Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συναδελφική αλληλεγγύη


Recommended Posts

Εγώ θυμάμαι μόνο τα στοιχεία αλληλεγγύης και συνεργασίας στα 26 χρόνια που είμαι μηχανικός  Τα άλλα και να υπήρχαν τα ξέχασα Ειδικά εδώ στην περιφέρεια εγώ αισθάνομαι ακόμα πιο πολύ την έννοια της αλληλεγγύης ε όλους τους τομείς , που υπερισχύει.  Επομένως η απάντησή μου είναι

 

ναι υπάρχει συναδελφική αλληλεγγύη 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... και ευτυχως στο forum μας... ειτε στο ανοικτό μερος του ... ειτε στο κλειστο τμημα του μεσω των προσωπικων μηνυμάτων...

Η κατασταση αυτή ειναι απλα ... Ομορφη!

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εργάζομαι κυρίως ως τοπογράφος, πραγματικά έχω δείξει αλληλεγγύη σε συναδέλφους (μέχρι και έτοιμες αποτυπώσεις) (οι τοπογράφοι καταλαβαίνουν πως είναι πολύ σημαντικότερη η αλληλ. λογω ιδιαιτερότητας του επαγγέλματος) αλλά δε μπορώ να πώ οτι μου έχουν ΄δείξει στον ίδιο βαθμό.

Οι γηραιότεροι, με έχουν σεβαστεί περισσότερο, απο κάποια φυντάνια της δουλειάς που εμ τους δώσαμε στοιχεία, εμ ΄ξεφτίλισαν τις αμοιβές στις πιάτσες μας.

 

Κι αυτό μας κάνει πλεον επιφυλακτικους και αρνητικούς στο να δώσουμε στοιχεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε οποιονδήποτε χώρο, όταν μπαίνει το χρήμα στη μέση, χαλάνε οι σχέσεις, ακόμα και στις καλύτερες οικογένειες.

Από τα πρώτα χρόνια της ζωής μας, η οικογένεια, το σχολείο, το όλο περιβάλλον μας μάς μαθαίνουν να είμαστε ανταγωνιστικοί.

Στο Πολυτεχνείο ενισχύεται αυτό το χαρακτηριστικό που μας έχει ήδη καλλιεργηθεί & όταν βγαίνουμε στην αγορά, κάνουμε προσωρινά υποχωρήσεις ώστε να βρούμε δουλειά ή να κάνουμε δουλειές, μεταμορφωνόμαστε προσωρινά, αλλά είναι αργά. Δεν φεύγει αυτό, είναι πλέον βαθιά ριζωμένο μέσα μας, εξού και οι ταμπέλες ή οι άθλιες συμπεριφορές εργοδοτών ή προϊσταμένων σε υπαλλήλους ή υφιστάμενους.

Το ότι ορισμένες φορές έχουμε κρίσεις ανθρωπιάς και βοηθάμε ο ένας τον άλλο, είναι καλό, θεμιτό και ανθρώπινο.

Ωστόσο, καθότι έρχονται ακόμα πιο δύσκολες ημέρες, θα δυσκολέψει πολύ το κλίμα, θα χαθεί κάθε νόημα αλληλεγγύης & ανθρωπιάς.

Ο άνθρωπος δείχνει το πραγματικό του πρόσωπο στις δύσκολες καταστάσεις.

Καμία σύγκριση με το εξωτερικό, για όποιον έχει και την εκεί εμπειρία.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ φίλων μηχανικών υπάρχει αλλυλεγύη. Μεταξύ ξένων όχι, απλά πράγματα.

 

Αυτό που είναι σημαντικό είναι αυτό που έγραψε παραπάνω ο τέρυ.

 

Συμπράξεις - εταιρίες μηχανικών. Είναι ένα τεράστιο θέμα και χωράει μεγάλη συζήτηση και ίσως ξεφεύγει από το παρόν θέμα. 

