Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

κλιματιστικό που ξαφνικά δεν βγάζει ζεστό αέρα


John1979

Recommended Posts

Καλημερα.Εχω ενα κλιματιστικο μαρκας AUX.Ξαφνικα δεν βγαζει ζεστο αερα οσο θα επρεπε αλλα χλιαρο.Γνωριζει καποιος αν χρειαζεται φρεον συμπληρωμα η οχι;Το εχω πανω απο χρονο και περυσι τον χειμωνα ζεσταινε πολυ περισσοτερο οπως και το καλοκαιρι παγωνε το χωρο

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω ενα κλιματιστικο μαρκας AUX.Ξαφνικα δεν βγαζει ζεστο αερα οσο θα επρεπε, αλλα χλιαρο.Γνωριζει καποιος αν χρειαζεται φρεον συμπληρωμα η οχι;Το εχω πανω απο χρονο και περυσι τον χειμωνα ζεσταινε πολυ περισσοτερο οπως και το καλοκαιρι παγωνε το χωρο

 

1) Δηλαδή πόσο ξαφνικά; Τώρα με το πολύ κρύο ας πούμε; Είναι πολύ φυσιολογικό π.χ. στους -3oC db θερμοκρασία εξωτερικού αέρα, να μην μπορεί να ανταποκριθεί το μηχάνημα όσο θέλουμε.  

2) Τι θα πει "όσο θα έπρεπε", ή "χλιαρό; Πολλές φορές η αίσθηση του χεριού μας ξεγελάει. Τη θερμοκρασία εξόδου του θερμού αέρα μαζί με τη σχετική του υγρασία τη μετράς με ένα ψηφιακό θερμομετράκι (πάρτο με απομακρυσμένο χειριστήριο, από 5€ μέχρι 10€ τα πιο φθηνά). Τη μετράς σε όλες τις σκάλες λειτουργίας του ανεμιστήρα. 

3) Αυτό που θα 'πρεπε, είναι η θερμοκρασία του θερμού αέρα στην έξοδο, αν εσύ του ζητάς από το χειριστήριο 23oC, στη μεσαία ταχύτητα του ανεμιστήρα, να είναι από 35 έως 40 oC. 

4) Μαζί με αυτά που σου ζητάω δώσε μου και τον ακριβή τύπο του κλιματιστικού.  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

1) Δηλαδή πόσο ξαφνικά; Τώρα με το πολύ κρύο ας πούμε; Είναι πολύ φυσιολογικό π.χ. στους -3oC db θερμοκρασία εξωτερικού αέρα, μερικές φορές να μην μπορεί να ανταποκριθεί το μηχάνημα όσο θέλουμε.  

2) Τι θα πει "όσο θα έπρεπε", ή "χλιαρό; Πολλές φορές η αίσθηση του χεριού μας ξεγελάει. Τη θερμοκρασία εξόδου του θερμού αέρα μαζί με τη σχετική του υγρασία τη μετράς με ένα ψηφιακό θερμομετράκι (πάρτο με απομακρυσμένο χειριστήριο, από 5€ μέχρι 10€ τα πιο φθηνά). Τη μετράς σε όλες τις σκάλες λειτουργίας του ανεμιστήρα. 

3) Αυτό που θα 'πρεπε, είναι η θερμοκρασία του θερμού αέρα στην έξοδο, αν εσύ του ζητάς από το χειριστήριο 23oC, στη μεσαία ταχύτητα του ανεμιστήρα, να είναι από 35 έως 40 oC. 

4) Μαζί με αυτά που σου ζητάω δώσε μου και τον ακριβή τύπο του κλιματιστικού.  

Καλησπερα.Ο τυπος ειναι:

AUX LFR ASW H12A4 / LFR1DI
Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. κάτι βρήκα. Στην πρώτη ερώτηση τουλάχιστον μπορείς να μου απαντήσεις;

Καλησπερα.Φυσικα και μπορω να απαντησω.Λοιπον ο χωρος που ζεσταινει ειναι μαγαζι συγκεκριμενα περιπου στα 40m2.Εξωτερικη θερμοκρασια κυμαινεται απο 2-8 περιπου.Παρατηρησα ομως οτι οσο περναει η ωρα ζεσταινει ολοενα και περισσοτερο οποτε μηπως εχει να κανει οπως ειπες με την εξωτερικη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Αν πεις σε ένα οποιοδήποτε φόρουμ τεχνικών ότι το κλιματιστικό δεν αποδίδει ξαφνικά, η πιο πιθανή απάντηση που θα πάρεις είναι (και πολύ σωστά), ότι το μηχάνημα θέλει μέτρηση πιέσεων και ίσως πλήρωση φρέον. 

