Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οι ανανεώσεις των πιστοποιητικών πυροπροστασίας και οι ποινικές κυρώσεις


b35

Recommended Posts

Συνάδελφοι

 

Εχω ανανεώσει το τελευταίο τετράμηνο αρκετά πιστοποιητικά πυροπροστασίας σχεδόν σε όλα τα Γραφεία Πυρασφαλείας της Αττικής, υπογράφοντας με δισταγμό τις υπευθύνες δηλώσεις που προβλέπει η Πυροσβεστική Διάταξη 13 για την καλή λειτουργία στα συστήματα πυροπροστασίας.

 

Πρόσφατα όμως, υπάρχει η πληροφορία, ότι η εφαρμογή της Πυροσβεστικής Διάταξης 13 είναι μέν μια απλή συνέχεια του προηγούμενου καθεστώτος για την μείωση των ελέγχων της ΠΥ, με σκοπό το προοδευτικό φόρτωμα των ευθυνών στους Μηχανικούς και στους Ιδιοκτήτες, αλλά ο υπογράφων Μηχανικός δεν έχει να φοβάται τίποτα, όσο δεν έχει προμηθευθεί ο ιδιοκτήτης το θεωρημένο βιβλίο ελέγχου και συντήρησης των πυροσβεστικών συστημάτων.

 

Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι, ότι οι ποινικές κυρώσεις θα υπάρξουν για μας, μόνον όταν υπογράψουμε ψευδώς στο πιο πάνω βιβλίο και όχι από τις υπεύθυνες δηλώσεις μας. Προς το παρόν, στα περισότερα γραφεία της η Πυροσβεστική ανανεώνει τα πιστοποιητικά πυροπροστασίας, χωρίς να απαιτεί την υπογραφή μας στο θεωρημένο βιβλίο ελέγχου και συντήρησης των πυροσβεστικών συστημάτων και μέσων, το οποίο έχει νομοθετηθεί με την προηγούμενη Πυροσβεστική Διάταξη 12.

 

Οι απόψεις σας για το θέμα αυτό, θα με βοηθούσαν όπως και όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

b35 μην φοβάσαι τίποτα.Το έχω ψάξει εγώ με δικιγόρους.Η Υ.Δ.ισχύει ΜΟΝΟ την ημέρα που την υπογράφεις.'Αλλωστε έχει σταλέι έγγραφο από το αρχηγείο του πυροσβεστικού σώματος με την υπογραφή του αρχηγού που το λέει ξεκάθαρα : ….συνεπώς ο μηχανικός που υπογράφει την Υ.Δ. προκειμένου να χορηγηθεί πιστοποιητικό πυροπροστασίας σε μία επιχείρηση φέρει την ευθύνη για την ΑΡΧΙΚΗ εγκατάσταση και καλή λειτουργία των συστημάτων πυροπροστασίας ,ενώ την ευθύνη συντήρησης τη φέρει ο ιδιοκτήτης-εκμεταλλευτής της επιχείρησης…

Αθήνα 3/11/2008

Αρ.Πρωτ.:59859 Φ.701.2

 

Υ.Σ Δηλαδή αν ο μηχανικός ελέγξει τα συστήματα σήμερα και λειτουργούν σωστά και την άλλη μέρα ο ιδιοκτήτης τα ξηλώσει όλα τότε ο μηχανικός δεν έχει καμία ευθύνη

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς ενώ με το προηγούμενο σύστημα των ελέγχων από τη Πυροσβεστική έπρεπε να υπάρχει εγκατεστημένος τουλάχιστον για μια μέρα ο πυροσβεστικός εξοπλισμός, τώρα δεν απαιτείται ούτε για μια έστω μέρα αν ο ιδιοκτήτης βρει κάποιον μηχανικό που θα δεχθεί να του υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση μαϊμού. Και γιατί ο μηχανικός να μην το κάνει όταν αυτή η δήλωση έχει ισχύ για μια μέρα οπότε ουσιαστικά ο όποιος κίνδυνος διατρέχει είναι αμελητέος;

Καλά πάμε. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο βιβλίο συμπληρώνεται από τον τεχνικό ασφαλείας και από την επιχείρηη, που αγομώνει τους πυροσβεστήρες. ο μηχανικός που υπογράφει τη δήλωση το κάνει μόνο για την ανανέωση του πιστοποιητικού μετά παραδίδει το βιβλίο στην επιχείρηση και δεν έχει καμία υποχρέωση να το συμπληρώνει

Link to comment
Share on other sites

Η χορήγηση πιστοποιητικού χωρις αυτοψια αποτελεί για ακομη μια φορα την αποποιηση των ευθυνων απο τις αρμόδιες υπηρεσίες και την μεταφορα τους στις πλάτες των μηχανικών .Επειδη το ζήτημα εχει εξετασθει δεν ειναι τόσο απλό όσο το αναφέρει ο παραπάνω συνάδερφος εφόσον ο υπογραφων διωκετε και ποινικα συμφωνα με το διαταγμα .Βεβαια η αντιθεση μας στο διαταγμα εχει να κάνει με την διαχρονικότητα των δηλώσεων καθως δεν μπορεί ο επιβλέπων να ειναι μια ζωη υπευθυνος .Ακόμα δεν έχει δοθεί επίσημα απάντηση σε αυτο το θέμα .Επίσης ενα επίσης βασικό ειναι και το να ζητηται και δήλωση του εγκαταστατη καθώς το διαταγμα δεν το αναφερει πουθενα με οτι συνεπαγεται .

