Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό με ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Ποια ειναι η σωστη διαδικασια που μπορω να ακολουθησω για να κανω ενα τοπογραφικο με συντεταγμενες Εγσα.

Ειμαι κατοχος ενος γεωδαιτκου σταθμου. Τα 2-3 τοπογραφικα σε ΕΓΣΑ που εχω κανει τα εχω κανει με τον εξης τροπο. Κανω 2 στασεις με ενα απλο GPS χαμηλης ακριβειας (3-5m), και κανω το τοπογραφικο εξαρτωμενος απο τις 2 αυτες στασεις. Το αποτελεσμα βεβεια ειναι να εχω πολύ μεγαλο σφαλμα στον προσανατολισμο του τοπογραφικου και να εχω μετα προβλημα με το κτιματολογιο.

Το βασικο προβλημα ειναι το οτι να βρεις στασεις στον χωρο με γνωστες συντεταγμενες (τουλαχιστον 2 για να στησεις και να μηδενισεις) ειναι πολυ δυσκολο.

Tα τριγωνομετρικα σημεια του στρατου που εχουν γνωστεσ συντεταγμενες απεχουν μεγαλες αποστασεισ μεταξυ τους .

Ενα απλο GPS εως 1000 ευρω δινουν ακριβεια 3-5m. Τα αμεσως καλυτερα με ακριβεια περιπου στο μετρο (η οποια παλι δεν ειναι ικανοποιητικη) κανουν γυρω στα 3000. Επομενως η μονη λυση απο οτι φαινεται ειναι GPS με 2 δεκτες που η τιμη τους εκτοξευται (πανω απο 7000 ευρω).

Πιστευω το παραπανω θεμα ειναι ζυτημα που εχει απασχολησει αρκετους.

 

Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε μια λυση-μεθοδολογια στο πωs μπορω να κανω τοπογραφικα με ΕΓΣΑ, εχωντας ενα total station και χωρις να χρειαστει να καταφυγω στην αγορα ενος GPS με 2 δεκτες

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Η καλύτερη φυσικά είναι με οπισθοτομία. Γι αυτό θα πρέπει να βλέπεις από το σημείο της στάσης σου 3 σημεία γνωστών συντεταγμένων (τριγωνομετρικά) , και να μετρήσεις με το όργανο τις γωνίες των σημείων αυτών (δεν χρειάζεσαι αποστάσεις, απλά αποθηκεύεις μόνο τις γωνίες). Με 1 επίλυση θα έχεις δημιουργήσει στάση με ακρίβεια.

 

Υποθέτω οτι στην περίπτωση σου για οποιοδήποτε λόγο δε βλέπεις τριγωνομετρικά ή βλέπεις μόνο 1 ή 2. Σε καμία περίπτωση μη δημιουργείς 2 στάσεις με GPS. Σε ανάγκη (και μόνο) δημιούργησε μια (1) με GPS. Την 2η κανονικά με μετρήσεις με το όργανο. Για να προσανατολίσεις το όργανο σε σχέση με το βορρά μηδένισε σε τριγωνομετρικό (δεν μπορεί, κάποιο θα βλέπεις). Έτσι θα επιτύχεις καλύτερο (σχετικά) προσανατολισμό.

 

Επίσης για να γνωρίζεις μπορείς να προβείς στο μέλλον και την αγορά 1 GPS με ακρίβεια 1μ (WASS). Θε έχεις καλύτερη ακρίβεια και σύντομα (πιθανότατα) αναμένεται να μπει σε λειτουργία το σύστημα HEPOS του ΟΚΧΕ, που θα σου παρέχει τις μετρήσεις ενός δεύτερου δέκτη GPS χωρίς να χρειάζεται να έχεις (θα κατεβάζεις τις μετρήσεις απο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ).

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, panagiot έβαλες θέμα τώρα. Καταρχάς όταν τα τριγωνομετρικά του μελετητή για το Κτηματολόγιο ιδρύονται με GPS χωρίς κάποια μέριμνα για αμοιβαίες ορατότητες μεταξύ τους και σε απίθανα σημεία άντε να κάνουμε δουλειά εμείς με τους σταθμούς στις περιοχές με κτηματολόγιο .

 

Σε περιοχές με κτηματολόγιο μην χρησιμοποιήσεις ποτέ χειρός !!!

 

Ο συνάδελφος μίλησε πολύ σωστά για οπισθοτομία. Αν βρεις παραπάνω από 3 κάνεις πολλαπλή οπισθοτομία για καλύτερο έλεγχο.

 

Ωστόσο και με 2 τριγωνομετρικά απρόσιτα μπορείς να δώσεις συντεταγμένες σε δύο στάσεις σου . Διάβασε στα βιβλία τοπογραφίας . Μέθοδος hansen λέγεται αν δεν κάνω λάθος.

