Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συναδελφική αλληλεγγύη


Recommended Posts

... Η αλληλεγγύη μεταξύ συναδέλφων ήταν πάντα ένας μύθος... .

Δεν είναι μύθος, μάλλον υπερβάλλεις, υπάρχει τουλάχιστον ως ένα βαθμό. Εξαρτάται απο την περίπτωση (τι ακριβώς ζητάς), τα άτομα (πόσο γνωστοί ή άγνωστοι ή δικτυωμένοι ειναι), αν είναι άμεσα ανταγωνιστές κλπ.

.

... Δυστυχώς  λίγοι θα προσέφεραν τη βοήθειά τους σε συνάδελφο που κινείται στο ίδιο περιβάλλον και πελατεία...... ...

Σωστός αλλά ας μην ειμαστε τόσο απόλυτοι.

.

 

Και επειδή η λέξη αλληλεγγύη είναι απλώς μια καταχώρηση σε λεξικό ας γίνουμε κάπως ποσοτικοί, πχ εσύ/εσείς πόσο διατεθειμένοι θα ήσασταν να βοηθούσατε κάποιον συνάδελφο αν σας ζητούσε:

a. να του πείς κάποια νομοθεσία/προδιαγραφές και εσύ ξέρεις ότι αυτό θα σου πάρει 2+ ώρες ψαξίματος και 2-3 τηλέφωνα σε άλλους συναδέλφους?

b. τεχνική βοήθεια σε κατασκευαστικό θέμα που κατέχεις αλλά θα πρέπει να πας Σάββατο στο γραφείο/εταιρεία/εργαστήριο και να (πχ) το τρέξεις στον υπολογιστή ή να ξαναδιαβάσεις βιβλία της σχολής/βιβλιογραφία?

c. τιμές και χρόνους και εξοπλισμούς για κάποια προσφορά? ας πούμε ότι σε 30min-1 ώρα μπορείς να το κάνεις.

d. συνεργείο ή μάστορα που ξέρεις ότι κάνει δουλειά και όχι περαστικό καμπόη?

e. να πάτε μαζί με όργανα σε εργοτάξιο/εργοστάσιο/εγκατάσταση για να βοηθήσεις σε τεχνικό θέμα?

f. να πείς θετική γνώμη σε ενδιαφερόμενο ή υποψήφιο πελάτη?

g. σε ποιά περίπτωση θα χρέωνες συνάδελφο?

υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις, ο καθένας έχει εμπειρίες, τι είναι 'αλληλεγγύη'?

