Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Είναι υποχρεωτική η ασφάλιση ως μισθωτών, όσων έχουν μέχρι και δυο εργοδότες;


nikosjordan

Recommended Posts

Στον υπολογισμό σωστός ήσουν, απλά η σύγκριση δεν ήταν για όμοια πράγματα.

Οι υπολογισμοί σου για την επικουρική και την εφάπαξ είναι επίσης σωστοί αλλά δεν γνωρίζω πως ακριβώς θα γίνει ο υπολογισμός. Για την κύρια σύνταξη το γνωρίζω για αυτό το έγραψα. Θεωρητικά πάντως δεν μπορεί ένας που δίνει στο ταμείο 98 ευρώ/ μήνα και ένας που δίνει 262.50 να λάβουν πίσω τα ίδια ποσά, αλλά και πάλι ξαναλέω δεν γνωρίζω την ακριβή διαδικασία υπολογισμού.

Εμένα πάντως το αρχικό αρώτημα μου με το παλιό ασφαλιστικό (και πλέον με το νέο), είναι αν κάποιος που θέλει να παραμείνει στην παρ9 αρθρο 39 μπορεί χωρίς να χάσει την ιδιότητα αυτή να κόψει και άλλα τιμολόγια. Ειδικά πλέον που ένας πλήρως μισθωτός μηχανικός μπορεί να κόβει ελέύθερα όσα τιμολόγια θέλει, δεν καταλαβαίνω γιατί ένας εν δυνάμει μισθωτός μηχανικός (παρ9 άρθρο 39) να μην μπορεί? ίσως υπάρχει κάποιο παραθυράκι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σ όλους !

 

Είμαι σε υπαγωγή στο παρ αρ9 αλλά πλέον θέλω να ασφαλιστικά να είμαι σαν ελεύθερος και να διαλέξω ασφαλιστική κατηγορία . Είναι εφικτό να αλλάξω συνεχίζοντας να κόβω τιμολόγια μόνο στον έναν εργοδότη που είμαι ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Επανέρχομαι με την εξής ερώτηση : Πλεόν σταματάω την υπαγωγη μου στο παρ 9  αρ. 39 . Γενάρη και Φλεβάρη είχα την υπαγωγή ενώ τώρα θέλω να διαλέξω ασφαλιστική κατηγορία και να πάω σαν ελεύθερος. Στο πεδίο που διαλέγω κατηγορία, κλικάρω και την επιλογή οτι είμαι μισθωτός με παράλληλη απασχόληση για να τραβήξει το σύστημα τις εισφορές απο την ΑΠΔ; Ή αφού πλέον ξεκινάω σαν ελεύθερος δεν κλικάρω τη σχετική επιλογή και στην εκκαθάριση θα σβηστεί όποια οφειλή για το Γενάρη - Φλεβάρη?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

H δήλωση περί μισθωτού ή όχι πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι σημασία έχει, αφού εν τέλει αυτό που θα πρέπει να έχει σημασία είναι αν θα είσαι σε ΑΠΔ ή όχι.

Αν π.χ. σταματούσες αργότερα μέσα στο έτος την υπαγωγή σου, πάλι το ίδιο πρόβλημα δε θα υπήρχε; Για αυτό και πιστεύω ότι πρέπει να επιλέξεις τη μισθωτή απασχόληση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξω όμως μισθωτή απασχόληση , πως θα καταλάβει το σύστημα να μου βγάλει ειδοποιητήριο για εισφορές του Μαρτίου ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ερώτημα δεν ισχύει και για τα ειδοποιητήρια Απριλίου έως Δεκεμβρίου αν σταματούσες αργότερα; Αν αντίστοιχα ξεκινούσες έμμισθη σχέση στα μέσα της χρονιάς πάλι μπέρδεμα δε θα γινόταν; Επίσης, δεν πρέπει να σου έρθει ειδοποιητήριο αν ο μισθός σου είναι < 935 μεικτά και πρέπει να πληρώσεις τη διαφορά;

Για αυτό λέω ότι αυτή η επιλογή είναι ανούσια εφόσον οι ΑΠΔ καθορίζουν τα πάντα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που 'έχει συνάψει σύμβαση εργασίας σύμφωνα Παρ. 9, 'Αρθρ. 39 Ν.4387/2016 (Δ.Π.Υ.) να δώσει τα φώτα του;

Μέχρι τώρα ασχολιόμουν σαν ελευθέρους επαγγελματίας έχοντας γραφείο κ σε εταιρεία στην οποία έκοβα  τιμολόγιο .

Προφανώς αν ενταχθω στην παραπάνω ρύθμιση δεν μπορώ να κόβω αλλού δελτία παροχής υπηρεσιών .Η έδρα πρέπει να αλλάξει να φαίνεται το σπίτι μου;

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2020 at 8:36 ΜΜ, m.g said:

Προφανώς αν ενταχθω στην παραπάνω ρύθμιση δεν μπορώ να κόβω αλλού δελτία παροχής υπηρεσιών

Εισόδημα από μέχρι 2 εργοδότες είναι το όριο. Δες και το νόμο εδώ: https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/198288/nomos-4387-2016#Άρθρο_39|601645

On 3/8/2020 at 8:36 ΜΜ, m.g said:

Η έδρα πρέπει να αλλάξει να φαίνεται το σπίτι μου;

Αυτό που γράφεις ισχύει αλλά είναι για να έχεις το αφορολόγητο που απολαμβάνουν οι μισθωτοί. Eίναι η περίπτωση (στ) της παρ. 2 εδώ https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/250460/nomos-4172-2013#Άρθρο_12|250510. Δες, είναι και άλλες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/8/2020 at 2:58 ΜΜ, andreas-p said:

Εισόδημα από μέχρι 2 εργοδότες είναι το όριο. Δες και το νόμο εδώ: https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/198288/nomos-4387-2016#Άρθρο_39|601645

Αυτό που γράφεις ισχύει αλλά είναι για να έχεις το αφορολόγητο που απολαμβάνουν οι μισθωτοί. Eίναι η περίπτωση (στ) της παρ. 2 εδώ https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/250460/nomos-4172-2013#Άρθρο_12|250510. Δες, είναι και άλλες προϋποθέσεις.

Ευχαριστώ πολύ !!καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, διάβασα όλες τις σελίδες και το κλίμα είδα προς το 2017 που ξεκίνησε το thread είναι ουσιαστικά ότι εκμεταλλεύτηκαν όσοι μπόρεσαν (και καλά έκαναν) το ότι δεν σε έπαιρνε κανείς χαμπάρι αν υπάγεσαι ή όχι.
Τώρα στο 2020, μπορεί κάποιος/α να μας αναφέρει αν έχει βγει κάτι επίσημο σχετικά με το αν είναι υποχρεωτικό ή προαιρετικό (για παράδειγμα ΕΔΩ ερώτηση 18, φαίνεται σαν υποχρεωτικό) ή γενικά τι πρακτική ακολουθούν οι συνάδελφοι; 

Τώρα από 1/1/2020 που μπήκαν οι ασφαλιστικές κατηγορίες, για έναν μηχανικό που παίρνει καλές αμοιβές από έναν/δύο εργοδότες με ΔΠΤ, η διαφορά αυτή μεταξύ κατηγορίας και υπαγωγής στην παρ.9 άρθρο 39 μπορεί να είναι και 200-300 ευρώ το μήνα (ειδικά για νέο μηχανικό κάτω 5ετίας, να μην πω και 700-800 ευρώ αν έχει συμφωνήσει συνολικό ποσό με εργοδότη οπότε του "κόψει" και τις εργοδοτικές). 

Edited by chman113
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.