Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Είναι υποχρεωτική η ασφάλιση ως μισθωτών, όσων έχουν μέχρι και δυο εργοδότες;


nikosjordan

Recommended Posts

Διάβασα με αρκετή προσοχή τα παραπάνω posts αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω να έχουν απαντηθεί τα μηνύματα #111 έως #113 που αφορούν επί της ουσίας την ίδια περίπτωση.

Μήπως κάποιος έχει πλέον ξεκάθαρη άποψη επί του συγκεκριμένου;

 

Ευχαριστώ

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τη γνώμη σας για τα παρακάτω μήκως έχουν ξεκαθαριστεί?

  1. Μήκως εμπίπτει τελικά κανείς στην παρακάτω περίπτωση μήπως μάθουμε και εμείς τι πρέπει να κάνουμε? 

         "Αν κόψω τιμολόγιο και σε δεύτερο εργοδότη χωρίς να εντάσσομαι στο προηγούμενο καθεστώς (Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016  ) σαν ελεύθερος δηλαδή επαγγελματίας, πως και πότε θα πληρώσω ΕΦΚΑ για το ποσό που αναλογεί σε αυτό το δεύτερο τιμολόγιο?   "

 

      ​2. Σε περίπτωση που είσαι στο παραπάνω άρθρο (Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016  ) με έκδοση τιμολογίου σε έναν εργοδότη,  μπορείς να συνεχίζεις να κόβεις αποδείξεις λιανικών συναλλαγών σε άλλους ιδιώτες και να μπορείς να διατηρείς το παραπάνω καθεστώς με τον βασικό σου εργοδότη?

 

Σε τι χώρα ζούμε, ένα χρόνο ψάχνουμε να δούμε πως θα εφαρμοστούν οι Νόμοι!!!!!!

Edited by kosbar
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 22/12/2017 at 9:26 ΠΜ, kosbar said:

Τη γνώμη σας για τα παρακάτω μήκως έχουν ξεκαθαριστεί?

  1. Μήκως εμπίπτει τελικά κανείς στην παρακάτω περίπτωση μήπως μάθουμε και εμείς τι πρέπει να κάνουμε? 

         "Αν κόψω τιμολόγιο και σε δεύτερο εργοδότη χωρίς να εντάσσομαι στο προηγούμενο καθεστώς (Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016  ) σαν ελεύθερος δηλαδή επαγγελματίας, πως και πότε θα πληρώσω ΕΦΚΑ για το ποσό που αναλογεί σε αυτό το δεύτερο τιμολόγιο?   "

 

      2. Σε περίπτωση που είσαι στο παραπάνω άρθρο (Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016  ) με έκδοση τιμολογίου σε έναν εργοδότη,  μπορείς να συνεχίζεις να κόβεις αποδείξεις λιανικών συναλλαγών σε άλλους ιδιώτες και να μπορείς να διατηρείς το παραπάνω καθεστώς με τον βασικό σου εργοδότη?

 

Σε τι χώρα ζούμε, ένα χρόνο ψάχνουμε να δούμε πως θα εφαρμοστούν οι Νόμοι!!!!!!

@kosbar Καλησπέρα,

Έβγαλες τελικά άκρη?

Καθώς και εγώ ψάχνω τι πρέπει να κάνω γιατί τον τελευταίο χρόνο εργάζομαι με μπλοκάκι σ'έναν εργοδότη και υπάγομαι στην διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016 αλλά αυτή τη στιγμή θέλω να κόψω μία Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών σε ιδιώτη για μία τακτοποίηση. Μπορώ να τι κάνω αυτό χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την υπαγωγή μου στη παρ. 9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016? Και αν ναι, πώς πληρώνω τις επιπλέον εισφορές ΕΦΚΑ που προκύπτουν από αυτή την απόδειξη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Παρόλο που φαίνεται πως έρχεται αλλαγή του ασφαλιστικού θέλω να ρωτήσω το εξής (έχω διαβάσει το thread και δεν έχει δοθεί απάντηση).

Για μηχανικό που έχει σύμβαση με έναν εργοδότη και υπάγεται στην παρ. 9 του άρθρου 39 του Ν. 4387/2016 υπάρχει τρόπος να μπορέσει να έχει επιπλέον εισόδημα απο έκδοση ΔΠΥ σε διαφορετικά ΑΦΜ, χωρίς να χάσει το δικαίωμα της υπαγωγής στην συγκεκριμένη διάταξη;

Δηλαδή να εισφοροδοτηθεί ως έχει για το τμήμα της μισθωτής σύμβασης και να κληθεί να πληρώσει επιπλέον εισφορές σαν ΕΕ (μέσω πλατφόρμας ΕΦΚΑ) μόνο για τα επιπλέον εισοδήματα απο τα ΔΠΥ.

Προφανώς δεν με ενδιαφέρει ο δεύτερος εργοδότης με σύμβαση, για τον οποίο που σου δίνει ο νόμος το δικαίωμα, αλλά η δυνατότητα να κόψω σε περισσότερους απο δύο (πάντα με προσοχή να μην χαθεί και το φορολογικό αφορολόγητο).

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Θεωρώ ότι εφόσον ισχύουν οι πληροφορίες του άρθρου που παραθέτω, το εν λόγω ζήτημα και όλες οι δυσκολίες που προέκυπταν από τον Ν. 4387/2016, πλέον θα πάψουν να υφίστανται.

