Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συναδελφική αλληλεγγύη


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι αλληλεγγύη να υπάρχει. Ο ένας να φάει τον άλλον θέλει ! Έχεις πάει σε διαγωνισμό να δεις πως σφάζονται μεταξύ τους οι εργολάβοι για ένα δικαιολογητικό π.χ. ? 

 

Δεν νομίζω πουθενά να υπάρχει αλληλεγγύη που λες όμως. Γιατί οι γιατροί να έχουν αλληλεγγύη ή οι δικηγόροι ή οι λογιστές ?! Έχεις δει πολλά παρόμοια sites σαν το δικό μας σε άλλους κλάδους ? Ζούγκλα είμαστε αλλά όλοι οι κλάδοι έτσι είναι. Και οι μάστορες τα ίδια είναι. Ο ένας θάβει τον άλλον. 

 

Υ.Γ. Θα συμφωνήσω για τα ΑΕΙ εναντίον ΤΕΙ , ξενιτιμένες - ντόπιος, άνεργος - εργαζόμενος κτλ....αλλά χαιρεκακία για το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχω δει. Αν τώρα το να θέλω ΟΛΟΙ οι μηχανικοί να πληρώνουν τις οφειλές τους όπως τις πληρώνω και γω θεωρείται χαιρεκακία για να μην καταρρεύσει το ταμείο μου, οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ σαν κλάδος έχουμε μηδενική σχεδόν αλληλεγγύη.

Και κυρίως έχουμε μηδενικής ουσίας συλλόγους και επιμελητήρια - προφανώς αυτή η ιστορία με την Αττικής, καθώς και ο ρόλος του τεε σε δημόσια μεγάλα κλπ, μας έχει στοιχειώσει περισσότερο απ όσο φαινόταν, αφού οι αυξημένες δυνατότητες συναλλαγής με την εξουσία και τους μεγαλοκαρχαρίες, έκαναν  πιο ... συμφέρουσα την ενασχόληση με τα 'συνδικαλιστικά" απ ότι σε άλλους κλάδους (μιλάω προφανώς για τα καλά χρόνια) - και όλοι αυτοί ουδόλως νοιάστηκαν για τα πραγματικά συμφέροντα του κλάδου.

Edited by sarcs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μονο στο φορουμ και απο συγκεκριμενα μελη θα βρεις αλληλεγγυη.

Εξω, πραγματικα δεν υπαρχει αυτο.

Ακομα και τις καλες εποχες, πολλοι ΛΙΓΟΙ θα σε βοηθουσαν. Οι αλλοι, ακομα και "βοηθεια" να σου εδιναν, θα σου εβαζαν τρικλοποδιες ή θα σε μπερδευαν χειροτερα.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια που η λέξη "αλληλέγγυος" είναι της μόδας τον τελευταίο καιρό, ...

μάλλον είσαι απόλυτος στην κρίση σου, δεν είμαι σίγουρος αν έχεις πιο πολύ δίκιο ή άδικο.

Ισως να νοσταλγείς το κλίμα στην σχολή όπου 3-4 φίλοι μαζεύοταν και έλυναν εργαστήρια και θέματα εξετάσεων.

Ζούμε σε ελεύθερη οικονομία και οι 3-4 φίλοι που ξενυχτούσαν κάποτε μαζί τώρα είναι ανταγωνιστές, ο καθένας θέλει την δουλειά για το γραφείο/εταιρεία του. Λογικό δεν είναι?

.

Πάντως εδώ στο michanikos αν ρωτήσεις κάτι* τις περισσότερες φορές θα πάρεις κάποια απάντηση και θα βγάλεις κάποια άκρη.

.

Οσον αφορά τις ταμπέλες υπάρχουν πολλών ειδών (και προελεύσεων) μηχανικοί, οτιδήποτε/οποιοσδήποτε απειλεί το εισόδημα μου/σου/του είναι (περίπου) εχθρός.

.

... βλέπω ότι ο καθένας κοιτάζει το τομάρι του, και όχι μόνο δεν νοιάζεται για τον συνάδελφο, αλλά, απεναντίας, "χαίρεται" για την δυστυχία του.  ...

