μελετητή της ΠΕ αναλόγως του σχήματος.

 

margarita.s

Προφανώς έχει από μια ανάρτηση ΠΕ το διάγραμμα και τον πίνακα. Έχεις μία αρχική ιδιοκτησία που κόβεται στα τρία (άρα 3 εντός και 2 ρυμοτομούμενα τμήματα, γενικά), ενώ η ΠΕ, για τώρα, σου δίνει 2 τελικές ιδιοκτησίες.

Προς θεού μην παραχωρήσει ο ιδιοκτήτης τίποτα, όλα τα θέματα "δίνω-παίρνω-αποζημιώνω" έδαφος τα ρυθμίζει η ΠΕ και φαίνονται στους πίνακες.

«Ναι» για τα τετραγωνικά (υπολογίζονται στην τελική ιδιοκτησία), «Ίσως» για την άδεια χωρίς την διάνοιξη, είναι θέμα που θα το ρυθμίσεις με την τοπική ΥΔΟΜ. Παλιά έβγαινε οικοδομησιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kαλησπέρα συνάδελφοι!

Θέλω να προχωρήσω στην συνταξη πράξης αναλογισμου με επισπευδων καποιον ιδιοκτήτη, για τη διανοιξη δρόμου εντος σχεδίου πόλεως.

Θα πρέπει στα διακιολογητικα που θα καταθέσω στην αρμοδια πολεοδομια να υπάρχει και το αναλογο συμφωνητικο αναθεσης.

Εχει καποιος κάποιο παρόμοιο γιατι είναι η πρώτη φορα που ασχολούμαι και δεν θελω να κανω καποια πατάτα!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν νομίζω ότι χρειάζεται αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι η η εμπλοκή σου δεν σταματάει στη σύνταξη του τδ και του σχετκού κτηματολογίου αλλά θα συνεχιστεί μέχρι να εκδοθούν οι σχετικές πράξεις από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει πολύ δουλεία! θα χρειαστει να γνωστοποιηθεί, να γίνει έλεγχος ενστάσεων κ.α μέχρι την τελική έκδοση των πράξεων απο την πολεοδομία.

Αν έχεις ασχοληθεί ΜΑΚΑΡ μπορείς να μου πεις τι θέλει ιδιατερη προσοχή στην όλη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι σε πράξη εφαρμογής στο αραιοδομημένο τμήμα μου έχουν αποδωθεί 450 τ.μ. σύμφωνα με αυτήν! Όταν το μέτρησα το βρήκα 2,5 τ.μ μεγαλύτερο γτ δυο γείτονες τραβηχτήκαν καμια 10εκ. ο καθένας προς τα μέσα! Η ερώτηση μου είναι μπορεί να μεταβληθεί το εμβαδόν σε οικόπεδα που έχουν δημιουργήθει από την πράξη εφαρμογής ή θα συναντήσω πρόβλημα αργότερα κατά την σύνταξη του συμβολαίου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.