Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συναδελφική αλληλεγγύη


Recommended Posts

Το χρήμα είτε το θέλεις είτε όχι κουμάντο κάνει στη ζωή σου αφού μόνο τον αέρα που αναπνέεις δεν πληρώνεις. Εκτός αν δεν κανεις συναλλαγές με χρήμα αλλα με καθρεφτάκια

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Το χρήμα πρέπει είναι ένα εργαλείο όπως ο τρίποδας στο σταθμό μου.  Πολλές φορές έχω βρεθεί ΣΚ να μην έχω ούτε ένα ευρώ στην τσέπη και έχω περάσει πολύ πιο ωραία από άλλα ΣΚ που είχα αρκετά χρήματα στην τσέπη  . Εγώ μίλησα για  κυνήγι του χρήματος και εξάρτηση της ζωή μας από αυτό. Να μην μπορεί κάποιος χωρίς αυτό ούτε ένα 24 ωρο χωρίς το χρήμα να αισθάνεται άδειος και κενός και με αρνητικά συναισθήματα .Να έχει αλλοτριωθεί και να θεωρεί ότι η ύπαρξη και η συγκέντρωσή του χρήματος  είναι παράγοντας ευτυχίας και απόλυτος παράγοντας επιβίωσης .  Τότε πάει περίπατο κατά την ταπεινή μου γνώμη η αλληλεγγύη σε κάθε τομέα της ζωή μας , με μικρές εξαιρέσεις  πάντα . Θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον στα μέρη μου δεν τρελαίνονται τόσο για το χρήμα και γενικά παντού ο περισσότερος κόσμος δεν τρελαίνεται να κυνηγά περισσότερο από ότι χρειάζεται το χρήμα Σε αυτούς υπάρχει αλληλεγγύη Και για αυτό έγραψα ότι γενικά υπάρχει αλληλεγγύη και στους μηχανικούς ίσως λίγο λιγότερο από την υπόλοιπη κοινωνία γιατί όπως είπα δεν είμαστε και το τυπικό δείγμα για οριστούν τα όρια της φτώχειας .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεφεύγουμε από το θέμα, αλλά είναι βέβαιο πως το χρήμα δεν είναι μονόδρομος για την ευτυχία, αλλά ένα (από τα πολλά) σκαλοπάτια προς αυτήν

κάτι ήξερε κι αυτός

http://hallofpeople.com/gr/text/avrilios.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι βιομήχανοι, ή οι τραπεζίτες που είναι ακόμα πιο κονομημένοι από μας γιατί έχουν απόλυτη αλληλεγγύη όταν διεκδικούν πράγματα, τα οποία συνήθως πετυχαίνουν; αντίθετα, ένα κίνημα που αφορά τα δικαιώματα φτωχών είναι πολύ πιο δύσκολο να αναπτυχθεί, αντίθετα με τη θεωρία που θέλει τους φτωχούς να είναι πιο αλληλέγγυοι..

 

 

επίσης θα ήθελα να επισημάνω ότι η έννοια της αλληλεγγύης έτσι όπως περιγράφεται από το γιώργο, λειτουργεί μάλλον ως μαξιλάρι για τη διαχείριση της φτώχειας, αντί για την εξάλειψή της. και μιας και η αφορμή ήταν το παράδειγμα του προσφυγικού, ας μου επιτραπεί να παρατηρήσω ότι η αλληλεγγύη περιορίζεται στο πώς θα βολευτούνε περισσότεροι φτωχοί στον ίδιο χώρο κι όχι στο πώς θα ανακτήσουν οι πρόσφυγες το χώρο που τους αφαιρέθηκε. έτσι και η αλληλεγγύη των μηχανικών αν περιορίζεται στο να δώσεις λίγα δανεικά στο μηχανικό του διπλανού γραφείου για να καλύψει τις επείγουσες ανάγκες του, δίνει μια προσωρινή ανάσα μεν, αλλά μακροπρόθεσμα φτωχαίνει τον κλάδο, διότι δεν καταργεί τη δαπάνη. όταν δε θα έχεις δηλαδή να του δώσεις άλλα λεφτά θα πεινάτε και οι δύο.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Αλληλεγγύη για μένα φυσικά δεν είναι μόνο να δανείζεις χρήματα σε ένα συνάδελφο (πράγμα και δύσκολο ως ακατόρθωτο  για μένα ) αλλά να του δίνεις στοιχεία και γνώσεις Αλλά η ύψιστη για μένα πράξη αλληλεγγύης είναι να εργάζεσαι σε ένα προτσεκτ πολλές φορές αφιλοκερδώς και από αυτό να ωφελούνται πολλοί μηχανικοί Πχ ένα τυπικό παράδειγμα , ένας δρόμος που μελέτησα για να εξασφαλιστούν πιστώσεις  οριακά , η κατασκευή του μετά έφερε πολύ δουλειά (από άδειες δόμησης)  μετά όχι σε μένα  μόνο αλλά σε πολλούς συναδέλφους . Επίσης μια ύψιστη μορφή αλληλεγγύης είναι αντί να κάνει ένας μηχανικός την εργασία του βιομηχανική παραγωγή , αν έχει πολλές εργασίες να κατευθύνει του πελάτες σε άλλους συναδέλφους ,  σε  αυτές που δεν μπορεί να εκτελέσει επαρκώς χωρίς να κάνει αυτό που έγραψα περί βιομηχανικής παραγωγής  . 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αλληλεγγύη για μένα φυσικά δεν είναι μόνο να δανείζεις χρήματα σε ένα συνάδελφο (πράγμα και δύσκολο ως ακατόρθωτο  για μένα ) αλλά να του δίνεις στοιχεία και γνώσεις

 

Δεν έχει σημασία αν του δανείζεις χρήματα, γνώσεις ή το τρίποδο του σταθμού, σημασία έχει ότι γίνεται σε ιδιωτικό και όχι σε θεσμικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... όσο λιγότερα χρήματα τόσο το καλύτερο λοιπόν. Λογικό τι έχουν να χωρίσουν δυο μπατιρακια; Άμα σφίξουν βέβαια τα γάλατα μπορεί να τραβήξουν κλήρο ποιος θα φάει τον άλλο μιας και έχουν αλληλεγγύη μεταξύ τους

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using 

χαχαχα μας πεθανες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.