 

Με το GPS χειρός πάρε συντ/νες και σε σημεία άλλα εκτός απο τις δύο στάσεις σου

και αποτύπωσε τα συγχρόνως και με το σταθμό σου . Τέλος, δες πια σημεία του gps είναι πιο καλά βαλμένα αντίστοιχα με τη ακριβή σχετική θέση από τον σταθμό και κάνε ένα ψευτο-μετασχηματισμό για να προσεγγίσεις καλύτερα τις πραγματικές.

 

Τι να κάνεις φίλε μου σε ένα τόσο αραιό τριγωνομετρικό δίκτυο όπως το Ελληνικό ... Και να δίνεις ένα σωρό λεφτά για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για εκτός σχεδίου περιοχές το gps χειρός είναι κατι παραπάνω απο ικανοποιητικό.

εγω προσωπικά τοποθετώ παραπάνω απο 2 σημεία μπορεί 4 ή 5 απομακρυσμένα μεταξύ τους και μοιράζω το σφάλμα. Δευτερον εαν ανέβεις σε τριγωνομετρικό με gps χειρός θα δεις (τουλάχιστον στο δικό μου) οτι τι σφάλμα είναι της τάξης του 1.5 μέτρου. Ρυθμίζεις και το υψόμετρο και είσαι μια χαρα. Θυμίσου οτι σε χάρτες ΓΥΣ 1:5000 1 μέτρο είναι 1 χιλιοστό του μέτρου δηλ όσο το πάχος της γραμμής σου. (Ποια οπισθοτομία βρε παιδια? εδω καλα καλα δεν βλέπεις ούτε 1 )

Μέσα σε πόλη ή σε περιοχή που έχει περάσει κτηματολόγιο είναι εγκληματικό να πάρεις μετρήσεις με gps χειρός. Εκεί πήγαινε είτε με σημεία κτηματολογίου ή με σημεία απο σχέδιο πολής.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε Πάνο λέμε αν είσαι και λίγο κωλόφαρδος σε κείνη την περιοχή :lol:

και βρεις τριγωνομετρικά.

 

Μετά να ρίξεις και κανένα δελτίο Λοττο . μπας και πιάσεις την καλή...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε πόλη ή σε περιοχή που έχει περάσει κτηματολόγιο είναι εγκληματικό να πάρεις μετρήσεις με gps χειρός. Εκεί πήγαινε είτε με σημεία κτηματολογίου ή με σημεία απο σχέδιο πολής.

 

Εδώ φίλε μου μου επιτρέπεις να γελάσω (όχι προς εσένα αλλά προς το κράτος)

Σημεία? ποια σημεία?

Πότε έκανε τελευταία φορά ο εκάστοτε δήμος επανατοποθέτηση των σημείων του?

 

Εκτός θέματος βέβαια, αλλά δεν μπόρεσα να μην γελάσω.

Link to comment
Share on other sites

Thomas αν είσαι λίγο κωλοφαρδος τότε πάω πάσο!!

Erling έχεις δίκιο αναφερόμουν στην ιδεατή περίπτωση όπου τα σημεία υπάρχουν . Αλλα πριν απο τις δημοτικές εκλογές όταν πέφτει καινούριο στρώμα ασφάλτου πρέπει να κάνεις γεωτρηση για να βρεις το καρφάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Πανο οταν λες απο σημεια του κτηματολογιου ή απο σημεια σχεδιου πολεως μαλλον εννοεις οτι υπαρχουν εξω στο χωρο χαραγμενα τετοια σημεια τα οποια μπορω να τα βρω και να εξαρτηθω?

 

Γενικα χαιρομαι που εχω βαλει θεμα συζητησης που ενδιαφερει αρκετο κοσμο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι υλοποιημένα απο τους μελετητές και αν είσαι τυχερός μπορεί να πέσεις σε κανένα. Αν ζητήσεις κτηματογραφικό διάγραμμα θα σου έχουν τα γειτονικά σημεία κοντά στο ακίνητό σου. Επίσης απο τον δήμο σου μπορείς να ζητήσεις αυτά τα σημεία του σχεδίου πόλεως με τις συντεταγμένες και τις εξασφαλίσεις τους. Στη θεωρία πάντα έτσι? Γιατι στην πράξη πολλά απο αυτά είναι θαμμένα και χαμένα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι, δίνετε τοπογραφικά σε egsa87- γιατί αυτό είναι το θέμα- από gps χειρός???????? Με πιθανό σφάλμα θέσης και στροφής 3-15 m???? Και τα τοπογραφικά αυτά χρησιμοποιούνται για συμβολαιογραφικές πράξεις???? Ήμαρτον....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.