το θέτεις πολύ γενικά και αφηρημένα, κάτι μπορεί να μην καταλαβαίνω.

Αν κοιτάει μόνον το τομάρι του τότε καλά κάνει,  με το ζόρι μπορεί να πληρώσει εισφορές, δεν μπορεί να σκεφτεί για άλλους, μεγάλα παιδιά είναι, σπουδαγμένα είναι, ξέρουν.

Το πράγμα χαλάει όταν πετάει λάσπη ή φυτεύει ψίθυρους. Δυστυχώς συμβαινουν και αυτά, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

.

... Έχω φάει πολύ "σκατό", από αφεντικά. Αν τα αφεντικά είναι απλοί εργολάβοι, τους δικαιολογώ. Αν είναι κι αυτοί μηχανικοί, με στενοχωρεί πολύ.  ...

όλοι έχουμε κάνει χαμαλοδουλειές, κάμποσοι μας έχουν βάλει να τσακωθούμε για λογαριασμό τους με συνεργεία, προμηθευτές, συναδέλφους, εργολάβους κλπ. Εμένα με έχουν 'θάψει' άπειρες φορές, με πειράζει μόνον όταν γίνεται απο αυτούς που θεωρούσα φίλους ή άντε συμμάχους.

Ολα αυτά απο μόνα τους μπορεί να μην σημαίνουν και τίποτα, πχ (μπορεί να) υστερούμε σε networking skills... καταλαβαίνεις...

.

Οι αντιπαλότητες που αναφέρεις είναι φυσιολογικό, μία που λόγω ύφεσης νομίζω ότι κυριαρχεί είναι ΔΥ μηχανικοί VS Ελ.Επ. μηχανικοί.

Και βέβαια όλες οι γνωστές παραταξιακές-κομματικές.

.

Και μια συμβουλή απο έναν παλιό: η ιδιότητα του εργοδότη υπερισχύει όλων των άλλων, συναδέλφου μηχανικού συμπεριλαμβανομένης.

 

 

edit:

*Κώστα δεν σε ξέχασα, κοιτάω μαζεύω πράμα, θα τα πούμε.

Edited by AMHxaNos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πάντα έτσι ήτανε

Ελάχιστες οι εξαιρέσεις! 

 

Μαζί καθόμασταν στο ίδιο θρανίο επί 4 χρόνια 

και μετά όχι μόνο που σε είδα που σε ξέρω.. αλλά και πόλεμος λάσπης!

 

Σας μιλώ ως τερματίσας (συνταξιούχος)  -αρχής γενομένης  από το 1975

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα είναι πάλι αυτό θα ανακαλύψουμε την Αμερική;

Πάντα αυτό ισχύει σε κάθε κλάδο σε κάθε εποχή τι ΤΕΕ λέτε και τούμπανα. Σε μια ανταγωνιστική κοινωνία αυτό συμβαίνει κατα κόρων από την πιο μεγάλη

εταιρεία στην πιο μικρή μεχρι και στην παρέα μου θα βγεις για ποτό ποιος θα χτυπήσει πρώτος τη γκομενα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλληλεγγύη, συντροφικότητα, φιλία, κλπ, είναι έννοιες που κατάγονται από την εποχή που ο άνθρωπος κατάλαβε ότι το ομαδικό κυνήγι είναι πιο αποδοτικό.

Τουτέστιν, βασίζονται στο συμφέρον.

Και κάθε πράξη ή σκέψη, έχει ως (συνειδητή ή ασύνειδη) αφετηρία, τα βασικά ένστικτα.

Όλα τα άλλα, είναι απλώς περιτύλιγμα.

Είτε μας αρέσει, είτε όχι.

 

 

Ίκαρε

κατά κόρον

αφού δεν το κατέχεις το άθλημα, τί το παιδεύεις???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε

κατά κόρον

αφού δεν το κατέχεις το άθλημα, τί το παιδεύεις???

Ε καλά τώρα 12 είχα γράψει έκθεση τι να κάνουμε...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 η ιδιότητα του εργοδότη υπερισχύει όλων των άλλων, συναδέλφου μηχανικού συμπεριλαμβανομένης.

 

+άπειρον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.