Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόκλιση πράξης εφαρμογής με την πραγματικότητα


xsiel78

Recommended Posts

Συνάδελφοι, τη βοήθειά σας

 

Έχω κάνει ένα τοπογραφικό (από αυτά που παρακαλάς να μην είχες μπλέξει), για αποδοχή κληρονομιάς.

 

Αφού ανακαλύψαμε ότι το εξ΄ αδιαίρετου οικόπεδο είναι 2 οικόπεδα γιατί έχει γίνει πράξη εφαρμογής, εφαρμόζοντας την πράξη (να ορίσω το κοινό όριο του οικοπέδου που χωρίστηκε), λόγω ύπαρξης αυθαίρετων κτιρίων δεν μπορώ να "κόψω" το οικόπεδο, γιατι " χτυπάει" η πράξη στα κτίρια.

 

Ερώτηση. Τί απόκλιση μεταξύ της πράξης εφαρμογής και της πραγματικότητας είναι αποδεκτή?

 

Όπως χωρίζονται, η απόκλιση του συνολικού οικοπέδου, μεταξύ πραγματικότητας και πράξης είναι 5,5μ  (755τμ αντί 750τμ της πράξης)

Η απόκλιση όμως των ακινήτων στα οποία χωρίζετε το οικόπεδο είναι στη μία περίπτωση 7,6τμ (1,6%  467,7τμ έναντι 475τμ) λιγότερα τμ απο την πράξη

και το άλλο είναι 8,7τμ (3,1% ) μεγαλύτερο το οικόπεδο απο αυτό που λέει η πράξη (287,77μ αντί 275μ της πράξης),

 

Είναι αποδεκτά αυτά τα όρια?Δεν γίνετε να "κουνηθούν" τα όρια γιατί υπάρχουν διάφορα κτίσματα-αποθήκες κτλ, 

 

Προσπαθώ να μη κάνω τροποποίηση πράξης εφαρμογής μιας και είναι από το 1987 ( περιοχή Μορντερό- Ερυθραία), και δεν πρόκειται να βγάλω ποτέ άκρη, μετά απο 40 χρόνια

 

Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να με βοηθήσετε

Link to comment
Share on other sites

η αποκκλιση για τις "παληες" ΠΕ    κτηματογραφησεις  ειναι 7%

 

μιλησες με την συμβ/φο?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι δεν τον ενδιαφέρει τόσο πού (αρκεί να μην είναι πάνω του 10%) , απλά δεν ξέρω αν θα έχει ο πελάτης πρόβλημα στην πολεοδομία αν πάει να βγάλει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα σχεδιασεις ο,τι λεει η πραξη εφαρμογης κ αν ειναι δυνατον,θα μαμουνιασεις κ τη θεση των κτιριων. Πρεπει να τα μαμουνιασεις ομορφα κ περιποιημενα. Κ μην ανησυχεις καθολου, οι περισσοτερες πραξεις εφαρμογης ετσι ειναι

 

Αν τα μαμουνιασεις καλα, υπαρχει περιπτωση να μην το καταλαβει ουτε ο ελεγκτης δομησης(αναλογα που θα πεσεις), ειδαλλως θα πρεπει να πεσεις σε καποιον που καταλαβαινει κ ειναι γνωστης

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aν η πράξη δίνει οικόπεδα με συντ/νες στις κορυφές των οικοπέδων (άυτό είναι κανόνας σε όλες τις πράξεις που ξέρω εγώ, γιατί έγιναν με επίγειες μετρήσεις) είναι προφανές πως δεν υπάρχει και δεν πρέπει να υπάρχει ...απόκλιση σε εμβαδά και λοιπά στοιχεία. Συνήθως οι πράξεις εφαρμ. δεν έδιναν διαιρετά σε εξαδιαιρέτου οικόπεδα.Οι κατατμήσεις γινόταν μετά με κάποια σύσταση και με διορθωτική πράξη. Οι πελάτες σου έκαναν δήλωση ιδιοκτησίας? Η πρόταση πάντως του zavi ακούγεται καλή!

