Μετάβαση στο περιεχόμενο

κλιματιστικό που ξαφνικά δεν βγάζει ζεστό αέρα


John1979

Recommended Posts

κι οπως ειπε πριν λιγο ο δικος μου ψυκτικος

πιθανον η αιτια να ειναι

υγρα/εντολες/καλωδιωση/τσακισμα σωληνας

Και αντι για καληνυχτα με ρωτησε

"δεν μου ειπες...αυτο το δωματιο  των 9 τμ. ειναι στην Αρκτικη ή στην Ανταρκτική???":grin:

 

Link to comment
Share on other sites

Τελέιως απλοικά ,

το κλιματιστικό εφ'όσον λειτουργεί σωστά θα βγάζει πάντα ζεστό αέρα πάνω από 40 βαθμούς μετά από λίγη ώρα.
Η διαφορά μικρού - μεγάλου έγκειται στο πόση ποσότητα ζεστού αέρα  και πόσο ζεστός είναι ο αέρας ου θα βγαίνει . (εκτός αν παγώσει εξωτερικά αλλά εδώ δεν είναι αυτή η περίπτωση).
Ετσι αν ένα κλιματιστικό είναι μικρό για τον χώρο , πάλι ζεστό αέρα θα βγάζει αλλά σε όχι τόση ποσότητα για να θερμάνει τον χώρο.
Χλιαρός πάντως δεν θα είναι.

Δεν νομίζω είναι λοιπόν το μέγεθος το πρόβλημα.

Η το μηχάνημα είναι ελαττωματικό (  έχεις εγγύηση ) ή ο ψυκτικός σου τα έκανε μαντάρα στην εγκατάσταση.

Αλλά τι στην ευχή , 2 στα 2 μηχανήματα χαλασμένα ?  Ποντάρω σε μλκ.. του ψυκτικού εγώ.

ΥΓ. : 18 BtU για 9μ2 δωμάτιο με θερμοκρασία περιβάλλοντος 15 C ?! Ελεος 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Didonis said:

Και επικουρικά στις σωστές επισημάνσεις όλων….. μπας και ο “σωλήνας” από την εξωτερική μονάδα προς την εσωτερική είναι “κοντός” ….. δηλαδή μικρότερος από 2 - 2,5μ?

Στο 99% των εγκατατασεων το μεσα με το εξω ειναι κολητα οππτε ουτε μισο μετρο σωληνας ψυκτικων δε νμζ να υπαρχει θεμα απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georges81 said:

δε νμζ να υπαρχει θεμα απο αυτο.

... Αφορά κατά κανόνα τα νέου τύπου κλιματιστικά inventer και νομίζω με ειδική λειτουργία νοφροστ

Στις νέες εγκαταστάσεις αυτού του τύπου ακόμα κι αν η απόσταση της εξωτερικής μονάδας με την εσωτερική είναι μόνο ο τοίχος κάνουν περιτύλιξη τον σωλήνα πίσω από την εξωτερική μονάδα ....

Το ελάχιστο μήκος σωλήνα για κάθε μηχάνημα το γράφει στο μανουαλ εγκατάστασης (όχι χρήσης)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.