Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

κλιματιστικό που ξαφνικά δεν βγάζει ζεστό αέρα


John1979

Recommended Posts

20 λεπτά πριν, dimitris GM said:

για την "αποδοση",  καποιος ειδικος     θα μας πει τις σκεψεις του...

αλλά,

αν για 8-10 τμ  εβαλες 12αρι δλδ για 30 τμ τί θα εβαζες ?

κι αν θυμαμαι καλα δινουν δυο τιμες αποδοσης

στην ψυξη 12 και στην θερμανση 13/14..

 

Ποιος πρότεινε το 12άρι?

Ο τεχνικός μου το πρότεινε και η αιτιολογία ήταν για να μη ζορίζεται να αποδώσει το μηχάνημα στο πολύ κρύο ή στην πολύ ζέστη 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, apelpisia said:

Ο τεχνικός μου το πρότεινε ...

Η χαρά των τεχνικών (υδραυλικών, ψυκτικών, ηλεκτρολόγων, κλπ) όταν δεν υπάρχει μελέτη μηχανικού να βάζουν υπερδιαστασιολογημένα μηχανήματα και εξαρτήματα για μεγαλύτερο κέρδος τους! 🙁

Αν είχατε απευθυνθεί σε αρμόδιο μηχανικό σίγουρα κάποιο κέρδος θα είχατε απο τα 400€!

Link to comment
Share on other sites

μια απλη ερευνα στο γκουγκλ αρκουσε..

https://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator

τεσπα

Δικαιουσαι μηχανημα που να λειτουργει

Δεν δεχεσαι καμμια επισκευη

Μονον αντικατασταση

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

μια απλη ερευνα στο γκουγκλ αρκουσε..

https://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator

τεσπα

Δικαιουσαι μηχανημα που να λειτουργει

Δεν δεχεσαι καμμια επισκευη

Μονον αντικατασταση

 

τα γνωρίζω αυτά τα έψαξα πριν κάνω την αγορά και του το ανέφερα ότι το 12 κ btu είναι υπερβολικό για τον χώρο τον 8 τετραγωνικών ,η απάντηση ήταν ότι ...μην δίνεις σημασία στο τι γράφουν στο ίντερνετ καλύτερα ένα μεγαλύτερο μηχάνημα για να μην δυσκολεύετε στην λειτουργιά του,και το αμέσως επόμενο όταν πέρασε το κλιματιστικό εφόσον δεν έβγαζε τον αναμενόμενο ζεστό αέρα μου είπε ότι ένα 18 κ btu θα ήταν ακόμη καλύτερο η θα έπρεπε να πάρω κάποια άλλη μάρκα κλιματιστικου για καλύτερη απόδοση,μα είναι δυνατόν καινούργιο μηχάνημα να βγάζει χλιαρό αέρα?η έστω δικαιολογείτε ένα κλιματιστικό 12κ btu οποιασδήποτε μάρκας να μι μπορεί να ζεστάνει 8 τ.μ δε ξέρω και αν επιτρέπετε εδώ πέρα να γράψω πιο έχω πάρει για να μου πείτε τι γνώμη σας...,είναι λάθος του τεχνικού?είναι προβληματικό το κλιματιστικό?τι μπορεί να φταίει

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, apelpisia said:

.....υπαρχει κάποια συμβουλή που μπορεί να μου δώσει κάποιος?

Αν το μηχάνημα είναι καινούργιο καλέστε τον εγκαταστάτη ή (σύμφωνα με αυτά που γράφετε) τον αντιπρόσωπο, γιατί υπάρχει εγγύηση.

Πιθανότερη αιτία (αφού βγάζει χλιαρό αέρα) η διαρροή φρέον.

Η επιλογή μεγάλου μηχανήματος σε μικρό χώρο, δεν προσφέρει τίποτα αλλά βλάπτει κυρίως την τσέπη σας στην αγορά.

Η ρύθμιση του θερμοστάτη σε μεγάλη θερμοκρασία, δεν μεταβάλει καθόλου την απόδοσή του. 

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης η επιλογή μεγαλύτερου μεγέθους μπορεί να μετατρέψει (στη λειτουργία) το κλιματιστικό με inverter  σε ON-OFF.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και επικουρικά στις σωστές επισημάνσεις όλων….. μπας και ο “σωλήνας” από την εξωτερική μονάδα προς την εσωτερική είναι “κοντός” ….. δηλαδή μικρότερος από 2 - 2,5μ?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Didonis said:

Και επικουρικά στις σωστές επισημάνσεις όλων….. μπας και ο “σωλήνας” από την εξωτερική μονάδα προς την εσωτερική είναι “κοντός” ….. δηλαδή μικρότερος από 2 - 2,5μ?

Έτσι όπως το βλέπω είναι ούτε ένα μέτρο αλλά θα το μετρήσω για σιγουριά, αυτό δηλαδή μπορεί να επηρεάζει την απόδοση? 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, apelpisia said:

.... αυτό δηλαδή μπορεί να επηρεάζει την απόδοση? 

ναι ....

αλλά δεν είμαι ειδικός εγώ σε θέματα με κλιματιστικά. Οι Μηχανολόγοι μας είναι.

Περισσότερο ως ιδιώτη να έχεις την επισήμανση μου αυτή και όχι ως ειδικού. 

Απο τα βασικά που είχα καταλάβει όταν ο σωλήνας είναι κοντός δεν το βοηθά να κάνει την διαδικασία αντιφρόστ ..... αλλά όπως είπα άλλοι το ξέρουν.

Επικουρικά  κάτι είχα ακούσει για ορισμένα μοντέλα που είχε γίνει αυτή η λάθος τοποθέτηση, μπορεί να επιφέρει και ζημια στην πλακέτα.

Όποτε κίνηση πρώτη όπως σου είπαν τηλεφώνησε στην αντιπροσωπία ... πιθανά να σε ρωτήσουν κι αυτοί κάτι σχετικό

 

Υ.Γ.

Σημαντικό όμως και SOS

αν είναι πράγματι κοντή στο 1 μέτρο που λές μη τολμήσει και σου πεί "ο τεχνικός σου" να κάνει προσθήκη σωλήνα 1 και μέτρο. Πετάει τον παλιό και υποχρεωτικά βάζει νέο ενιαίο σωλήνα 2.5μ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.