Link to comment
Share on other sites

Aν η πράξη δίνει οικόπεδα με συντ/νες στις κορυφές των οικοπέδων είναι προφανές πως δεν υπάρχει και δεν πρέπει να υπάρχει ...απόκλιση σε εμβαδά και λοιπά στοιχεία.

Συνάδελφε άμα σου πω ότι μου έχει τύχει δεν πιστεύω να πέσεις από τα σύννεφα ε?  :smile: Ειδικά ο zavi στην περιοχή του θα έχει βρει αρκούδες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα εχουμε πει προ δεκαετιας στο φορουμ σχετικα με προβληματικες πραξεις εφαρμογης.

 

Προσωπικα εχω πεσει σε πραξεις που

1. Εχουν μελετηθει κ σχεδιαστει στο χερι κ οι συννες προκυπτουν (κ αναγραφονται επισημα) απο το μιλιμετρε χαρτι του σχεδιου

2. Οι οδευσεις του μελετητη δεν εκλειναν για 2 μετρα

3. Οι συννες προεκυψαν απο ραστερ σκαναρισμενου σχεδιου πολεως 1:5.000 με αποτελεσμα ολα τα οικοπεδα κ τα οικ τετραγωνα να ειναι στα χαρτια 7℅ μεγαλυτερα απο την πραγματικοτητα

4. Να μην δινεται τευχος συννων τελικων ιδιοκτησιων παρα μονο των ο.τ.

5. Τα κτιρια υλοποιουνταν με λαθος συννες οριων ιδιοκτησιας οπως αναγραφονταν στο τευχος με αποτελεσμα να προκυπτουν λωριδες γης εντος του ο.τ. κενες με αμφισβητηση κυριοτητας

6. Για αλλα ωραια που δεν θυμαμαι τωρα ανατρεξτε σε ποστς 2007-2009. Οι παραπανω 5 περιπτωσεις ειναι 5 ξεχωριστες κυρωμενες πραξεις, δεν ειναι μονο μια που συμβαινουν ολα αυτα

 

Προσωπικα η υποθεση του φιλου μας μου φαινεται απο τις ευκολες:σχεδιαζεις με τα δεδομενα της πραξης, αγνοεις την αποτυπωση. Ειδαλλως αν πας να δειξεις την αληθεια, γαμας ολους τους τιτλους του ο.τ. κ το χειροτερο ειναι οτι δεν πληρωνεσαι γι αυτο

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Ναι θυμάμαι ξαναέγινε κουβέντα για τέτοιες Π.Ε. Εγώ εδώ στην ευρύτερη περιοχή γύρω από τη Θεσσαλονίκη δεν έχω βρει τέτοιες καταστάσεις. Έχω δουλέψει σε καμιά δεκαριά πράξεις και όλα αυτά  δεν τα δέχομαι να συμβαίνουν (καταλαβαίνω όμως γιατί έχουν συμβεί!......τελος πάντων).

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΠΕ του '85-'87 και δίνει μόνο αξονοδιασταυρώσεις, όχι κορυφές οικοπέδων. Δεν έχω πρόβλημα στο συνολικό οικόπεδο, αλλά που και πως θα το "κόψω" στις δύο ιδιοκτησίες που λέει η πράξη εφαρμογής, μιας και υπάρχουν υφιστάμενα κτίρια που δεν μπορώ να "κόψω" εννοείται. Άρα θα κάνει κάποιο σπάσιμο το όριο, για να μην κοπούν κτήρια, και μάλλον θα "περπατήσουν" και λίγο.

Και αυτό είναι το πρώτο βήμα βέβαια, γιατί πρέπει μετά την αποδοχή να γίνει και διόρθωση στο κτηματολόγιο (ενεργό). Και τέλος τακτοποίηση!!!!

Έχω μπεί τουλάχιστον 3 φορές "μέσα" απο αυτή τη δουλειά. Προέκυψαν πολλά "φασούλια".

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις, καλά ξεμπερδέματα σε όλους  

Edited by xsiel78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.