Αν οι αλλαγές αυτές θα έχουν θετικό αντίκτυπο στους εργαζόμενους με μπλοκάκι ή όχι είναι ένα θέμα προς συζήτηση.

Ευχαριστώ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Δεν είχε πέσει στην αντίληψη μου το περιεχόμενο του συγκεκριμένου άρθρου, το οποίο δείχνει κατάργηση του άρθρου 39/Ν. 4387.

Η αλήθεια είναι ότι θα απλοποιηθεί μια σύνθετη κατάσταση. Ωστόσο για αυτούς που θα επιλέξουν καινούργια ασφαλιστική κλάση που να αντιστοιχεί σε συντάξιμες μεικτές αποδοχές στο ίδιο επίπεδο με αυτές που έχουν τώρα θα δουν μείωση στα καθαρά χρήματα. Αυτό προφανώς γιατί ο εργοδότης απαλλάσσεται από το δικό του επιπλέον κομμάτι εισφορών και δεν νομίζω ότι εύκολα θα γίνει τροποποίηση της σύμβασης προς τα πάνω.

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας,

Γνωρίζοντας πλέον ολόκληρο το νεο ασφαλιστικό νόμο, παρατηρούμε ότι η συγκεκριμένη ρύθμιση του προηγούμενου ασφαλιστικού νόμου διατηρείται για τους μισθωτούς που έχουν έως 2 εργοδότες.

Καθώς το νέο ασφαλιστικό για τους μη-μισθωτούς είναι σαφώς ευνοϊκότερο από τη συγκεκριμένη ρύθμιση για την πλειονότητα των εργαζομένων με Δ.Π.Υ (ακολουθεί ένα παράδειγμα παρακάτω) θεωρείτε ότι έχει κάποιος την επιλογή να μην ενταχθεί στη συγκεκριμένη ρύθμιση;

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 39 ΠΑΡ.9

Εργαζόμενος με μικτή αμοιβή 1500€ έχει τελικό κόστος 1767€ για τον εργοδότη και οι συνολικές ασφαλιστικές εισφορές είναι 405€ (267€ οι εργοδοτικές εισφορές και 138€ οι εισφορές του εργαζομένου). Το τελικό φορολογητεό ποσό ανέρχεται σε 1368€.

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ

Εφόσον συμφωνηθεί ο εργαζόμενος να έχει το ίδιο τελικό κόστος (1767€) για τον εργοδότη, και επιλέξει ο εργαζόμενος την πρώτη ασφαλιστική κλάση οι ασφαλιστικές εισφορές του είναι 210€  Το τελικό φορολογητεό ποσό ανέρχεται σε 1557€.

Παρατηρούμε ότι η διαφορά μεταξύ των 2 περιπτώσεων είναι αρκετά σημαντική (189€/μήνα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο άρθρο πρακτικά δεν άλλαξε (ούτε και ως αρίθμηση) με τον νέο νόμο, απλά διορθώθηκαν κάποια λεκτικά (π.χ. το "ΕΦΚΑ" σε "Ε.Φ.Κ.Α.", το "Υπουργού Εργασίας , Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης"  σε "Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων" κλπ).

Επίσης η πρόσφατη εγκύκλιος 3/2020 του ΕΦΚΑ, αναγράφει:

"[...]
Ζ. Εισφορές αμειβομένων με Δελτία Παροχής Υπηρεσιών (Δ.Π.Υ)
Η διάταξη της παρ.9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016, περί εισφοροδότησης αμειβομένων με Δ.Π.Υ για τους οποίους προκύπτει ότι το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε έως δύο φυσικά ή νομικά πρόσωπα, παραμένει σε ισχύ.
[...]"

Επομένως δεν βρίσκω τον λόγο να αλλάξουν και οι διαδικασίες που ορίζονταν με τις (ήδη) εκδοθείσες εγκύκλιες και αποφάσεις.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Η ανάρτησή μου δεν αφορά τόσο το τυπικό του θέματος το οποίο είναι αρκετά ξεκάθαρο αλλά το ουσιαστικό περισσότερο.

Δηλαδή αν κάποιος επιβαρύνεται με τόσο μεγάλες ασφαλιστικές εισφορές (αθροιστικά εργοδοτικές + εργαζομένου), λόγω αυτής της ρύθμισης, τον συμφέρει να βρει με κάποιο τρόπο 2 ακόμα περιστασιακούς εργοδότες έτσι ώστε να μπορέσει να απεμπλακεί από τη συγκεκριμένη παράγραφο και να πληρώνει μόνος του πλέον τις εισφορές με το νέο ευνοΐκότερο σύστημα.

Edited by gspanos
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια αναζήτηση έχω κι εγώ.

Μάλιστα, εχθές έτυχα σε συνάντηση με συνάδελφο ο οποίος εργάζεται κι αυτός σε κατασκευαστική, τιμολογεί μόνο σε αυτήν και δεν γνώριζε καν τη διάταξη της παρ.9 του άρθρου 39. Μέχρι και σήμερα τιμολογεί δηλαδή σε έναν και πληρώνει εισφορές βάσει του ειδοποιητηρίου που αναρτάται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.