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν αγαπά την εργασία του κάποιος και δεν την κάνει μόνο για τα χρήματα , τότε δεν θα το  σκεφτεί , για να γίνει αλληλέγγυος.  Εγώ έχω αφιερώσει άπειρο χρόνο για να βρω σχέδια μου για να στείλω σε ψηφιακή μορφή σε συναδέλφους  ή οτιδήποτε άλλο  (να πάρω στοιχεία από υπηρεσία της περιοχής μου και να τα στείλω σε συναδέλφους) Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι ο συνάδελφος θα μου πάρει τις εργασίες . Ευτυχώς είμαι κάτοικος σε μια τοπική κοινωνία που δεν συμπαθούν τους μπαγαπόντηδες και αυτούς που πάνε εκ του πονηρού  και δεν μοιράζουν ούτε του αγγέλου τους νερό Για αυτό έριξα άγκυρα εδώ . Το κακό μόνο είναι ότι θεωρούν εκ των προτέρων όλους  μπαγαπόντηδες ακόμα και αν έχουν τις αγαθές προθέσεις Αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει έστω και με κόπο δεν είναι  πρόβλημα , τόσο όσο να βρίσκεται κάποιος σε ένα περιβάλλον άκρατου ανταγωνισμού. Έχω την εντύπωση ότι τα στοιχεία αυτά τα διατηρεί η Ελληνική κοινωνία , όπου ακόμα δεν έχει αλλοτριωθεί από το χρήμα .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ξεκίνησα με γεμάτο πνεύμα αλληλεγγύης, ενώ βοήθησαν κ μένα λίγοι μεγάλοι συνάδελφοι για τους οποίους πριν 10 χρόνια δεν ήμουν απειλή. Έχω βοηθήσει πολύ κόσμο και είδα από αχαριστία ως "κλέψιμο τεχνογνωσίας". Σήμερα δε που δεν υπάρχει δουλειά αλληλεγγθη σε μικρα μέρη ειδικά δυςκολη. Αυτοί που το εκτιμούν κ αυτούς βοηθάω πλέον είναι οι φίλοικυριως.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εδω βλεπεις οτι μεχρι και το ενεργειακο πιστοποιητικο κοιταει μια ειδικοτητα που μπορει να μην εχει σχετικη εμπειρια να κανει τη μελετη, χωρις να ζητησει βοηθεια απο καποιον αλλο. οτι φαμε κι οτι πιουμε..... 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφική αλληλεγγύη δεν είναι τόσο η ανταλλαγή τεχνογνωσίας (που συνήθως θα σου ανταποδοθεί), όσο το να βγεις να υπερασπιστείς το συνάδελφό σου, ακόμα και τον ανταγωνιστή σε μια διαφωνία που έχει με εργοδότη, πελάτη, συνεργείο ή με το κράτος. Και να το κάνεις νιώθοντας ότι κάποια στιγμή θα βρεθείς κι εσύ σε παρόμοια θέση. Δηλαδή οφείλουμε πρώτα να υπερασπιζόμαστε την ίδια τη δουλειά και μετά το πώς φαγωθούμε μεταξύ μας ποιός θα την πρωτοκάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε, εγώ προσδιόρισα τι είναι κατ εμέ η συναδελφική αλληλεγγύη, έτσι όπως τη βλέπουμε και σε άλλα επαγγέλματα, δεν είπα αν υπάρχει ή όχι. Κι ο λόγος που σε μας μάλλον δεν υπάρχει είναι το γεγονός ότι το επάγγελμα "μηχανικός" δεν είναι ένα συγκεκριμένο επάγγελμα με ομοιόμορφο τρόπο εξάσκησης όπως πχ αυτό του γιατρού ή του δικηγόρου ή του υδραυλικού. Πχ στη δική μας παρέα, ο καθένας ασχολείται με κάτι εντελώς διαφορετικό και έτσι ο όρος συνάδελφος για τον καθένα είναι διαφορετικός. Πχ ο ηλεκτρολόγος μηχανικός που διδάσκει πληροφορική σε ένα σχολείο νιώθει για συνάδελφο τον γυμναστή του σχολείου, όχι όμως το μηχανικό παραγωγής που δουλεύει με μπλοκάκι ή τον ελεύθερο επαγγελματία που βγάζει άδειες.

 