 

Άρα πριν κρίνουμε την απόδοση ενός κλιματιστικού και ζητήσουμε βοήθεια ή γνώμες, πρέπει:

α) Να ξέρουμε ότι υπάρχει περίπτωση, ειδικά αν το μηχάνημα είναι υποδιαστασιολογημένο, σε ακραίες συνθήκες να μην μπορεί να ανταποκριθεί 100%.

β) Να έχουμε σωστά ρυθμισμένη την ζήτηση της εσωτερικής θερμοκρασίας και να έχουμε επιλέξει τη σωστή σκάλα ανεμιστήρα.

γ) Να έχουμε σωστά ρυθμισμένα τα πτερύγια κατεύθυνσης του αέρα στην εσωτερική μονάδα.

δ) Να είμαστε σίγουροι ότι οι εναλλάκτες (στοιχεία) της μέσα και της έξω μονάδας (και ειδικά ο δεύτερος) είναι καθαροί.

 

Αν όλα αυτά είναι εντάξει και δεν μας δίνει κάποιο κωδικό βλάβης το μηχάνημα από μόνο του, τότε μπορούμε σαν πρώτο βήμα να κάνουμε μέτρηση πιέσεων και μικρή πλήρωση ψυκτικού. Αν δεν λυθεί το πρόβλημα ακολουθούν τα υπόλοιπα βήματα...

 

Τέλος, η θερμοκρασία dp του εξωτερικού αέρα είναι σημαντική για την δημιουργία πάγου στα πτερύγια της εξωτερικής μονάδας. Όταν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, η εξωτερική μονάδα κατά διαστήματα διακόπτει την κανονική λειτουργία της και μπαίνει σε λειτουργία αποπάγωσης (defrost). Γι' αυτό η συνολική ενεργειακή απόδοση του μηχανήματος μειώνεται κι ας είναι όλα του εντάξει (πιέσεις, φρέον, θερμίστορ, πλακέτες κλπ). Αυτός είναι και ο λόγος που αν το κλιματιστικό είναι οριακό στην κάλυψη των θερμαντικών αναγκών και πρόκειται να είναι η βασική πηγή θέρμανσης του χώρου, το υπερδιαστασιολογούμε κατά ένα μέγεθος. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλησπέρα

είχα εδώ και αρκετά χρόνια ένα κλιματιστικό το οποίο μετακόμισα σε έναν άλλο χώρο και από την πρώτη στιγμή της εγκατάστασης το κλιματιστικό δεν έβγαζε πλέον ζεστό αέρα,έβγαζε χλιαρό προς κρύο,αναγκάστηκα μετά από προτροπή τεχνικού να αγοράσω καινούργιο διότι με επιβεβαίωσε πως τελείωσε η ζωή του αν και στον κρύο αέρα δεν είχε θέμα,εν πάση περίπτωση πείρα καινούργιο .12 κ btu για έναν χώρο που δε ξεπερνάει τα 8-10 τετραγωνικά max ,έγινε η τοποθέτηση και αντιμετωπίζω πάλι το ίδιο πρόβλημα,όταν έχει μείον έξω κατανοήσω ότι δε μπορεί να αποδώσει ένα μηχάνημα αλλά να έχει έξω 15 βαθμούς και να χρειάζεται να βάλεις στο 32 την θερμοκρασία στο χειριστήριο σε ένα καινούργιο κλιματιστικό για να σού βγάλει χλιαρό αέρα να πρέπει να περάσει μια ώρα λειτουργίας για να νιώσεις απλά καλύτερη θερμοκρασία βλέποντάς το θερμόμετρο να έχει αγγίξει σχεδόν τους 20 βαθμούς με το ζόρι, μέσα στον  χώρο και αυτό μετά από μια ώρα ,ε είναι τρέλα ,είμαι πλέων απελπισμένη δε ξέρω τι να κάνω το μόνο που ξέρω είναι ότι πέταξα 400ευρο και αποτέλεσμα δεν είδα, υπαρχει κάποια συμβουλή που μπορεί να μου δώσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

για την "αποδοση",  καποιος ειδικος     θα μας πει τις σκεψεις του...

αλλά,

αν για 8-10 τμ  εβαλες 12αρι δλδ για 30 τμ τί θα εβαζες ?

κι αν θυμαμαι καλα δινουν δυο τιμες αποδοσης

στην ψυξη 12 και στην θερμανση 13/14..

 

Ποιος πρότεινε το 12άρι?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.