Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεοι δασικοι χαρτες


dimitris GM

Recommended Posts

Σε τοπογραφικό που θα χρησιμοποιθεί για εξαγορά τμήματος με τη διαδικασία του αρθρου 47  , απαιτούνται υψομετρικές και δήλωση του 651 ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Υψομετρικές δεν χρειάζονται, εκτός αν συμφώνησες με πελάτη κάτι τέτοιο. 

Για τη δήλωση ν. 651/77 ανοίγεις θέμα. Εφόσον η διαδικασία είναι ακόμη ανοικτή κατά τη γνώμη μου οι επιλογές είναι δυο.

α) δεν βάζεις δήλωση ν. 651/77 

β) δήλωση ν. 651/77 με επιφυλάξεις. Υπάρχουν εκτάσεις που ακόμη και με δασικά τμήματα δεν χάνουν αρτιότητα, άλλες όμως σύμφωνα με την προσωρινή ανάρτηση δεν έχουν αρτιότητα εκτός και αν κερδιθεί κάποτε η αντίρρηση. Οπότε επιφυλάξεις ανά περίπτωση, είτε ως μη άρτιο, είτε ως άρτιο, μέχρι την οριστική κύρωση του δασικού χάρτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Α' ανάρτηση του κτηματολογίου της εποχής εκείνης έγραφε  "τμήμα του αγροτεμαχίου διεκδικείται από τη δ/νση δασών". Επιδεχόταν ένσταση τότε;

Αν ναι, έχει νόημα να μάθω αν έγινε και να την χρησιμοποιήσω στην έκθεση;

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Mια που το συζητάμε, εκτάσεις απο παραχωρητήρια που ήταν όλες αποκλειστικά για αγροτική χρήση, χαρακτηρίζονται άρτιες και οικοδομήσιμες;

Οσοι κάνουν σήμερα εξαγορά, πάλι για αγροτική χρήση, θα θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα (αν έχουν τις λοιπες προυποθέσεις);

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα, και μολις ηρθε ενας παλιος πελατης να ρωτησει για το γεωτεμαχιο του. Ανοιγω τους χαρτες, βλεπω οτι περναει δασικο απο μενα. Και η προθεσμια ειναι μεθαυριο!!

Εστω οτι τον σπρωχνω και κανει την πληρωμη σημερα. Προσπαθω να κατεβασω απο το ktimanet τον οδηγο χρησης αλλα δεν κατεβαινει. Δεν εχω καταλαβει αν χρειαζεται πληρες τοπογραφικο απο μηχανικο, ή μοναχα οι συντεταγμενες του δασικου τμηματος και το προκυπτον εμβαδο του απο την κλειστη πολυγωνικη δομη. Συγνωμη για τη χαζη ερωτηση...αλλα καπου διαβασα οτι δε χρειαζονται οι συντεταγμενες κορυφων του γεωτεμαχιου, και σε μια εγκυκλιο πριν μια βδομαδα διαβαζω για υποβολη τοπογραφικου διαγραμματος...οποτε μπλεχτηκε τί ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Για να υποβάλλεις αντίρρηση δεν είναι απαραίτητο το τοπογραφικό διάγραμμα, αν θέλεις όμως στην εκτυπωμένη αίτηση μπορείς να επισυνάψεις ένα. Αρκεί μια περίμετρος σε dxf του γεωτεμαχίου σου προκειμένου να το ανεβάσεις στην εφαρμογή ή στην τελική το σχεδιάζεις χειροκίνητα. Με την εισαγωγή του περιγράμματος η εφαρμογή αυτόματα θα σου δείξει όλα τα πολύγωνα που βρίσκονται εντός της περιμέτρου είτε είναι δασικά είτε άλλης μορφής προκειμένου να επιλέξεις αυτά για τα οποία θα προχωρήσεις σε αντίρρηση. Το τοπογραφικό είναι αναγκαίο σε περίπτωση εξαγοράς ή έγκρισης επέμβασης και είναι διαφορετική διαδικασία από την αντίρρηση και το πρόδηλο σφάλμα. 

Edited by Van_pan
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση εξαγοράς για εκχερσωμένη έκταση προ 75 με χαρακτηρισμό ΔΑ η οποία είναι ελαιώνας και επιδοτείται, τι γίνεται όταν δεν υπάρχει  τοπογραφικό και ο χρόνος είναι πολύ πιεστικός για να γίνει εκπόνηση νέου τοπογραφικού. Η τελευταία εγκύκλιος αναφέρει ότι αυτό θα μπορεί να επισυναφθεί μέχρι της 31 Αυγούστου. Το ερώτημα είναι στην αίτηση εξαγοράς ο παραγωγός που δεν έχει τοπογραφικό τι θα αναφέρει για την έκταση;

Μήπως λόγω διασύνδεσης δεδομένων μεταξύ ΕΚΧΑ και ΟΣΔΕ λαμβάνεται αρχικά υπόψη το καταχωρημένο στον ΟΣΔΕ περίγραμμα και με τον τρόπο αυτό μπορεί να γίνει η αίτηση εξαγοράς;

Link to comment
Share on other sites

Ρε δώστε μια παράταση, έχουμε χάσει τον ύπνο μας με όλους τους Ελληναράδες της τελευταίας στιγμής..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:. Μου ήρθε ο άλλος χτες με καμια δεκαριά κομμάτια... Έλα μου λέει κάτσε να τα "φτιάξουμε"....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χα χα μια από τα ίδια Τώρα έφυγαν πάνω από το κεφάλι μου Αλλά δεν φταίνε , τώρα τους ειδοποίησαν από το ΟΣΔΕ Δεν βλέπουν και τηλεόραση εδώ , άνθρωποι που από το πρωί ως το βράδυ είναι στα κτήματα και στα κονάκια , δεν κάθονται να κτυπούν μύγες όπως άλλοι  . 

 

Παράταση ρε ...... 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.