Σε επίπεδο υποσυνόλου, δηλαδή μηχανικοί που κάνουν περίπου το ίδιο πράγμα μπορεί να υπάρχει κάποιος βαθμός αλληλεγγύης, που να αυξάνεται όσο πάμε προς τη μισθωτή εργασία και να μειώνεται όσο πάμε στο ελεύθερο επάγγελμα. Στην τελευταία περίπτωση πάλι υπάρχει ανομοιότητα: άλλα γραφεία είναι πάππου προς πάππου και έχουν καβατζωθεί καλά, οπότε το μόνο που τους νοιάζει είναι το πώς θα κρατήσουν το μαγαζί τα παιδιά τους και άλλα γραφεία έχουν προκύψει μάλλον τυχαία, με προσωρινό χαρακτήρα μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο. Προφανώς οι τελευταίοι δε μπορούν να επιδείξουν και μεγάλη αλληλεγγύη μεταξύ τους κι εδώ είναι η πρόκληση στο να μπορέσουν να αναπτύξουν αυτό που οι αριστεροί λένε "ταξική συνείδηση" γύρω από το τρίπτυχο "φτωχός φοιτητής - άνεργος πτυχιούχος - περιθωριακός αυτοαπασχολούμενος".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε, εγώ προσδιόρισα τι είναι κατ εμέ η συναδελφική αλληλεγγύη, έτσι όπως τη βλέπουμε και σε άλλα επαγγέλματα, δεν είπα αν υπάρχει ή όχι. Κι ο λόγος που σε μας μάλλον δεν υπάρχει είναι το γεγονός ότι το επάγγελμα "μηχανικός" δεν είναι ένα συγκεκριμένο επάγγελμα με ομοιόμορφο τρόπο εξάσκησης όπως πχ αυτό του γιατρού ή του δικηγόρου ή του υδραυλικού. Πχ στη δική μας παρέα, ο καθένας ασχολείται με κάτι εντελώς διαφορετικό και έτσι ο όρος συνάδελφος για τον καθένα είναι διαφορετικός. Πχ ο ηλεκτρολόγος μηχανικός που διδάσκει πληροφορική σε ένα σχολείο νιώθει για συνάδελφο τον γυμναστή του σχολείου, όχι όμως το μηχανικό παραγωγής που δουλεύει με μπλοκάκι ή τον ελεύθερο επαγγελματία που βγάζει άδειες.

 

Σε επίπεδο υποσυνόλου, δηλαδή μηχανικοί που κάνουν περίπου το ίδιο πράγμα μπορεί να υπάρχει κάποιος βαθμός αλληλεγγύης, που να αυξάνεται όσο πάμε προς τη μισθωτή εργασία και να μειώνεται όσο πάμε στο ελεύθερο επάγγελμα. Στην τελευταία περίπτωση πάλι υπάρχει ανομοιότητα: άλλα γραφεία είναι πάππου προς πάππου και έχουν καβατζωθεί καλά, οπότε το μόνο που τους νοιάζει είναι το πώς θα κρατήσουν το μαγαζί τα παιδιά τους και άλλα γραφεία έχουν προκύψει μάλλον τυχαία, με προσωρινό χαρακτήρα μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο. Προφανώς οι τελευταίοι δε μπορούν να επιδείξουν και μεγάλη αλληλεγγύη μεταξύ τους κι εδώ είναι η πρόκληση στο να μπορέσουν να αναπτύξουν αυτό που οι αριστεροί λένε "ταξική συνείδηση" γύρω από το τρίπτυχο "φτωχός φοιτητής - άνεργος πτυχιούχος - περιθωριακός αυτοαπασχολούμενος".

 

Το ξαναβάζω παράθεση γιατί μου άρεσε. Ετσι ακριβώς είναι με το επάγγελμα του μηχανικού. Είναι τόσο πολυδιάστατο που δύσκολα θα βρεις κοινά σημεία αναφοράς με πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφική αλληλεγγύη δεν είναι τόσο η ανταλλαγή τεχνογνωσίας (που συνήθως θα σου ανταποδοθεί), όσο το να βγεις να υπερασπιστείς το συνάδελφό σου, ακόμα και τον ανταγωνιστή σε μια διαφωνία που έχει με εργοδότη, πελάτη, συνεργείο ή με το κράτος. Και να το κάνεις νιώθοντας ότι κάποια στιγμή θα βρεθείς κι εσύ σε παρόμοια θέση. Δηλαδή οφείλουμε πρώτα να υπερασπιζόμαστε την ίδια τη δουλειά και μετά το πώς φαγωθούμε μεταξύ μας ποιός θα την πρωτοκάνει.

 

Συμφωνώ απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

...Και να το κάνεις νιώθοντας ότι κάποια στιγμή θα βρεθείς κι εσύ σε παρόμοια θέση.....

άρα, δεν μιλάμε για αλληλεγγύη, αλλά για συμφέρον (καλυμμένο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.