 

Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η πιάτσα πάντως και στις μελέτες και στην κατασκευή και στα δημόσια και στα ιδιωτικά, όπου η τιμή πλέον είναι το παν, είναι πολύ δύσκολο να υπάρχει οργάνωση. Μπορεί να είστε 3-4 μηχανικοί διαφορετικών ειδικοτήτων, να έχετε φτιάξει ένα ωραίο γραφείο και να χάνεις τις δουλειές από έναν ξέμπαρκο που κάνει τρελή έκπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Η ομαδοποίηση των μηχανικών σε εταιρικά σχήματα δεν έχει σχέση με την ανάπτυξη κλίματος αλληλεγγύης σε επίπεδο κλάδου.

 

Βασικά δεν υπάρχει καν συγκεκριμένος κλάδος για να υπάρξει και αλληλεγγύη. Η ιδιότητα του μηχανικού εμπεριέχει πάρα πολλά επαγγέλματα και ιεραρχικές βαθμίδες με αντικρουόμενα συμφέροντα, σε κάποια από τα οποία όμως νομίζω ότι υπάρχει αλληλεγγύη, πχ μηχανικοί του δημοσίου.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια...

Δε ξέρω αν υπήρχε ποτέ, τις λεγόμενες καλές εποχές, γιατί δε τις πρόλαβα, αλληλεγγύη, αλλά τη σήμερον ημέρα  δεν υπάρχει

συναδελφική αλληλεγγύη. Το οτι απαντώνται ερωτήσεις εδώ μέσα και συζητιόνται θέματα δε σημαίνει οτι ο κλάδος έχει  συνοχή στην έξω αγορά ή στους διάφορους τόπους δουλειάς. 

Πέρα του ότι σε εποχή κρίσης γίνεται ακόμα πιο έντονος ο ανταγωνισμός καθώς οι δουλειές είναι κομμένες, καθημερινά ακόμα και σήμερα ο κλάδος δουλεύει σε μεγάλο ποσοστό στην λογική της απευθείας

ανάθεσης και ο νοών νοείτο..... 

Άλλωστε, εάν υπήρχε αλληλεγγύη με την σημερινή κατάντια του κλάδου και τα ποσοστά ανεργίας-οικονομικής μετανάστευσης

ιδίως των νέων μηχανικών, δε θα κλείνανε τους δρόμους μόνο οι αγρότες....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αναφέρεστε κατα τις περισσότερες φορές στο ελεύθερο επάγγελμα και το πως θα συνεργαστούν 3-4 ελεύθεροι επαγγελματίες να αυξήσουν την πελατεία τους να μοιράζουν τις δουλειές κτλ ώστε κατα βάθος να αυξηθεί το κέρδος. Εκεί θα μπουν από την απέναντι άλλοι 3-4 και πάει λέγοντας. Στην ουσία πάντα κάποιο σχήμα θα προσπαθεί να υπερισχύσει έναντι του άλλου. Έχετε δει σε μεγάλες εταιρείες τι γίνεται; Επειδή έχω προσωπική άποψη από αυτές μιας και εργάζομαι σε μια ο ανταγωνισμός και η φαγωμάρα μεταξύ των στελεχών είναι σε άλλο επίπεδο. Από το ποιος θα καλύψει τον κωλο του και ποιος θα αναλάβει την ευθύνη, μεχρι ποιος θα εξελιχθεί έναντι άλλου... Πολλές φορές όχι μόνο δεν υπάρχει βοήθεια αλλα μπαίνουν και τρικλοποδιές. Φυσικά δεν έχει να κάνει μόνο με τον κλάδο μας αλλα με όλους τους κλάδους. Σε νοσοκομείο που εργάζεται η δικιά μου εκεί να δείτε..

Και επειδή κάπου αναφέρθηκε το ίδιο γίνεται και στο εξωτερικό σε επίπεδο εταιρειών

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνουμε με ολα αυτα μην λεμε τα αυτονοητα. Απλα εγω παω ενα βημα παρακατω την κουβεντα.

 

3-4 ΑΝΕΡΓΟΙ ελευθεροι επαγγελματιες. Τι πρεπει να κανουν ? Μονοι τους η μαζι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.