Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συναδελφική αλληλεγγύη


Recommended Posts

υπό αυτή την έννοια και στην αθήνα υπάρχει αλληλεγγύη, αρκεί να μην είσαι κλεισμένος στο καβούκι σου. 

 

επειδή έχω ζήσει και στα δύο, θα έλεγα ότι στην αθήνα βλέπω περισσότερη και πιο αμερόληπτη αλληλεγγύη.

 

αλλά νομίζω πως μιλάμε για επαγγελματική αλληλεγγύη σε επίπεδο εργασιακών διεκδικήσεων, όχι για φιλανθρωπίες.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι σίγουρος ότι και στην Αθήνα υπάρχει αλληλεγγύη αλλά στα μέρη που δεν κυριαρχεί το χρήμα αλλά οι ανθρώπινες σχέσεις  Νομίζω υπάρχουν ακόμα τέτοιες γειτονιές Το έγραψα και στο προηγούμενο ποστ μου Αυτό είναι το στοιχείο που καθορίζει  το επίπεδο της αλληλεγγύη και στους μηχανικούς και στην υπόλοιπη κοινωνία κατά την ταπεινή μου γνώμη . Όσο λιγότερο το χρήμα κυριαρχεί στις ζωές των ανθρώπων , τόσο περισσότερη  αλληλεγγύη . Αν γινόταν δημοσκόπηση σε ένα περιστατικό που χρειάζεται η συμβολή ανθρώπων για βοήθεια και μετά γίνει καταμέτρηση των εισοδημάτων τους είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι που θα έχουν τρέξει για βοήθεια θα είναι οι εισοδηματικά  πιο ανίσχυροι  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Οπότε την έλλειψη αλληλεγγύης μεταξύ των μηχανικών την αποδίδεις στο πολύ χρήμα που κυκλοφορεί ακόμα στον κλάδο?

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Στο κυνήγι του χρήματος ναι (*)  Όσο πιο λίγο χρήμα στην τσέπη των μηχανικών , τόσο περισσότερη αλληλεγγύης μεταξύ τους Να μην σου πω που με έγραψαν μεγαλομηχανικοί όταν χρειάστηκα κάτι Είχα περίπτωση που μου το έκλεισε το τηλέφωνο μεγαλο μηχανικός σε χρόνο dt μόλις κοινοποίησα τον λόγο κλήσης μου Ασε που για να δω έναν πέρασε ένας μήνας και φυσικά με έγραψε στο τέλος . Ενώ με συνάδελφους σαν και εμένα  με χαμηλά εισοδήματα όση δουλειά και να είχαν θα με βοηθούσαν άμεσα Πολύ σπάνια να συνέβαινε το αντίθετο Όμοια πράττω και εγώ . 

 

Αλλά τι περιμένετε και οι μηχανικοί τμήμα της κοινωνίας μας είναι Ότι ισχύει παντού ισχύει και σε εμάς 

 

 

(*) Δεν είμαστε και το τυπικό δείγμα της κοινωνίας όσο αναφορά το επίπεδο φτώχειας 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... όσο λιγότερα χρήματα τόσο το καλύτερο λοιπόν. Λογικό τι έχουν να χωρίσουν δυο μπατιρακια; Άμα σφίξουν βέβαια τα γάλατα μπορεί να τραβήξουν κλήρο ποιος θα φάει τον άλλο μιας και έχουν αλληλεγγύη μεταξύ τους

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαχωρίζουμε αυτούς που απλά έχουν πολλά λεφτά από αυτούς που τα λεφτά κυριαρχούν και κατευθύνουν τη ζωή τους. Πχ ένας μεγάλος γιατρός, ή τραγουδιστής ή οτιδήποτε άλλο με κοινωνική προσφορά που τα κονομάει επειδή ο κόσμος τον αγαπά και τον στηρίζει δεν είναι απαραίτητα τσιφούτης αλλά μπορεί να τα επιστρέφει αμέσως σε φιλοδωρήματα, κεράσματα, αγαθοεργίες κλπ.  

Link to comment
Share on other sites

Καλά ότι να ναι... Το θέμα ξεκίνησε με το αν υπάρχει επαγγελματική αλληλεγγύη μη σου πω το άτομο που ξεκίνησε το θέμα αναφέρθηκε στην αλληλεγγύη η βοήθεια προς έναν νέο από τους συναδέλφους του γ τον εργοδότη, και καταλήξαμε στις αγαθοεργίες. Πάρε ένα κατσίκι και κάτι ντοματούλες από τον κήπο όπως κάνουν στα χωριά. Και η Μαριάνα Βαρδινογιάννη δωρεές κάνει και βοηθάει. Που κολλάνε αυτά με το θέμα;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αλληλεγγύη έχει άμεση σχέση με το επίπεδο αλλοτρίωση Και η αλλοτρίωση έχει άμεση σχέση με το πόσο κουμάντο κάνει το χρήμα στην ζωή ενός ανθρώπου Μπορεί να υπάρχουν και πλούσιοι που δεν κάνει το χρήμα κουμάντο στην ζωή τους Λίγο σπάνιο αλλά υπάρχει. Αν δεν  νοιάζει κάποιον  τόσο το χρήμα αλλά άλλα πράγματα τότε έχει κάνει με μεγάλες πιθανότητες το πρώτο βήμα για να είναι αλληλέγγυος.  Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι παράγοντες που συνήθως πάνε μαζί με το χρήμα όπως η δόξα ή ή εξουσία αλλά πάνε χέρι - χέρι με το χρήμα συνήθως Αν βλέπουμε το θέμα αποκομμένο από αυτούς τους παράγοντες τότε στρουθογκαμηλίζουμε 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το χρήμα είτε το θέλεις είτε όχι κουμάντο κάνει στη ζωή σου αφού μόνο τον αέρα που αναπνέεις δεν πληρώνεις. Εκτός αν δεν κανεις συναλλαγές με χρήμα αλλα με καθρεφτάκια

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η κοινωνική αλληλεγγύη δε συνάδει με το κυνήγι του κέρδους, με την επαγγελματική συμβαίνει το αντίθετο!!

 

δηλαδή η επιθυμία του κέρδους θα κάνει μια ομάδα ανθρώπων που κάνουν την ίδια δουλειά να ενώσουν τις δυνάμεις τους για να προασπίσουν τα κέρδη τους!

 

έτσι όλες οι ομάδες επαγγελματιών, από τις καθαρίστριες μέχρι τους βιομηχάνους έχουν τα σωματεία τους με τα οποία διεκδικούν τα εργασιακά τους δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.