Σε γενικες γραμμες μεχρι να γίνει τροποποιηση του διαταγματος καλο θα ειναι να ειναι επιφυλακτικός ο καθένας στο τι υπογραφει γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι την ευθυνη σε κάθε ενδεχόμενο δεν προκειτε να την παρει καμια υπηρεσια .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.

Πιστεύω ότι θα αρχίσει η ΠΥ να ζητάει κατά την έκδοση πιστοποιητικού πυροπροστασίας και το σχετικό βιβλίο της ΠΔ 12 υπογεγραμμένο (όπως γράφει) απο άτομο που να έχει τα απαραίτητα προσόντα και η υπογραφή του θα επιβεβαιώνει ότι τηρούνται οι προδιαγραφές του κατασκευαστή και ότι έχει γίνει ο απαραίτητος έλεγχος και συντήρηση των συστημάτων ενεργ πυροπροστασίας.

Για να μπορεί ο έχων κατά την ΠΔ12 την ευθύνη ιδιοκτήτης-εκμεταλευτής της επιχείρησης ή της εγκατάστασης, να υπογράψει στο βιβλίο αυτό ότι έχει γίνει τακτή και επαρκής συντήρηση και όλα λειτουργούν καλώς, η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα μπορεί να το κάνει μόνο για τα φώτα ασφαλείας ίσως και με το να πατήσει κανένα μπουτόν για να δεί αν εργάζεται το σύστημα. Για όλα τα άλλα θα πρέπει να υπογράψει στο βιβλίο Πρώτα κάποιος Τεχνικός υπεύθυνος (μπορεί να είναι ο Τεχνικός Ασφαλείας της επιχείρησης) ώστε ο ιδιοκτήτης να είναι σίγουρος ότι όλα θα είναι εντάξει απο πλευράς συντήρησης και λειτουργίας.

Εμείς σαν Μηχανικοί, πως θα μπορούμε αν κληθούμε να υπογράψουμε σε ένα τέτοιο βιβλίο και να ξέρουμε ότι είναι όλα εντάξει (εφόσον δεν θέλουμε να εισπράξουμε μόνο την αμοιβή μας) αλλά θέλουμε και να προσφέρουμε ασφάλεια σε αυτόν που θα μας προτιμήσει και εμπιστευτεί για τις γνώσεις μας;

Πως θα γνωρίζουμε τα όποια προβλήματα και δυσλειτουργίες των συστημάτων πυροπροστασίας της επιχείρησης και πως έχουν επιλυθεί;

Μήπως θα πρέπει να υπάρχει λοιπόν αυτό το βιβλίο συμβάντων με όλα τα σφάλματα και τα προβλήματα λειτουργίας και το πως λύθηκαν και μαζί με αυτό να υπάρχει και κάποιος φάκελλος απο τον κατασκευαστή του συστήματος πυροπροστασίας (όχι τον εγκαταστάτη) που να περιγράφει το σύστημα λεπτομερώς και να δίνει όλες τι απαραίτητες λεπτομέρειες και οδηγίες στον Τεχνικό που θα κληθεί να το συντηρήση ή να επιλύσει ένα πρόβλημα;

 

Εγώ προσωπικά νομίζω ότι αν έβρισκα στις εγκαταστάσεις πυροπροστασίας ένα τέτοιο βοήθημα και το εφάρμοζα πλήρως, θα ήμουν εντάξει πρώτα με τον εαυτό μου ότι τα χρήματα που μπορεί να μου δώσει ένα πελάτης μου, δεν πήγανε χαμένα και τότε θα υπέγραφα και στο βιβλίο συμβάντων που έχει επιβάλει την υπάρξή του η ΠΥ αλλά το έχει ξεχάσει πρώτα αυτή ότι υπάρχει.

 

Αυτά όλα βεβαίως ισχύουν για όσους Ιδιοκτήτες-Εκμεταλευτές θέλουν το πιστοποιητικό Πυροπροστασίας, όχι για τυπικούς λόγους, αλλά για να σώσουν τον ευατό τους, τους εργαζόμενους στην επιχείρησή τους και τις επιχειρήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.